Słowo przemysł bardzo często generuje skojarzenia z pobłażliwym podejściem do kwestii ochrony środowiska naturalnego. Ruchy proekologiczne podczas akcji uświadamiających społeczeństwo skandują hasła, które mają implikować, iż wszystko, co zawiera się w tym wyrażeniu, jest szkodliwe dla natury. W przypadku pralni przemysłowej w Żorach temat wygląda zupełnie inaczej.
Pranie na masową skalę przywodzi nam na myśl przede wszystkim duże maszyny, które pobierają dużo prądu i wody. Ponadto każdy załadunek powinien wymagać przecież kilogramów detergentów, które dopiorą wymagające plamy i zabrudzenia. Wszak pralnie przemysłowe obsługują duże firmy hotelowe, czy restauracyjne – w których nie tylko jest wiele tkanin do wyprania, ale także są one intensywniej użytkowane niż ma to miejsce w domowych warunkach.
Tak wygląda powszechne wyobrażenie o ekonomii pracy w pralni przemysłowej. Rzeczywistość jest jednak daleka od tak wypracowanych skojarzeń. Dzieje się tak zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych, które w wypadku tej branży ściśle się ze sobą łączą.
Prostowanie najbardziej typowych wyobrażeń należałoby zacząć od maszyn. Owszem, sprzęty w pralniach są bardzo duże. Przyjmują one niejednokrotnie aż dziesięciokrotnie więcej wsadu niż domowe pralki. Nie powoduje to jednak zużycia prądu i wody na tak ogromną skalę, jak mogłoby się wydawać. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, hale pralnicze musiałyby mieć przyłącza elektryczne oraz wodne o ogromnej przepustowości. Jest to nieopłacalne i narażone na wiele rodzajów awarii. Po drugie, byłoby to dalece nieekonomiczne – a nikt nie próbowałby prowadzić biznesu, wiedząc z góry, że jest on skazany na porażkę. Od samego początku więc pralnice, maglownice i suszarki projektowane są tak, by zużywały, jak najmniej mediów do wykonania swojej pracy.
Obalić trzeba także mit stosowania ogromnej ilości detergentów. Tu znowu ekonomia połączy się z ekologią. Pralnie używają bardzo skoncentrowanych mieszanek, których mała ilość pozwala na dokładne oczyszczenie tkanin z zabrudzeń, plam i nieczystości. Ponadto mikstury dozowane są precyzyjnie do konkretnego rodzaju materiału. Jeśli więc prane są rzeczy delikatne – przeznaczona jest minimalna ilość detergentów. W przypadku tkaniny kolorowej nie będziemy z kolei stosować chloru. Maglowana pościel otrzyma zaś dokładnie taką ilość krochmalu, która pozwoli na sprasowanie i wysuszenie, ale nie nadmierne usztywnienie materiału.
Założenie opłacalnego funkcjonowania biznesu, jakim jest pralnia przemysłowa, stawia na ekonomię działania maszyn oraz użycia środków chemicznych. Jednocześnie staje się to korzyścią dla środowiska naturalnego. Dzieje się tak za sprawą niskiego zużycia wody potrzebnej do prania, a także niskiego stopnia użycia detergentów.
Pomyślał, że stało się coś złego. Znajomy nie otwierał
Brawo dla kolegi. Dzisiaj w erze znieczulicy takie zachowanie zasługuje na pochwałę
Trytytka
23:05, 2025-07-14
To miało być zwykłe wymijanie. Chwilę później auto ...
🤣🤣🤣🤣🤣
Tosiek
22:32, 2025-07-14
Szykuj się na niezapomniany weekend! Dni Ponieca to...
Święto D*py?
Ini
22:28, 2025-07-14
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Czy mieszkańców Pożegowa *%#)!& Czy tam mieszka jakaś szlachta, która jest jakoś uprzywilejowana? Wszystkie gostyńskie osiedla budowane były wg jakiś planów i dziś znajdują się przy domach jednorodzinnych i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Ludzie puknijcie się w łeb , bo głowy to wy chyba nie macie.
Ścibor
21:30, 2025-07-14