Zamknij

Jak przebiega regeneracja pomp obiegowych i hydroforowych?

14:38, 27.01.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:20, 28.01.2020
Skomentuj

Zasilenie gospodarstwa domowego w wodę i zapewnienie prawidłowego jej obiegu w całym domu to podstawa. Zapewniają nam to specjalne pompy hydroforowe, których zadaniem jest właśnie zasilanie budynków i zabudowań w wodę. Natomiast obieg wody w budynku, na przykład w instalacjach grzewczych zapewniają pompy obiegowe. Oba systemy rozprowadzania wody to wysoko zaawansowane rozwiązania stosowane w prawie każdym gospodarstwie domowym.

Pompa hydroforowa - zastosowanie i budowa

Pompy hydroforowe służące do zasilania budynków w wodę występują w wielu rodzajach oraz wariantach, które dostosowuje się do wymagań budynku. Najczęściej wykorzystywane są pompy hydroforowe przystosowane do przydomowych studni, najczęściej w domkach jednorodzinnych. Pompa hydroforowa jest kluczowym elementem całego zestawu hydroforowego. Pompa transportuje wodę ze studni w odpowiedni sposób, pod odpowiednim ciśnieniem. Transportowana woda powinna być czysta i niczym nie zmącona, aby nie uszkodziła pompy.

Pompa hydroforowa zbudowana jest z kilku elementów. Jednym z nich jest wirnik, który odpowiada za pompowanie wody. W pompie mogą być jeden lub nawet kilka wirników. Równie ważnym elementem budowy pompy jest zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się wody. Pompy hydroforowe występują w kilku rodzajach. Są to na przykład pompy jednostopniowe i wielostopniowe, czy pompy żeliwne lub ze stali nierdzewnej. Dla utrzymania każdej pompy w dobrym stanie konieczna jest jej regularna regeneracja i kontrola.

Pompa obiegowa - zastosowanie i budowa

Pompa obiegowa to system, który zapewnia przepływ cieczy w obiegach instalacji grzewczych w domu. Dzięki niej w grzejnikach lub wężach wykorzystywanych w ogrzewaniu podłogowym znajduje się woda. Pompa obiegowa jest systemem hydraulicznym, zaliczanym do maszyn przepływowych. Działanie pompy obiegowej polega na przekazywaniu energii mechanicznej za pomocą wirnika bezpośrednio do strumienia cieczy, dzięki czemu wzrasta jej ciśnienie oraz prędkość.

Pompa obiegowa zbudowana jest z takich elementów jak obudowa, silnik oraz tak jak w przypadku pompy hydrofobowej - z wirnika. Ze względu na budowę pompy obiegowe podzielić można na dławicowe i bezdławicowe. Pompy obiegowe również wymagają od czasu do czasu regeneracji, aby na długo zachowały swoje funkcje.

Jak przebiega regeneracja pomp obiegowych i hydroforowych?

Pompy hydroforowe to niezwykle trwałe urządzenia. Mimo wszystko jednak zdarzają się im drobne awarie lub najzwyczajniej w świecie zużywają się niektóre jej elementy. Dlatego okresowe naprawy czy regeneracja są niezwykle wskazane i nie oznaczają wcale złej jakości urządzenia. Wśród najczęściej usuwanych usterek wymienić można przede wszystkim przewijanie silników czy naprawy ogólnie pojętej automatyki. Regeneracja w dobrej jakości warsztatach obejmuje zazwyczaj pewien zakres czynności. Najpierw miejsce ma demontaż pompy na części. Każdy ze zdemontowanych elementów jest dokładnie sprawdzany i oceniany jest jego stan techniczny. Po dokładnej kontroli sporządzana jest wycena naprawy lub regeneracji. Po zatwierdzeniu wyceny przez klienta specjaliści przystępują do głównego zadania. Jako pierwszy regeneracji poddawany jest silnik, a więc następuje naprawa elektryczna silnika lub mechaniczna pompy. Następnie wymieniane są uszczelki oraz łożyska. Po zakończeniu naprawy następuje ponowny montaż pompy oraz zawsze powinno się wykonać próbę ciśnieniową. To bardzo ważne, aby skontrolować pompę po zakończonej regeneracji.

Bardzo podobnie wygląda proces regeneracji pompy obiegowej. Najpierw demontaż oraz oczyszczenie części, następnie ocena kondycji technicznej poszczególnych części, wycena oraz właściwa regeneracja. Niekiedy należy poczekać na zamówione części, ale proces wymiany i naprawy wygląda bardzo podobnie. Zdarza się, że po kontroli okazuje się, że pompa nie nadaje się już do regeneracji. Wówczas niezbędny jest zakup nowej pompy.

Rynek i producenci pomp

Na rynku znaleźć można pompy bardzo wielu producentów. Tak jak w każdym innym segmencie rynku tu również wyróżnić można kilku wiodących producentów, których marka owiana jest pozytywną opinią i wysoką jakością produktów. Jednak należy pamiętać, że urządzenia wiodących producentów również ulegają zużyciu czy losowym awariom. Regeneracja pomp jest więc nieodłącznym elementem ich użytkowania i amortyzacji. Ceny rynkowe pomp również są bardzo różne, wszystko zależy od marki czy tworzywa, z jakiego jest wykonana.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę regenerującą pompy?

Z pewnością przymierzając się do procesu regeneracji pompy hydroforowej bądź obiegowej należy znaleźć odpowiednie i sprawdzone miejsce. Na rynku jest wiele firm czy warsztatów oferujących tego typu usługi. Warto jednak bliżej przyjrzeć się oferentom. Najważniejszym kryterium z pewnością jest doświadczenie w tego typu naprawach. Tak ważne dla naszego domu urządzenia, jakim są pompy wodne powinny być powierzane tylko i wyłącznie w ręce prawdziwych specjalistów. Weryfikując warsztat lub firmę warto przyjrzeć się również opiniom wystawionym przez innych klientów. To najbardziej rzetelna i wiarygodna informacja o wykonawcy. Bardzo ważną rzeczą jest również jakość części na jakich pracuje mechanik. Można więc śmiało zapytać, jakich podzespołów i części będzie on używał i czy sprowadzane są na pewno od oryginalnego producenta.

Pompy wodne, w tym pompy hydroforowe i obiegowe to niezwykle potrzebne systemy, które pozwalają nam zaopatrzyć gospodarstwa i budynki w wodę. Dlatego należy odpowiednio ich używać i regularnie serwisować. Każda przerwa w pracy urządzenia to przerwa w przepływie wody w naszym domu. Serwisując i naprawiając pompy należy upewnić się, że trafiają w ręce profesjonalnych i doświadczonych specjalistów. Mechanizmy działające w pompach nie są skomplikowane, jednak nieprawidłowe ich użytkowanie lub zaniedbanie serwisu i kontroli mogą sprawić, że po awarii pompa nie będzie nadawała się już do naprawy i regeneracji. Regularne serwisowanie pozwala przedłużyć czas życia i użytkowania takiej pompy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%