Zamknij

Fosforan spożywczy - dlaczego stosuje się go do produkcji żywności?

14:59, 31.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:59, 31.01.2020
Skomentuj

W przemyśle spożywczym stosuje się rozmaite dodatki, które pomagają nadać produktom określone właściwości. W związku z tym warto być świadomym klientem i wybierać te produkty, które korzystają z w pełni bezpiecznych rozwiązań. Dlaczego więc dodaje się fosforany?

Konserwanty – co wchodzi w skład tej grupy dodatków?

Główną cechą tego typu związków chemicznych i ich mieszanin jest przedłużenie przydatności do spożycia. Konserwanty dodaje się po to, by wyeliminować rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Do użytku dopuszczone są wyłącznie te substancje, które spełniają rygorystyczne normy. Nie mogą one bowiem wpływać negatywnie na zdrowie człowieka oraz cechy sensoryczne produktu. Substancje te muszą być niezawodne i skutecznie hamować rozwój drobnoustrojów. Dlatego istnieje lista produktów dopuszczonych do użytku. Konserwanty widnieją na niej pod symbolami E200-E299. W przemyśle stosuje się zarówno konserwanty naturalne, jak i chemiczne. Do tej pierwszej grupy możemy zaliczyć dobrze nam znane przyprawy, cukier, sól kuchenną, czy substancje wprowadzane z dymem wędzarniczym. Wśród konserwantów chemicznych możemy wymienić antybiotyki i antyseptyki, które hamują procesy mikrobiologiczne i enzymatyczne.

Fosforany spożywcze – czym się wyróżniają?

Kolejną grupą dodatków do żywności są fosforany spożywcze. Związki te są pochodnymi kwasu fosforowego. W naszym organizmie występują one naturalnie, dlatego spożywanie ich w umiarkowanych ilościach jest dla nas w pełni bezpieczne. W przemyśle spożywczym jest on jednak powszechnie stosowany, dlatego warto zwracać uwagę na etykiety. W żywności pojawiają się one najczęściej w postaci soli. W produktach możemy więc znaleźć kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, magnezu oraz wapnia. Często sięga się także po difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Używa się ich najczęściej jako emulgatorów, stabilizatorów, przeciwutleniaczy, czy regulatorów kwasowości. Fosforany spożywcze wydłużają przydatność do spożycia, dzięki czemu produkt może leżeć na sklepowej półce znacznie dłużej.

Fosforan spożywczy – w jakich celach jest stosowany?

Szerokie właściwości tych substancji zostały dostrzeżone przez przemysł spożywczy. Fosforan spożywczy pomaga bowiem ograniczyć rozwój drobnoustrojów i zminimalizować procesy utleniania tłuszczów i barwników. Substancje te są oznaczane na etykietach symbolami od E450 do E452. Najchętniej korzysta z ich przetwórstwo mięsne. Fosforan spożywczy pomaga bowiem zatrzymać wodę podczas obróbki termicznej. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/ . Wędliny to nie jedyna gałąź przemysłu, w której substancje te są stosowane. Fosforany spożywcze znajdziemy w takich produktach jak serki topione, lody, mrożone filety, ciasta, czy desery w proszku. W trosce o zdrowie Polaków prawo reguluje ilość substancji, jaka może znaleźć się w żywności. I tak w kilogramie produktu może być 5 g fosforanów spożywczych. Dlatego warto czytać etykiety by w pełni kontrolować ilość spożywanych substancji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%