Zamknij

Jak zadbać o ogród jesienią? - zabiegi pielęgnacyjne, wskazówki oraz dodatki

11:18, 25.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:19, 25.09.2020

Początek jesieni, a wraz z nią niższe temperatury nieubłaganie zbliża się wielkimi krokami. Jak odpowiednio należy przygotować rośliny do nowych realiów, z którymi przyjdzie im się zmierzyć i o jakich zabiegach pielęgnacyjnych należy szczególnie pamiętać?

Nie od dziś wiadomo, że złota polska jesień mieni się wieloma przepięknymi kolorami i każda wycieczka do lasu, parku, czy też innego królestwa roślin obfituje w niekończące się zachwyty nad kompozycjami stworzonymi przez matkę naturę. Czy wiesz, że Twój ogród może prezentować się równie spektakularnie i budzić podziw za każdym razem, gdy tylko odkryje przed Tobą kolejną, jesienną odsłonę? Wystarczy, że wprowadzisz w życie choć kilka wskazówek, które przedstawiamy poniżej.

1. Ostrożnie z sekatorem! 

Bynajmniej nie mamy tutaj na myśli zachowania wzmożonej uwagi i ostrożności podczas jego używania (choć jest to oczywiście również niezwykle ważne), a przycinanie za jego pomocą tylko tych roślin ogrodowych, które faktycznie potrzebują takiego zabiegu do prawidłowego rozwoju.

Przykładem krzewu, od którego należy trzymać się z sekatorem jak najdalej w okresie jesienno-zimowym jest m.in. róża, która może być przycinana tylko i wyłącznie wiosną. Przycinanie tego gatunku krzewu jesienią jest najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na pozostawienie na ich wbrew pozorom delikatnych pędach ran, które nie będą w stanie się zabliźnić przed nadejściem wiosny. Co gorsza nieumiejętne przycięcie krzewu róż może zakończyć się nawet bardzo dotkliwą w skutkach infekcją bakterii oraz grzybów, które znacznie osłabią stan oraz wygląd rośliny. Jedyną sytuacją, w której faktycznie możesz skorzystać z sekatora jest ta, gdy zauważysz na krzewie róży nadmiernie rozrośnięte i zagęszczone pędy bądź też połamane, suche lub chore gałęzie.

Które krzewy można bez obaw przycinać jesienią?

  • Gatunki, które charakteryzują się okazałymi i dekoracyjnymi liśćmi (najlepiej jest nieco ograniczać ich wielkość w październiku);
  • Stare pędy krzewów owocowych, które zdążyły już zgubić swoje liście – maliny, porzeczki, agrest, winorośl;
  • Przekwitłe kwiatostany hortensji;
  • Przyrosty lawendy wąskolistnej;
  • Korony krzewów żywopłotowych, takich jak ligustr pospolity, trzmielina europejska i porzeczka alpejska;
  • Zasychające części bylin (liliowiec, liatra kłosowa, krwawnik pospolity, funkia);

Relaks w jesiennym ogrodzie? Nie zapomnij o zestawie mebli i nastrojowych dodatkach 

Zimne jesienne wieczory? Dobrym rozwiązaniem do ogrodu jest wolnostojący biokominek 

Więcej modnych i funkcjonalnych akcesoriów od ogrodu znajdziesz w sklepie Ogrodolandia 

2. Postaw na rośliny cebulowe

Rozkwitający wieloma kolorami ogród na wiosnę, który wprost zachwyca piękną kompozycją? Jeżeli marzysz o takim efekcie, to właśnie podczas okresu jesiennego powinieneś zasadzić rośliny cebulowe, takie jak krokus, narcyz, cebulica, przebiśnieg, lilia, hiacynt, zawilec czy też czosnek ozdobny.

Również w tej kwestii nie obejdzie się bez ostrożności – tym razem należy ją zachować jeżeli chodzi o wygląd cebulek. Dobre, godne uwagi cebulki nie powinny być przesuszone, ani też przebarwione czy tez uszkodzone i nie posiadające łusek. O ile nie są to cebulki lilii bądź narcyzów unikaj również cebulek z wypuszczonymi liśćmi lub korzeniami.

Jak prawidłowo posadzić cebulki kwiatów?

Wybierz najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie, a następnie pozbądź się z jego powierzchni wszelkich chwastów i nawieź je niekwaśną oraz przepuszczalną ziemią. Gdy skończysz już procesy związane z przygotowaniem podłoża zasadź cebulki piętką do dołu na głębokość sięgającą około trzech wysokości cebulek i spulchnij nieco ziemię poniżej wysokości, na której zasadziłeś cebulki. Uwaga! W celu skutecznego osłonięcia roślinek przed nieproszonymi gośćmi (np. w postaci gryzoni) umieść cebulki w specjalnie dedykowanych im koszyczkach.

3. Ogród pełen kwiatów

Wrzesień to również doskonały moment na zasadzenie nasion roślin, które kwitną późną wiosną oraz latem. Jeżeli marzy Ci się ogród, którego wygląd przywodzi na myśl łąkę i podobają Ci się kompozycje wyglądające tak jakby zasiała je sama matka natura, to właśnie teraz powinieneś sięgnąć po nasiona maku lekarskiego, chabru bławatek, ostróżki letniej, pozłotki kalifornijskiej oraz ubiorka gorzkiego.    

4. Wielki koniec akcji nawożenia roślin

Każdy miłośnik bujnej flory w ogrodzie z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotnym czynnikiem wpływającym na właściwy rozwój roślin jest ich odpowiednie i systematyczne nawożenie, jednak wcale nie oznacza, to że proces ten należy wykonywać przez cały, okrągły rok.

Jeżeli najchętniej nieco byś odpoczął od pracochłonnego nawożenia, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację – koniec sierpnia oraz wrzesień to czas, gdy po raz ostatni w tym roku przyjdzie Ci nawozić rośliny ozdobne oraz trawnik. Jeżeli chodzi o nawożenie trawnika podczas okresu jesiennego dobrze jest zdecydować się na zakup specjalnie przygotowanej mieszanki, która zawiera fosfor oraz potas niezbędne do regeneracji trawy oraz wzmocnienia jej odporności zarówno na choroby, jak i mające nadejść lada chwila przymrozki.  

5. Pora na nasadzenia i przesadzenia

Okres od września do listopada to również właściwy moment na sadzenie nowych roślin, które będą miały dostateczną ilość czasu na właściwe zakorzenienie się do rozpoczęcia cieplejszych dni. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niżeli sadzenie roślin wiosną, ponieważ krzewy oraz drzewa nie są wówczas narażone na działanie suszy.

W przedziale od drugiej połowy października do listopada możesz bez obaw sadzić dostępne do zakupu w szkółkach rośliny z gruntu, które posiadają odkryty system korzeniowy. Wrzesień i październik to natomiast właściwa chwila na zasadzenie roślin balotowanych, a więc tych które rosły w gruncie, ale miały systematycznie przycinane korzenie. Najczęściej są to wszelkie gatunki zimozielone.

W okresie jesiennym możesz również poświęcić nieco więcej uwagi rozsadnikowi, w którym znajdują się rośliny dwuletnie – to właśnie w tym czasie możesz nareszcie przesadzić je do gruntu. Mowa tutaj o takich roślinach jak np.:

  • Bratek;
  • Malwa;
  • Dzwonek ogrodowy;
  • Naparstnica;
  • Niezapominajka;
  • Wrzosy;

6. Ochroń rośliny przed mrozem

Wydaje Ci się, że chłodniejsze jesienne powietrze nie jest dla wrażliwych roślin tak niebezpiecznie jak zimowa temperatura? Nic bardziej mylnego! Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie pelargonię, rośliny cytrusowe, fuksję, oleander lub mirt, to już we wrześniu powinieneś znaczną część z nich do wnętrza domu. Kluczem do sukcesu i ich prawidłowego rozwoju jest w tym przypadku odpowiednio szybka reakcja, ponieważ gdy przystąpisz do przenoszenia roślin za późno narazisz je na szok termiczny wywołany na skutek zetknięcia się przebywającej na mrozie rośliny z ogrzewaniem w domu.

Gdzie trzymać wrażliwe na ochłodzenie rośliny? Wszystko zależy od tego jakie lubią one warunki – rośliny, które zrzucają liście na zimę przechowuj raczej w ciemnym i zimnym garażu bądź piwnicy, a tzw. rośliny pojemnikowe ustaw tam gdzie jest trochę więcej światła, a temperatura jest nieco wyższa (ale nie przekracza 10 stopni).

Do przechowywania narzędzi ogrodowych wykorzystywanych przy jesiennych pracach pielęgnacyjnych świetnie sprawdzi się schowek z technorattanu

Tarasowe lampy z technorattanu oświetlą każdą jesienną noc 

Szukasz dodatków z technorattanu? Odwiedź Ogrodowy Salon

Szukasz niezbędnych dodatków i stylowych mebli ogrodowych? Sprawdź ofertę tych sklepów! 

Jesienne zabiegi pielęgnacyjne to jeszcze nie wszystko! Równie istotną kwestią jest przecież to jaki będzie panował w ogrodzie nastrój! Jeżeli szukasz miejsca, w którym dostępny jest bogaty asortyment przeznaczony stricte do ogrodu to mamy dla Ciebie dwie propozycje. Sklep online Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia mogą pochwalić się różnorodnymi produktami, które z łatwością dopasujesz do stylu w jakim urządzony jest Twój przydomowy zakątek natury. Znajdziesz tam wiele propozycji mebli ogrodowych, donic, lamp, huśtawek, akcesoriów dla dzieci, kominki oraz wiele więcej! 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%