Zamknij

Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii - to musisz wiedzieć

artykuł sponsorowany + 12:54, 30.09.2019 Aktualizacja: 12:55, 15.10.2019
Skomentuj

Pomimo zawirowań z Brexitem w Wielkiej Brytanii nadal żyje i pracuje ogromna liczba Polaków. Będąc legalnie zatrudnionym, muszą oni rozliczać się z brytyjskim fiskusem. Podpowiadamy, jak to zrobić i odzyskać część pieniędzy.

Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało i pracowało 905 tys. Polaków, a z tego 832 tys. to osoby, które urodziły się w naszym kraju. Nasi rodacy nadal tworzą na Wyspach dużą społeczność, ale zmniejszyła się ona od 2017 roku aż o 116 tys. osób. To pierwszy tak znaczący spadek chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że w latach 2006-2007 co roku przybywało 150 tys. naszych rodaków na Wyspach, w 2011 roku ich liczba powiększyła się o 130 tys. osób. Potem wzrost populacji Polaków w Wielkiej Brytanii był już mniej spektakularny, ale pozostawał dodatni.

Spadek zainteresowania pracą w Anglii i pozostałych częściach brytyjskiego królestwa jest spowodowany oczywiście Brexitem. Niejasna sytuacja co do dalszego członkostwa w Unii Europejskiej każe ostrożnie podchodzić do emigracji zarobkowej na Wyspach. Nadal jednak pracuje tam wiele osób, dlatego przygotowaliśmy dla nich mały poradnik na temat rozliczenia podatkowego.

Kiedy trzeba się rozliczyć z podatku w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii inaczej niż w Polsce rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Podatki są rozliczane za okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego.

– Większość podatników w Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej. Dotyczy to przede wszystkim osób, które pracują na etacie. Pracodawca sam rozlicza i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego brytyjski fiskus sprawdza sytuację podatkową danej osoby i przeważnie wysyła czek ze zwrotem podatku. Czasami jednak trzeba samodzielnie rozliczyć się z podatków – wyjaśnia ekspert firmy Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

– Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w ciągu roku podatkowego opuszczamy Wielką Brytanię lub wyjeżdżamy z niej i wracamy po pewnym czasie, a urząd skarbowy nie ma aktualnego adresu podatnika. Należy pamiętać, że można się rozliczyć z podatków do 5 lat wstecz – podkreśla ekspert podatkowy.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Przede wszystkim powinniśmy posiadać numer ubezpieczenia National Insurance, aby móc załatwiać różne sprawy urzędowe w Wielkiej Brytanii, w tym również odzyskać nadpłacony podatek. Powinniśmy także posiadać dokument P60, który otrzymuje się od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli natomiast zmieniamy pracę w trakcie roku podatkowego, otrzymamy od pracodawcy, u którego kończymy zatrudnienie, dokument P45. Należy bowiem pamiętać, że podatek jest rozliczany ze wszystkich źródeł dochodu w danym roku podatkowym.

Co ważne, pracodawca ma obowiązek wystawić wyżej wymienione dokumenty tylko raz, przygotowanie duplikatu zależy od jego dobrej woli. Zastępczo może on także wystawić dokument Statement of Earnings. Na wszelki wypadek należy gromadzić tygodniowe (czasami miesięczne) odcinki wypłat (payslip), które przydadzą się przy rozliczeniu podatku. Wszystkie te dokumenty są analizowane przez brytyjskiego fiskusa i na tej podstawie dokonywany jest ewentualny zwrot nadpłaty podatku. Więcej o rozliczeniu podatkowym w Wielkiej Brytanii przeczytasz na https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-anglii/.

Jak otrzymać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Zwrot podatku przysługuje w wyjątkowych sytuacjach. Nadpłata pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy nasze zaliczki były rozliczane na podstawie błędnego kodu podatkowego. Inny przypadek to sytuacja, gdy zakończyliśmy wcześniej pracę i nasze dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku. W 2019 roku to 11 850 funtów. Jeśli nie zmieniamy pracy w ciągu roku podatkowego, najczęściej nasz podatek zostanie poprawnie naliczony i nie będzie nadpłaty.

O zwrot podatku można ubiegać się za 5 ostatnich lat, a wniosek można składać przez cały rok. Aby się rozliczyć z brytyjskim fiskusem, trzeba wypełnić odpowiedni formularz, który znajdziemy na stronie brytyjskiego urzędu skarbowego. Formularze są różne w zależności od sytuacji danego podatnika. Gdy na przykład w ciągu roku podatkowego wracamy do Polski, należy wypełnić dokument P85. Można także skorzystać z pomocy którejś z polskich firm specjalizujących się w zwrotach podatku z Wielkiej Brytanii. To najwygodniejszy sposób i gwarantuje poprawność rozliczenia, a więc przyspieszy całą procedurę.

Co z rozliczeniem CIS w budownictwie?

Na koniec należy jeszcze kilka słów poświęcić Polakom pracującym w Wielkiej Brytanii w branży budowlanej i zarejestrowanych w systemie CIS (Construction Industry Scheme) jako podwykonawcy lub wykonawcy. Takie osoby wykonują pracę w formie self-employment (samozatrudnienie). Udział w systemie CIS wiąże się z koniecznością płacenia dość wysokich podatków – 20%, a niekiedy nawet 30%. Zaliczki podwykonawcy potrąca wtedy zawsze wykonawca. Na szczęście osoba uczestnicząca w systemie CIS mogą odliczać różne koszty związane z prowadzeniem działalności. Po zakończeniu roku podatkowego trzeba złożyć w urzędzie skarbowym formularz Tax Return SA 100, który jest podstawą do odzyskania nadpłaty podatku.

Większość Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie musi rozliczać się samodzielnie z podatku. Część osób jednak ma taki obowiązek, a przy okazji może odzyskać nadpłacony podatek. Taki zwrot to średnio 2743 zł, zatem warto sprawdzić, czy mamy do niego prawo.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%