Przemoc w rodzinie, to ciągle częste zjawisko na terenie powiatu gostyńskiego. Charakteryzuje się tym, że jest intencjonalna, zamierzona i ma na celu kontrolowanie, podporządkowanie ofiary. Siły są nierównomierne – ofiara jest słabsza, a sprawca silniejszy. Przemoc narusza prawa i dobra osobiste – sprawca narusza podstawowe prawa ofiary, takie jak prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd. Powoduje cierpienie i ból – sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody, a doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, ze ofiara ma mniejsza zdolność do samoobrony.
Podstawowe czynniki ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie:
Należy zawsze pamiętać, że NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY i to tylko intencją sprawcy jest tworzenie poczucia winy i odpowiedzialności za przemoc u ofiary. Fakt przemocy należy zawsze zgłaszać odpowiednim instytucjom, nie należy się wstydzić, bo ukrywanie tego problemu powoduje poczucie bezkarności sprawcy, a to wzmaga jego agresję.
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Borku Wlkp. i pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację „Fabryka pomysłów”, Stowarzyszeniem „DZIECKO”, we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., oraz z Urzędem Miejskim w Borku Wlkp. Było ono poświęcone rozpoznawaniu sygnałów i objawów przemocy domowej, diagnozowaniu zagrożeń w środowisku rodzinnym, szacowaniu poziomu zagrożenia życia lub zdrowia osób doświadczających przemocy. Omawiano też wprowadzone od niedawna nowe sposoby oddziaływania na sprawców przemocy.
Specjaliści: pracownicy socjalni, policjanci, pedagodzy, asystenci rodzin, kuratorzy, pielęgniarki - czasie kilkugodzinnych zajęć scharakteryzowali różne przejawy zjawiska przemocy w rodzinie oraz omówili, kto i w jakim zakresie ma obowiązek jej przeciwdziałać. Prowadzący nieodpłatnie to szkolenie specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej z certyfikatem „Niebieskiej Linii” omówił też szczegółowo m.in. zasady przydatne przy diagnozowaniu przemocy w rodzinie, a zwłaszcza wobec dzieci. Wskazano, że dużą pomocą w tym względzie jest narzędzie: „Kwestionariusze oceny ryzyka przemocy w rodzinie i algorytmy postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie”. Przedstawiono wskazówki dotyczące korzystania z tego narzędzia przez policję, oświatę, ochronę zdrowia i pomoc społeczną. Dodatkowo ważnymi okazały się praktyczne wskazówki w oparciu o doświadczenia poszczególnych służb.
Omówiono też wiele zmian prawnych, które znacząco ułatwiły oddziaływanie na osoby krzywdzące członków swoich rodzin. Zwrócono też uwagę na sposoby rozmawiania z osobami podejrzewanymi o stosowanie przemocy wobec najbliższych, m.in. w oparciu o komunikat FUKOZ (z treningu zastępowania agresji TZA ART) i rozmowę motywującą do zmiany zachowań (w oparciu o metodę skoncentrowaną na rozwiązaniach).
Jedna z uczestniczek, podsumowując szkolenie stwierdziła: - To spotkanie pokazało, w jakim przerażającym świecie żyje osoba krzywdzona, a zwłaszcza dziecko. Ten świat i to, czego osoby krzywdzone doświadczają oraz jak to przeżywają, jest straszny! Musimy być bardzo wrażliwi na wszelkie sygnały mogące świadczyć o przemocy i zawsze mieć odwagę zareagować.
Organizatorzy przypominają, że we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego działają zespoły interdyscyplinarne. Ich zadaniem jest przede wszystkim, w ramach procedury „Niebieskie Karty”, opracowanie i realizacja planów pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie.
Jeżeli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem, jeżeli wiesz, że ktoś krzywdzi dzieci, powiadom Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej w Twojej gminie lub PCPR.
Każdy pracownik pomocy społecznej, policji, ale też oświaty, czy ochrony zdrowia, w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w konkretnej rodzinie ma obowiązek wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pępowo to nie Barcelona, ale...Chcą to zrobić porządnie
I co w Krobi robią nowe boisko z szatnia to Wójt Pępowa znów papuguje po Krobi brak słów kto ich wybrał.
Pol
06:22, 2025-07-11
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Pan policjant niech wszystkim wytłumaczy dlaczego na jezdni bez chodnika kierowca samochodu nie musi mieć prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, a na śmieszce rowerowej na Jana Pawła rowerzysta musi mieć prędkość zbliżoną do prędkości pieszego
xd
00:08, 2025-07-11
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
z tymi drzewkami jest tak sadzić i obserwować.......jak mówi Tadziu mechanik jezdzić obserwować
goostyniool
23:22, 2025-07-10
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Idziesz spokojnie chodnikiem, a tu nagle ulicą samochód śmiga dosłownie centymetry od łokcia!
🚗
23:10, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz