Zamknij

Jak prać kołdrę z pierza - 5 zasad prania pościeli z pierza?

08:33, 28.12.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:34, 28.12.2019
Skomentuj

Lekka, ciepła, przywodząca na myśl wakacje u babci – taka jest kołdra z pierza. Podpowiadamy, jak ją bezpiecznie uprać i zdradzamy, kiedy nie warto robić tego w domu. Kołdra z pierza ma bowiem specyficzne wymagania, zwłaszcza względem suszenia.

Jak prać kołdrę z pierza – temperatura

Kołdra z pierza nie jest tak delikatna, jak mogłoby się wydawać. Doskonale zniesie temperaturę wyższą niż 30°C. Przed przystąpieniem do prania warto zerknąć na metkę producenta, bo największy wpływ na dopuszczalną temperaturę prania ma nie samo pierze, ale poszwa. W większości przypadków kołdrę z pierza można bezpiecznie uprać w temperaturze 60°C. Zamiast proszku do prania lepiej wybrać płyn do tkanin delikatnych lub płyn do prania ubranek niemowlęcych.

Jak prać kołdrę z pierza – wirowanie

Wirowanie kołdry z pierza nie jest zadaniem łatwym i na pewno nie uda się go wykonać w czasie jednego cyklu prania. Ponieważ poszwa w trakcie prania wypełni się powietrzem, które skutecznie utrudni wirowanie, zaleca się ustawienie pralki na cykl prania z minimalnym lub całkowicie zredukowanym wirowaniem. Po zakończeniu prania należy ręcznie wycisnąć powietrze z kołdry, następnie raz jeszcze zamknąć pralkę i nastawić na maksymalne wirowanie. Zarówno w czasie prania, jak i wirowania kołdrze z pierza powinny towarzyszyć piłeczki tenisowe. Dzięki ich obecności puch nie zbije się i kołdra się nie zniszczy.

Jak prać kołdrę z pierza – suszenie

Suszenie kołdry z pierza wymaga czasu, cierpliwości i odpowiednich warunków. Nie da się tego zrobić w domu, a i na balkonie może być problem. Aby kołdry i poduszki z pierza dobrze schły, wymagają bardzo ciepłego i przewiewnego miejsca. Ideałem jest własny ogród w upalny dzień. Warto przy tym pamiętać, że aby kołdra z pierza wyschła i była jak nowa, trzeba ją przynajmniej raz na godzinę przesypać.

Jak prać kołdrę z pierza – kiedy uprać kołdrę z pierza

Ze względu na specyficzne wymagania dotyczące nie tyle prania, ile suszenia kołdry i poduszki z pierza, najlepiej zrobić to w upalny i wietrzny letni dzień. Dobrze sprawdzi się czerwiec lub lipiec, kiedy dni są najdłuższe. Warto zerknąć wcześniej na prognozy pogody, bo suszenie kołdry zajmie minimum trzy dni. Ponieważ suszenie wymaga stałej obecności kogoś z domowników, niestety na tę czynność trzeba poświęcić weekend lub niedużą część urlopu.

Jak prać kołdrę z pierza – kiedy oddać kołdrę do pralni

Kołdra z pierza nie zmieści się w każdej pralce, a jej pranie ręczne jest dość karkołomnym zadaniem. Jeśli domowa pralka nie jest duża, nie ma sensu wpychać kołdry na siłę. Nie tylko się nie dopierze, ale jeszcze puch zbije się tak bardzo, że nawet piłeczki tenisowe nie pomogą. W takim przypadku lepiej po prostu oddać komplet pościeli z pierza do pralni, gdzie zostanie fachowo i bezpiecznie uprana.
Pranie pościeli z pierza w pralni to dobry pomysł także w zimie, gdy nie ma gdzie kołdry i poduszek wysuszyć. Co prawda rzadko kto decyduje się na tak radykalne kroki w sezonie zimowym, ale zdarzają się sytuacje awaryjne. W warunkach domowych nie uda się w zimie wysuszyć kołdry i poduszki z pierza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

NikoNiko

1 0

Ja zazwyczaj piorę swoją kołdrę w pralce ale detergentami bez enzymów i na bardzo delikatnym programie prania, tak jak zresztą napisali tutaj: https://www.zdrowykregoslup.pl/pranie-koldry-czyli-jak-prawidlowo-czyscic-posciel/. Trzeba oprócz tego pamiętać o prawidłowym suszeniu takiej kołdry 23:07, 04.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%