Zamknij
REKLAMA

Polecamy Gostyn24 / Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

REKLAMA
2
08:53, 08.06.2022
Minęło ponad 100 dni odkąd Rosja rozpoczęła barbarzyńską inwazję na Ukrainę. Przeszło 100 dni bólu i cierpienia, 100 dni destrukcji, 100 dni oszukiwania świata i 100 dni agresji...
10
12:39, 03.06.2022
Mija sto dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wojna przyniosła ze sobą nie tylko tragiczny bilans ofiar i zniszczeń, ale też przyczyniła się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej w całej Europie. Jej skutki boleśnie odczuwamy każdego dnia. Jak wojna wpłynęła na życie przeciętnego Polaka i co zmieniło się przez ostatnie sto dni w naszym kraju?
27
12:39, 31.05.2022
Transport z pomocą humanitarną z powiatu gostyńskiego trafił na Ukrainę. Dwa wypełnione po brzegi busy wyjechały w piątek po południu w rejon Buczy. - Ponad 50 proc. tej miejscowości jest zniszczona. Ludzie śpią w namiotach, po sąsiadach, nie mają jedzenia, ubrań. - mówi Andrey Djedjula - prezes ukraińskiej fundacji "Katjusza", który osobiście odebrał pomoc. 
15
16:35, 24.05.2022
"Razem z Ukrainą" pod takim hasłem zorganizowano tegoroczną edycję "Powiatowego Konkursu Piosenki Przedszkolnej" w Krobi. Na scenie wystąpiły dzieci zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Debiutancki występ mieli też najmłodsi biskupianie, którzy zaprezentowali tradycyjne wierszyki, tańce i zabawy z regionu...
10
11:04, 18.05.2022
Kwestie w relacjach polsko-ukraińskich, szczególnie zaszłości historyczne, są chętnie wykorzystywane przez rosyjską propagandę w celu skłócenia Polaków i Ukraińców - oceniła w rozmowie z PAP Katarzyna Chawryło, ekspertka warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Dodała, że propagandyści Kremla starają się z negatywnym przekazem o uchodźcach dotrzeć do wszystkich krajów UE.
40
11:34, 17.05.2022
Śledzimy losy ambulansu medycznego podarowanego przez firmy i mieszkańców powiatu gostyńskiego. Obecnie ratuje on życie dzieciom i dorosłym w strefie przyfrontowej we wschodniej Ukrainie. Wraz z informacjami o pomocy świadczonej przez zespół reagowania medycznego „WIATR”, w którego skład wchodzi gostyński ambulans, docierają przerażające informacje o morderstwach, gwałtach, rabunkach dokonywanych przez najeźdźców rosyjskich.
4
10:02, 15.05.2022
Dla rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w Ośrodku dla uchodźców przy klasztorze na Świętej Górze, wolontariusze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przy wsparciu Stowarzyszenia „DZIECKO”. przygotowali niespodzianka. Chodziło o to, by choć na chwilę zapomnieli o wojnie.
6
11:05, 12.05.2022
Świadczenia rodzinne, w tym 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przysługują uchodźcom tylko za czas, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. W przypadku wyjazdu z kraju, na okres powyżej miesiąca, tracą oni prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym tracą prawo do świadczeń. Tak więc o swoim wyjeździe należy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
4
07:43, 09.05.2022
Do Ukrainy dotarła kolejna przesyłka medykamentów przygotowanych przez mieszkańców powiatu gostyńskiego. Dary medyczne zbierane były w siedzibie PCPR w Gostyniu we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO”.
5
12:45, 30.04.2022
PAP: Maj to trudny miesiąc dla uczniów. Za chwilę licealiści będą zdawać matury, uczniowie ostatnich klas podstawówek egzamin ósmoklasisty. To spory stres. W tym roku sytuacja jest o tyle niezwykła, że w szkołach oprócz polskich dzieci mamy gości z Ukrainy. Ilu ich jest?
22
10:22, 28.04.2022
Bітерець (viterets) po polsku wiatr. Tak Ukraińcy nazwali ambulans ufundowany przez społeczność ziemi gostyńskiej, który od ponad miesiąca ratuje zdrowie i życie ludzi walczących z rosyjskim agresorem. Dołączył do zespołu medycznego szybkiego reagowania o takiej samej nazwie. Karetka z Gostynia najpierw trafiła do Kijowa a teraz jeździ we Wschodniej Ukrainie, gdzie przeniosły się walki. Wczoraj miało miejsce podsumowanie akcji „Ambulans Wolności”, któremu towarzyszyła prezentacja filmowego reportażu, a także ukraiński poczęstunek czyli barszcz i pierogi. Nie zabrakło podziękowań i wyrazów wdzięczności.
09:35, 28.04.2022
Na rynku pojawił się nowy trend. Przedsiębiorcy nie tylko chcą zatrudniać Ukraińców, ale także ułatwiają im znalezienie pracy. W niektórych przypadkach uchodźcy są wyposażani w narzędzia potrzebne do wykonywania zawodu. Poszukiwane są dla nich zlecenia. Są również szkoleni w kwestii prowadzenia legalnej działalności. Jak przekonują znawcy tematu, to są dobre działania, które do tej pory nie były praktykowane w Polsce. Napływ pracowników z Ukrainy jest korzystny dla wielu branż. W gronie uchodźców są m.in. lekarze, pielęgniarki, informatycy czy inżynierowie. Jednak, zdaniem ekspertów, oprócz powyższego, konieczne jest systemowe wsparcie państwa. Należy skupić się m.in. na uzupełnianiu kwalifikacji Ukraińców i nauce języka. Nasza gospodarka przez to długofalowo może odnosić wymierne korzyści.
8
11:13, 27.04.2022
Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli wraz ze swoimi przyjaciółmi z zespołu nagrał płytę. Autorskie piosenki zadedykowano Ukrainie. Dochód ze sprzedaży krążków również ma być przeznaczony na pomoc dla obywateli tego kraju.
12
09:17, 21.04.2022
Obserwacja zachowań blisko 500 tys. konsumentów w prawie 2 tys. placówek pokazuje, że Polacy nie zbojkotowali sieci handlowych pozostających na rosyjskim rynku, tak jak to zapowiadali po 24 lutego br. Według analizy Proxi.cloud i UCE RESEARCH, ruch w sklepach Auchan wzrósł nawet bardziej niż w innych hipermarketach. Wprawdzie stracił nieznaczną ilość unikalnych klientów, ale i tak miał lepsze wyniki od konkurencji. Natomiast w segmencie marketów budowlanych zdecydowanie gorzej poradziła sobie sieć Leroy Merlin, notując spadek ww. wskaźników. Z kolei w placówkach Decathlonu ruch zwiększył się, podczas gdy w pozostałych sklepach sportowych i turystycznych zmalał. Jak wyjaśniają eksperci, analiza wyraźnie pokazuje, że w obecnych czasach nie bardzo nas stać na to, by rezygnować z atrakcyjnych ofert handlowych na rzecz solidarności z Ukraińcami.
47
12:36, 19.04.2022
Polacy goszczący uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po wybuchu wojny, mogą składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. W gostyńskim magistracie dotąd złożono kilkanaście takich wniosków. Tymczasem podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni dopytywali jak wygląda finansowe wsparcie na ten cel z województwa.