Szczupaki, sumy, sandacze i wiele innych ryb żyjących w stawie, tuż przy granicy naszego powiatu zginęło, z powodu „przyduchy” Ryby masowo padały i wypływały na wierzch, a wędkarze z bólem serca patrzyli na to, mogąc niewiele zrobić. Pomogli strażacy, którzy pomogli natlenić wodę.
Wypłynięcie śniętych ryb było spowodowane tzw. przyduchą, czyli zmniejszoną ilością tlenu rozpuszczonego w wodzie miało miejsce w Długołęce, powiat krotoszyński, około 10 km od granicy z naszym powiatem.
– Szacujemy, że zdechło więcej ryb – ok. 600 kg. Co się stało z pozostałymi? Część nie wypłynęła, lecz osiadała na dnie, a niektóre zanim zaczęliśmy je zbierać, zabrały ptaki – czaple, a nawet orły – opowiada „Rzeczy Krotoszyńskiej” Waldemar Konieczny, prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kobylinie.
Przyducha w zbiorniku w Długołęce spowodowana była upałami, które podniosły temperaturę wody w dzień, Wędkarze z bólem serca zbierali martwe ryby, wśród których były sandacze osiągające do 0,80-1,00 m długości. Były też duże okazy szczupaków, zdarzył się i sum.
– Będzie nam szczególnie ciężko odbudować rybostan sandacza. Rozglądamy się za nim. Będziemy stopniowo uzupełniali ten gatunek ryby – zapewnia prezes Konieczny.
Wielkie sprzątanie przeprowadzono szybko, a utylizację zgodnie z procedurami, jakie obowiązują w takich przypadkach. Wędkarze następnie poprosili o pomoc Ochotnicza Straż Pożarną w Kobylinie. Druhowie zajęli się natlenieniem akwenu poprzez polewanie wody z węża gaśniczego. Działania przyniosły efekt.
– Ryby, które pływały tuż pod powierzchnią, uspokoiły się i zeszły żerować przy dnie. Znajdując się przy samym lustrze wody były łatwym łupem dla ptaków – mówi szef kobylińskiego PZW.
Pomogło natlenienie zbiornika i to, że po kilku dniach obniżyła się temperatura powietrza.
Wędkarze już myślą o tym, jak w przyszłości zapobiec przydusze. Będą chcieli zaopatrzyć się w pompy natleniające, ale jest jeszcze problem ze stałym zasilaniem energetycznym przy tym akwenie. Rozważają więc zasilanie alternatywne.
[ALERT]1690352314272[/ALERT]
3 0
Jak ryby walczą o przeżycie z powodu małej ilości tlenu w wodę to nie żerują.
2 0
To na pewno rtęć z Odry przeniosła się podziemnymi strumieniami... ...