Olejki eteryczne w powszechnej opinii przede wszystkim służą budowaniu pięknego zapachu, który pomaga się odprężyć i zrelaksować. Działanie olejków jest jednak znacznie szersze. Warto poznać magię tych naturalnych ekstraktów.
Olejki eteryczne to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa produktów. Olejki różnią się między sobą działaniem, ale je gęstością, zasadą stosowania, kolorem. Wybierając olejek, najpierw należy ustalić, czego poszukujesz. Inny olejek wybierzesz, jeśli zależy ci na relaksacji (do masażu świetny będzie sandałowy, do rozpylenia możesz sięgnąć na przykład po lawendę). Zupełnie innego rodzaju olejki wybiera się do walki z przeziębieniem i infekcjami. Tutaj sprawdza się przede wszystkim olejek eukaliptusowy, tymiankowy, goździkowy, cynamonowy, cytrynowy. Dla niejadków na pobudzenie apetytu świetnie zadziała olejek z zielonej mandarynki. Na uspokojenie nerwów poleca się bergamotkę. Pozytywnie na koncentrację i pamięć będzie z kolei wpływa olejek rozmarynowy. Bardzo ważne jest więc, aby na samym początku ustalić, na jakim efekcie ci zależy, a następnie poszukać odpowiedniego olejku.
Warto także pamiętać, aby dokładnie sprawdzać informacje o olejkach. Kupować należy te naturalne, bez żadnych dodatków, barwników. Mogą one wywołać niepożądane efekty. Dodatkowo trzeba baczną uwagę zwracać na stężenia,w jakich występują olejki. W zależności od stężenia różne mogą być rekomendacje dotyczące sposobu stosowania. W końcu warto sprawdzać, skąd pochodzi olejek. O pomoc zawsze można poprosić wykwalifikowanego aromaterapeutę.
Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów:
Ten ostatni sposób jest najrzadszy z tego przede wszystkim względu, że jedynie wąska grupa olejków eterycznych ma status GRAS, który dopuszcza taką formę przyjmowania. Najczęściej stosuje się inhalację. Nie wszystkie olejki również można stosować na skórę. Większość wymaga także rozcieńczenia w oleju bazowym, na przykład jojoba lub innym. Warto o tym pamiętać, ponieważ nakładając bezpośrednio na skórę mocno stężony olejek, można sobie po prostu zrobić krzywdę. Za każdym razem warto więc dokładnie zastosować się do wskazówek (sprawdzonego) producenta lub aromaterapeuty.
Jeśli chodzi o inhalację tutaj również warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Najbardziej rekomendowaną formą rozpylania olejków jest skorzystanie z dyfuzora lub nebulizatora, które nie działają w oparciu o podgrzanie olejków. Niestety tradycyjne kominki do aromaterapii bazują na podgrzewaniu wody z olejkiem, co sprawia, że niektóre tracą bardzo szybko swojej bezcenne właściwości. Dotyczy to choćby olejków cytrusowych. Oczywiście osobną formę stanowi inhalacja w formie parówki (stosowana np. przy chorych zatokach) czy z wykorzystaniem profesjonalnego inhalatora.
Materiał partnera
Mimo wakacji, miejsca pracy przybywa. Niektórzy...
a ta nowa strefa gospodarcza w gostyniu już powstaje czy to ciągle tylko plany?😡
nowa firma
22:55, 2025-07-15
Nie założysz? Nie pojedziesz! To będzie rewolucja...
Co mnie obchodzi co sobie zrobić chce kaskader na hulajnodze. Czy on będzie miał Kask czy go nie będzie miał nie zmieni obrażeń u dziecka na które on wjedzie z ogromną prędkością po chodniku. Niektóre z tych Hulajnóg osiągają 70 km na godzinę!!!! ostatnio próbowalam zrównać się autem z kimś kto taką prędkością jechał bo ja autem 50 km/h a on wyraźnie mnie wyprzedził i to po chodniku. Bezmózgom Kask nie pomoże. Ich ofiarom na pewno nie. ZAKAZ UŻYWANIA ELEKTRYCZNYCH HULAJNÓG NA CHODNIKACH !!!! Na skwerach małe dzieci się bawią, a między nimi starsze w grupie kilku kilkunastu urządzają sobie wyścigi. Jak nie groźne Psy bez kagańców i często bez smyczy to Hulajnogi. Gdzie się maja małe dzieci podziać? Zwrócenie uwagi kończy się wysłuchaniem wiązanki łaciny. Gostyń to upadek kultury.
Smutna
22:17, 2025-07-15
Po misji na orbicie "przyleci" również do... Gostynia?
Mąż posłanki KO poleciał za ok. 0,5 mld zł. Nie każdy może!
gtr
21:58, 2025-07-15
Zaginął mieszkaniec Gostynia. 33-latek zniknął bez ślad
R.I.P. Pawle...
Ksawery
19:18, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz