Zamknij

5 zasad efektywnego oszczędzania

artykuł sponsorowany + 12:22, 23.04.2018 Aktualizacja: 12:23, 23.04.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Myślisz, że na nic Cię nie stać? Jesteś w błędzie. Każdego stać na drobne przyjemności. Czasami potrzeba jedynie wytrwałości i paru wyrzeczeń. Początki są zawsze trudne. Jednak efekt wynagrodzi każdy trud.

Zdecydowałeś, że chcesz oszczędzać. Musisz więc wiedzieć o kilku zasadach, które z pewnością Ci w tym pomogą. Oto szczęśliwa piątka każdego przyszłego człowieka sukcesu.

1. Cel. Oszczędzanie jest o wiele łatwiejsze, gdy oczami wyobraźni widzimy cel, który chcemy osiągnąć. Oszczędzaniu towarzyszyłoby dziwne uczucie, gdybyśmy nie wiedzieli tak naprawdę, na co oszczędzamy. Cel, który sobie wyznaczamy może być mniejszy lub większy. Możemy odkładać na nowy rower lub mieszkanie. Od tego właśnie będzie zależał czas, przez który musimy oszczędzać oraz kwoty, które będziemy odkładać. Zadbajmy o to, aby nasz cel był przyjemny i w miarę adekwatny do posiadanych możliwości finansowych. Przykładowo, odkładanie pieniędzy na wizytę w gabinecie stomatologicznym jest mało motywujące. Na takie wydatki najlepiej przeznaczać kwoty z bieżącej wypłaty.

2. Załóż rachunek oszczędnościowy. Nie musisz tego robić już w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu oszczędzania. Poczekaj, aż uzbierasz przynajmniej kilkaset złotych. Dzięki rachunkowi, po pierwsze zabezpieczysz się przed ryzykiem związanym z inflacją. Po drugie, po jakimś czasie zaczniesz zauważać narastające odsetki. Po trzecie pieniądze, do których będziesz miał utrudniony dostęp będą bezpieczniejsze. Możesz również założyć lokatę. Takie rozwiązanie w dłuższym czasie przyniesie zysk większy niż byś się tego spodziewał. Przy depozycie równym 10 000 zł, oprocentowaniu równym 3% i miesięcznej kapitalizacji odsetek po 10 latach możesz wzbogacić się o kwotę 2900 zł netto.

3. Regularność. To cecha, nad którą warto popracować. Ustal ze sobą samym, że dokonujesz wpłaty na swój rachunek oszczędnościowy zaraz po otrzymaniu wypłaty lub zawsze tego samego dnia miesiąca. Najważniejsze, aby był to moment, w którym posiadasz więcej gotówki. Złym pomysłem jest oszczędzanie w momencie, gdy kończy nam się kasa na koncie. Jeśli wiesz, że w danym miesiącu czekają Cię większe wydatki, odłóż mniejszą kwotę. Ważne jest, aby odłożyć cokolwiek i wyrobić w sobie nawyk oszczędzania.

4. Nie przesadzaj. Ważne, żebyś poprzez oszczędzanie zbytnio nie obciążał swojego budżetu. Odkładaj jedynie taką kwotę, bez której możesz się obejść. Postaraj się rezygnować tylko z kosztownych i zbędnych rzeczy. W żadnym wypadku nie ograniczaj wydatków związanych z artykułami pierwszej potrzeby. Takie postępowanie szybko by Cię zmęczyło i z pewnością zaraz stwierdziłbyś, że nie stać Cię na oszczędzanie. Spróbuj na początek policzyć, ile gotówki zostaje Ci co miesiąc po uregulowaniu rachunków i zrobieniu zakupów. Dodaj do tego kilkaset złotych na ważne nieprzewidziane wydatki. Gdyby takie nie wystąpiły kwotę tą również odłóż do oszczędności.

5. Zacznij jak najszybciej. Nie czekaj na odpowiedni moment, bo taki nie nadejdzie. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym większą kwotę uzbierasz. Jeśli teraz tego nie zrobisz, to jutro o tym zapomnisz. To, że za mało zarabiasz nie jest wytłumaczeniem. Nie myśl, że gdy będziesz więcej zarabiać, to zaczniesz oszczędzać. Taki moment może nie nadejść. Wprost przeciwnie. Być może znajdziesz się w trudnej sytuacji i wtedy Twoje oszczędności Cię uratują. Pomyśl o swojej przyszłości już dziś.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ShaniShani

0 0

How to make money fast on the Internet - come and tell.binary options 60 seconds system mechanic
free 16:07, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%