Zamknij
NEWS

Za głoszenie prawdy o Katyniu - zdjęcia

10:38, 01.03.2016
Skomentuj

Światło dzienne ujrzała książka "Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich" Wojciecha Śmigielskiego. W publikacji można znaleźć biogramy mieszkańców ziemi gostyńskiej oraz albumy z ekspedycji grabonoskiego Stowarzyszenia Zielona Kohorta do Katynia, Miednoje i Charkowa. Wydarzeniu promującemu książkę towarzyszyło wręczenie podziękowań i medali zaangażowanym w propagowanie prawdy o Katyniu.

 

O tym jak doszło do wydania publikacji pokrótce opowiedział Przemysław Pawlak, prezes Stowarzyszenia Zielona Kohorta. - Na początku był pomysł Stowarzyszenia Zielona Kohorta, by pojechać do Rosji i na Ukrainę wykonać dokumentację fotograficzną tabliczek z nazwiskami osób spoczywających w Katyniu, Miednoje i Charkowie - mówił prezes Przemysław Pawlak. Koszty wyjazdu delegacji pokrył członek wspierający Stowarzyszenie, Piotr Rymarczyk. - Kiedy przywieźliśmy materiał fotograficzny postanowiliśmy pokazać go ludziom, aby upamiętnić pomordowanych. Uznaliśmy, że najlepszą formą będzie wydanie książki lub albumu - mówił prezes Pawlak. - Mieliśmy zdjęcia, zapewnione pieniądze na wydanie książki, brakowało tylko tekstów biograficznych - dodał. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objęło Muzeum w Gostyniu, dzięki któremu Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Wojciechem Śmigielskim - archeologiem, uczestnikiem prac ekshumacyjnych w lesie katyńskim. Wtedy prace nad książką ruszyły pełną parą. 
Promocja książki odbyła się w auli gostyńskiego liceum. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób zainteresowanych tematyką katyńską. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Witold Kulesza – były dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, obecnie wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, który wygłosił prelekcję "Zbrodnia katyńska – epilog przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka" oraz Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego. 
Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie podziękowań i medali wszystkim, którzy wsparli wydanie książki. Piotr Giermaziak i Stowarzyszenie Zielona Kohorta za propagowanie prawdy o Katyniu otrzymali medal pamiątkowy pułkownika Bronisława Gembarzewskiego - to najwyższe w Polsce odznaczenie w dziedzinie muzealnictwa wojskowego, które przyznał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. Zbigniew Wawer. Podziękowania otrzymał również autor książki "mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich" Wojciech Śmigielski, Piotr Rymarczyk, Mirosława Bigaj z Pępowa za promowanie historii katyńskiej.

O tym, jak doszło do wydania publikacji, pokrótce opowiedział Przemysław Pawlak, prezes Stowarzyszenia Zielona Kohorta. - Na początku był pomysł Stowarzyszenia Zielona Kohorta, by pojechać do Rosji i na Ukrainę, wykonać dokumentację fotograficzną tabliczek z nazwiskami osób spoczywających w Katyniu, Miednoje i Charkowie - mówił prezes Przemysław Pawlak. Koszty wyjazdu delegacji pokrył członek wspierający Stowarzyszenie, Piotr Rymarczyk. - Kiedy przywieźliśmy materiał fotograficzny, postanowiliśmy pokazać go ludziom, aby upamiętnić pomordowanych. Uznaliśmy, że najlepszą formą będzie wydanie książki lub albumu - mówił prezes Stowarzyszenia Zielona Kohorta. - Mieliśmy zdjęcia, zapewnione pieniądze na wydanie książki, brakowało tylko tekstów biograficznych - dodał. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objęło Muzeum w Gostyniu, dzięki któremu Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Wojciechem Śmigielskim - archeologiem, uczestnikiem prac ekshumacyjnych w lesie katyńskim. Wtedy prace nad książką ruszyły pełną parą.

Promocja książki odbyła się w auli gostyńskiego liceum. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób zainteresowanych tematyką katyńską. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Witold Kulesza – były dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, obecnie wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, który wygłosił prelekcję "Zbrodnia katyńska – epilog przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka", oraz Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego.

Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie podziękowań i medali wszystkim, którzy wsparli wydanie publikacji. Piotr Giermaziak i Stowarzyszenie Zielona Kohorta, za propagowanie prawdy o Katyniu, otrzymali medal pamiątkowy pułkownika Bronisława Gembarzewskiego - to najwyższe w Polsce odznaczenie w dziedzinie muzealnictwa wojskowego, które przyznaje dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. Zbigniew Wawer. Podziękowania otrzymał również autor książki "Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich" Wojciech Śmigielski, Piotr Rymarczyk oraz Mirosława Bigaj z Pępowa za promowanie historii katyńskiej.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ŻurawŻuraw

0 0

A perun też tam był? Czy dzisiaj jakość uczcił pamięć żołnierzy wyklętych?

22:41, 01.03.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%