Zamknij

Ginekologia - czym się zajmuje?

12:46, 27.02.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:54, 27.02.2019
Skomentuj

Choć często słyszy się ten termin i każdy raczej ma ogólne wyobrażenie ginekologii, warto wiedzieć więcej o tej dziedzinie medycyny. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wielokrotnie bagatelizujemy niektóre problemy, zamiast zwrócić się natychmiastowo do specjalisty. Jakimi schorzeniami zajmuje się ginekolog i przy jakich objawach warto się do niego udać?

1. Co to jest ginekologia?
2. Czym zajmuje się ginekolog?
3. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Ginekologia – profilaktyka i leczenie

Ta dziedzina medycyny obejmuje zapobieganiem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Rozróżnia się kilka specjalizacji ginekologii:

- Ginekologia dziecięca – leczenie dzieci do 18 roku życia,
- Ginekologia onkologiczna – bada i leczy choroby nowotworowe układu rozrodczego,
- Ginekologia endokrynologiczna – zajmuje się gospodarką hormonalną.

Przykładowymi problemami, którym zapobiega i leczy ginekologia to zaburzenie miesiączkowania, dobranie odpowiedniej antykoncepcji, niepłodność, stany zapalne kobiecych dróg rozrodczych oraz nowotwory tego układu. Badaniom profilaktycznym powinna poddać się każda kobieta, która rozpoczyna współżycie seksualne lub jest po 16 roku życia.

Czym zajmuje się ginekolog?

 Ginekolog głównie prowadzi badania profilaktyczne, które obejmują zebranie wywiadu dotyczącego występowania chorób w rodzinie oraz przebiegu cyklu miesiączkowego, ogólnych predyspozycji do nowotworów, zbadanie piersi i układu rozrodczego specjalistycznymi przyrządami. Ginekologia jest ściśle powiązana z położnictwem, dlatego to właśnie ginekolog prowadzi ciążę i poród.

Kiedy trzeba wybrać się do ginekologa?

Większość dolegliwości, jakie nam się przydarzają, są przez nas ignorowane, ponieważ wyglądają niegroźnie lub sądzimy, że zaraz przejdą. W prawie każdym tym przypadku to jest moment, w którym powinniśmy koniecznie udać się na wizytę do ginekologa. Czego więc nie można lekceważyć:

bóle w podbrzuszu,
bóle piersi,
grudki wyczuwalne podczas własnego badania piersi,
upławy,
pieczenie lub swędzenie okolic intymnych,
bolesne, nieregularne bądź obfite miesiączki,
problemy z zajściem w ciążę.

Nawet jeśli żadne z tych symptomów nie występują, zaleca się wizyty co najmniej raz w roku, w celach prewencyjnych.

Profilaktyka zamiast leczenia!

Jak w większości chorób warto im zapobiegać, niż je leczyć. Badanie piersi można wykonywać samemu w domu lub za pomocą bliskiej osoby, której możemy zaufać. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości trzeba od razu zwrócić się do specjalisty w Klinice Ambroziak i nie lekceważyć wszelkich dolegliwości, gdyż nieleczone mogą prowadzić do cięższych chorób lub nawet do śmierci.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%