Episkopat przedstawił nowy dekret. Określa on zasady występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i niektórych wiernych świeckich w mediach.
Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak podczas konferencji prasowej przedstawił nowe zasady.
- Uaktualnienie norm było konieczne z uwagi na ewolucję mediów w ostatnich latach, zwłaszcza ze względu na rozwój mediów społecznościowych - wskazywał ks. Gęsiak.
Dokument ma uwrażliwić "odpowiedzialność za słowo". Jak wskazywał prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. dr hab. Rafał Kowalski dokument ten pokazuje ogólne zasady, a także zwraca uwagę na "pewne rzeczy, które powinny być dla duchownych oczywiste".
Dekret zastrzega, że w imieniu konkretnej instytucji kościelnej może wypowiadać się tylko osoba uprawniona przez przełożonego.
- Nie może być tak, że ktoś uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu instytucji kościelnej, nie mając upoważnienia - wskazuje ks. Kowalski.
Osoby duchowne pojawiające się w mediach powinny występować w stroju duchownym, a osoby, które chcą podjąć współpracę z redakcją prasową, radiową, stacją telewizyjną czy portalem internetowym powinny mieć zgodę ordynariusza lub wyższego przełożonego.
- Chodzi nam przede wszystkim o wiedzę i kompetencje tego księdza (...). Zależy nam na tym, żeby ci, którzy do mediów pójdą i będą z dziennikarzami rozmawiać, byli do tego rzeczywiście przygotowani - uzupełniał.
Zmiany dotkną także transmisje mszy św. przez internet.
- Transmisja ma na celu nie uczestnictwo w mszy św. za pośrednictwem mediów - bo nie da się za pośrednictwem mediów uczestniczyć w eucharystii - ale połączenie się osoby, która nie może być w tym momencie w kościele, ze wspólnotą wierzących (...). A łączyć się można tylko ze wspólnotą, która realnie istnieje. Po zakończeniu eucharystii ta wspólnota się rozchodzi, już jej nie ma. Bywały przypadki, kiedy msze św. pozostawały w internecie, co mogło powodować zamęt - ocenił.
Dlatego w myśl nowych przepisów takie transmisje należy usuwać z internetu.
Konsultacje nad dokumentem trwały półtora roku. Stolica Apostolska, z poprawkami, przyjęła go w październiku, podczas 393. Zebrania Plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim.
Dekret wejdzie w życie 20 kwietnia.
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Niech budują! Czas utrzeć nosa cwaniakom na letnich i wichrowych którzy sobie cenią 2 koła za klitkę 30 pare metrów nie licząc opłat. Będzie więcej mieszkań to i ceny spadną :)
Mieszkaniec
01:49, 2025-07-15
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Z czystej ciekawości, czy ten chłop Wojtkowiak mieszka na pożegowie? Brzmi jak by bronił swojego osiedla byle nie było bloków obok, jakby to zmieniło status miejsca gdzie mieszka XD Czy można podpisać gdzieś petycje, że chcę żeby tam wybudowano bloki ? Mieszkaniec Gostynia
mick
00:40, 2025-07-15
Pomyślał, że stało się coś złego. Znajomy nie otwierał
Brawo dla kolegi. Dzisiaj w erze znieczulicy takie zachowanie zasługuje na pochwałę
Trytytka
23:05, 2025-07-14
To miało być zwykłe wymijanie. Chwilę później auto ...
🤣🤣🤣🤣🤣
Tosiek
22:32, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz