Krzemionka stanowi składnik wielu kosmetyków i suplementów diety. Co jakiś czas w Internecie można przeczytać wzmiankę o dobroczynnych właściwościach tej substancji. Czy naprawdę jest ona dla nas taka ważna? Jakie ma właściwości i skąd możemy ją pozyskiwać? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
Krzemionka to nieorganiczny związek chemiczny stanowiący pochodną krzemu. Występuje naturalnie w organizmie człowieka, stanowiąc składnik tkanki łącznej oraz wielu narządów. Największe złoża krzemionki znajdują się jednak we włosach i paznokciach.
W środowisku naturalnym krzemionka występuje najczęściej pod postacią kwarcu. Jej cechy charakterystyczne to duża twardość i wysoka temperatura topnienia. Substancja ta jest higroskopijna, wykazuje też zdolność do wchłaniania tłuszczu. Dzięki temu chętnie wykorzystuje się ją przy produkcji sypkich lub prasowanych kosmetyków o właściwościach matujących.
Stosowanie krzemionki (w formie doustnej lub jako składnik produktów makijażowych) jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Nie należy jednak wdychać pyłków zawierających cząsteczki krzemu, ponieważ może to prowadzić do rozwoju pylicy i innych chorób płucnych.
Krzemionka, czyli dwutlenek krzemu, pobudza organizm do produkcji keratyny – podstawowego budulca włosów i paznokci. Wpływa również pozytywnie na kondycję skóry, poprawiając jej ukrwienie i uczestnicząc w biosyntezie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Te ostatnie składniki odpowiadają za jędrność i elastyczność tkanek, a ich obecność w organizmie warunkuje spowolnienie procesu starzenia się tkanek. Efekt ten jest wzmacniany przez krzemionkę również dzięki jej właściwościom antyoksydacyjnym.
Odpowiednia podaż krzemu do organizmu skutkuje wzmocnieniem i zagęszczeniem włosów, a także utrzymywaniem przez nie zdrowego i intensywnego koloru. Krzemionka zapobiega również łamliwości paznokci – sprawia, że płytki stają się grubsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Rola krzemu w ludzkim organizmie nie ogranicza się jednak wyłącznie do poprawiania kondycji skóry i jej przydatków. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny m.in. za wzmacnianie i uelastycznianie kości, a także wspieranie pracy mózgu i układu krwionośnego. Wspomaga też proces gojenia się ran oraz zapobiega takim chorobom i dolegliwościom, jak miażdżyca czy bóle stawów.
Analogicznie niedobór krzemu w organizmie wywołuje skutki niepożądane. Należą do nich m.in.:
Zasoby krzemu w ludzkim organizmie są stosunkowo szybko zużywane. Z tego powodu pierwiastek ten musi być regularnie dostarczany wraz z pożywieniem. Produkty spożywcze, które są szczególnie bogate w cząsteczki krzemionki, to m.in. owoce (jabłka, banany, maliny, borówki, truskawki) i warzywa (marchew, cebula, fasola, brokuły, kukurydza, soczewica), a także kasze (jaglana, gryczana), ziarna, otręby, orzechy oraz niektóre zioła.
Niezawodnym źródłem krzemionki są profesjonalne suplementy diety, takie jak kapsułki Vitapil na włosy. Zawierają one kompleks substancji odżywczych (również cynk, witaminę B12, aminokwasy siarkowe czy foliany), które wpływają pozytywnie na kondycję skóry i jej przydatków. W preparatach Vitapil stosowana jest naturalna krzemionka pozyskiwana z bambusa.
Jeżeli chcesz wzmocnić swoje włosy od zewnątrz, możesz dodatkowo stosować specjalną krzemionkową płukankę. Wykonaj napar z ziół, takich jak pokrzywa, skrzyp polny, perz, podbiał czy rdest ptasi, a po ostygnięciu przepłucz nim swoje kosmyki. Stosuj tę metodę co najmniej raz w tygodniu, aby uzyskać pożądane rezultaty.
Materiał partnera
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz