Zamknij
NEWS

Pasożyty zaatakowały! Nadleśnictwo Piaski wprowadziło tam zakaz wstępu do lasu

11:34, 24.05.2024 Aktualizacja: 14:17, 24.05.2024
Skomentuj Foto; Nadleśnictwo Piaski Foto; Nadleśnictwo Piaski

Przez kraj przetaczają się informacje o kolejnych nadleśnictwach wydających zakaz wstępu do lasu. Czy zawsze ma to związek z suszą i zagrożeniem przeciwpożarowym? Okazuje się, że nie. Sprawdzamy jak sytuacja wygląda  w Nadleśnictwie Piaski.

Na stronie www.zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl możemy znaleźć pełną listę nadleśnictw, które wydały zakazy wstępu do lasu. Lista zawiera również przyczyny i terminy wprowadzenia zakazu. Wśród nich znajdziemy zagrożenie pożarowe, zabiegi ochronne oraz "inne przyczyny".

Co kryje się pod tym tajemniczym sformułowaniem „inne przyczyny”? Według Lasów Państwowych, inne przyczyny wydania zakazu wstępu do lasu mają zastosowanie wtedy, gdy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów,  degradacja runa leśnego lub zakaz wprowadzony został przez administrację rządową.

Na mapie zakazów wstępu do lasu nie ma obecnie ani jednego wydanego ze względu na zagrożenie pożarowego. W Nadleśnictwie Piaski jest za to komunikat dotyczący leśnictwa Międzyborze.

Mamy zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictwa Międzyborze wprowadzony 17 maja ze względu na lotnicze zabiegi ochronne. Jest tam zwalczana rudnica kuprówka, pasożyt który naprawdę w dużej ilości wystąpił na licznych dębach w tamtejszym lesie. Kuprówka rudnica upodobała sobie dębowe liście. Jeśli miałbym ocenić sytuację na podstawie własnych doświadczeń, to uważam, że zakazu ze względu na zagrożenie pożarowe w naszym nadleśnictwie nie będzie. Pracuję tu ponad 25 lat i jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, aby którykolwiek z nadleśniczych taki zakaz wprowadził. - mówi rzecznik prasowy Nadleśnictwa Piaski, a zarazem leśniczy leśnictwa Kawcze, Maciej Rybacki.

Brak zakazu wcale jednak nie oznacza, że wolno nam w lesie robić wszystko, na co mamy ochotę. Oprócz przestrzegania przepisów równie ważny jest... zdrowy rozsądek. Wchodząc do lasu, należy pamiętać, by nie niszczyć ściółki, nie palić ognisk bez pozwolenia leśniczego, nie degradować roślinności i nie płoszyć zwierząt. Warto też wiedzieć, że  wilgotność ściółki w polskich lasach obecnie wynosi mniej niż 10%, a więc jest sucho. Trzeba też pamiętać, że las rośnie długo, a pali się szybko. 

Paweł Sikorski

(Paweł Sikorski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

haahehhehaahehhe

3 1

Nieładnie tak pisać o Ukraińcach.

14:59, 24.05.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WandaWanda

2 3

Nie wiem co sądzić o Tobie. Czy jesteś *%#)!& czy nie umiesz czytać, czy po prostu pałasz nienawiścią do innej nacji, czy jad PISowski rządzi Twoim umysłem. Czytałam tą wiadomość, ale nie było tam żadnej wzmianki o Ukraińcach. Zatem rozpocznij naukę czytania lub zacznij myśleć - o ile masz czym.

19:50, 24.05.2024

JaJa

0 0

Kuprówka rudnica nie jest żadnym pasożytem a szkodnikiem . Ciekawe czy artykuł byl autoryzowany przez kogos z Nadleśnictwa.

23:15, 25.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%