Zamknij

Rząd zamrozi ceny prądu! W projekcie są ważne zmiany

08:10, 27.09.2022 Źródło: KPRM Aktualizacja: 08:21, 27.09.2022
Skomentuj

Rząd przyjął projekt ws. zamrożenia cen prądu. Wprowadzono różne limity dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i rodzin trzy plus. Ile wyniosą? 

Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

W myśl ustawy, w 2023 roku rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Jak szacuje rząd, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).

Na nowe rozwiązanie przeznaczone zostanie ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

(Źródło: KPRM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

3xn3xn

0 0

Ciekawe kiedy wprowadzą kartki, takie jak za komuny. Bo ciekawie się zapowiada. Nie piszę na co te kartki ale może na wszystko... chleb, paliwo. Tylko nie na TV bo kiedyś kołchoźniki też były w każdym domu. 19:20, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%