Zamknij

Alkoholizm i jak sobie z nim radzić, czyli o wszywce alkoholowej Esperal

08:47, 19.11.2022 . Aktualizacja: 08:47, 19.11.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podaje, że 30% osób powyżej 15 roku życia oraz 20% młodych poniżej 15 roku życia jest nietrzeźwych przynajmniej raz w miesiącu.

Uwzględniono w badaniach 52 kraje z krajów G20,OECD, Unię Europejską. Znalazła się tam też Polska.

Tymczasem według badań GUS już 820 tys. Polaków nadużywa alkoholu, pijąc pięć razy lub częściej w tygodniu. Te liczby rosną z roku na rok. Sytuacja jest bardzo smutna, biorąc pod uwagę liczbę chorób, które niesie ze sobą alkoholizm. Ponad 7% mężczyzn cierpi na przewlekłe choroby związane z alkoholem, a ponad 2% kobiet. W odpowiedzi na nieustanne szerzenie się alkoholizmu Polfa Warszawa S.A. stworzyła wszywkę alkoholową Esperal Wrocław. Na rynku widniała do 2008 roku, i z powodzeniem walczyła z alkoholizmem. Dziesięć lat później lek powrócił na rynek jako Disulfiram WZF, a nazwa Esperal stała się synonimem dla potocznego pojęcia wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa jako substancja farmakologicznie czynna

Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to lek, którego aktywnym składnikiem jest disulfiram. Jest inhibitorem dehydrogenazy alkoholowej (ADH), co oznacza, że ​​w pewnych punktach hamuje metabolizm alkoholu. Ale jaki jest więc proces metabolizmu alkoholu?

Etanol jest najpierw przekształcany do aldehydu octowego w wątrobie przez dehydrogenazę alkoholową.

Następnie jest konwertowany do kwasu octowego przez dehydrogenazę aldehydową.

Na koniec zamienia się w dwutlenek węgla i wodę.

Disulfiram zatem blokuje dehydrogenazę aldehydową w drugim punkcie, co odpowiada za zwiększenie stężenia aldehydu octowego. Jest on odpowiedzialny za zatrucie alkoholowe i tak zwanego „kaca”, więc gdy pacjent z wszywką alkoholową spożyje trunek dozna uczucia zwielokrotnionych objawów tego też zatrucia.

Faktyczna rola Esperalu – terapia awersyjna

Głównym sposobem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Wynika to z faktu, że sam alkoholizm jest głęboko zakorzeniony w psychice i może być wynikiem nierozwiązanej traumy, nadużyć ze strony otoczenia, nieumiejętności radzenia sobie z emocjami i życiem w społeczeństwie. Metody poradnictwa psychologicznego dają możliwość na zajrzenie w głąb siebie i pozwala odnaleźć przyczynę alkoholizmu. Choroba działa jednak tylko na tym poziomie, więc nie zawsze się przydaje.

Terapia awersyjna przy użyciu Esperalu zwykle obejmuje aspekty fizyczne (fizjologiczne). Polega ona na tym, że wprowadzając nieprzyjemny bodziec warunkowy i porównując go z niepożądaną dla pacjenta substancją lub zachowaniem, powstaje skojarzenie nieprzyjemnej puli dolegliwości z pewnym zachowaniem. W rezultacie pojawia się niechęć do przyjmowania substancji lub przestrzegania pewnych schematów. Dlatego wszywka alkoholowa Esperal jako bodziec warunkowy w leczeniu choroby alkoholowej spowoduje wysokie stężenia octanu aldehydu w połączeniu z alkoholem, zwiększając intensywność zatrucia alkoholem i wywołując następujące objawy:

  • Zawroty głowy i ból głowy
  • Nudności i wymioty
  • Nadmierne pocenie się
  • Tachykardia  (kołatanie serca)
  • Poważna duszność
  • Niepokój

Chociaż koncepcja jest kontrowersyjna, okazało się, że jest bardzo skuteczna w leczeniu alkoholizmu, ponieważ skutecznie zniechęca do picia alkoholu podczas leczenia. Ze względu na to, że ten okres abstynencji jest absolutnie niezbędny dla psychoterapii, terapeuci zalecają używanie Esperalu jako wsparcia poradnictwa psychologicznego. Psychoterapia z kolei powinno poprawić wydajność Esperalu po okresie działania wszywki, aby pacjenci nie powrócili do starych nawyków.

„Zaszywanie” – zabieg implantacji Esperalu

Oczywiście pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem i omówienie ewentualnych przeciwwskazań:

- niewydolność serca,
- nadciśnienie,
- alergia na składnik leku,
- zaburzenia psychiczne i próby samobójcze,
- marskość wątroby.

Ustalana jest również dawka leku na podstawie stopnia choroby alkoholowej, wagi i wzrostu.

Sam zabieg wymaga od pacjenta co najmniej 24 godzinnej abstynencji, po czym można go przeprowadzić. To mikrochirurgiczny zabieg, w którym Esperal umieszcza się podpowięziowo, najczęściej w górnej części pośladków. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a implantacja trwa zaledwie 30 minut, dzięki czemu jest szybka i bezbolesna.

Od teraz Esperal będzie aktywny przez 8-12 miesięcy, podczas których pacjentowi nie będzie wolno pić alkoholu. Rana goi się szybko po zabiegu, ale zaleca się staranną higienę i zmianę opatrunku w ciągu 2 tygodni. Jeśli nie pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza, będzie cierpieć na wspomniane dolegliwości zatrucia alkoholowego. Co więcej tyczy się to również alkoholu w produktach takich jak:

  • Czekolada lub wypieki zawierające alkohol,
  • Płyny dentystyczne na bazie alkoholu,
  • Środki farmakologiczne zawierające w składzie alkohol,
  • Perfumy na bazie alkoholu (w niektórych przypadkach kontakt może spowodować reakcję alergiczną skóry),
  • Sosy i inne produkty zawierające ocet.

Fazy alkoholizmu – alarmujące zachowania alkoholika 

Alkoholizm dzieli się na kilka wczesnych etapów, które są ledwo rozpoznawane przez innych. W każdym z nich pacjent przechodzi swego rodzaju transformację do głębszego stadium choroby i zachowuje się charakterystycznie dla danego stadium. Zauważenie ich może pomóc zidentyfikować problem i szybko podjąć leczenie.

Etap pierwszy - pre alkoholowy - zwany również etapem wstępnym, rozpoczyna się od postrzegania alkohol zupełnie inaczej niż osoba całkowicie zdrowa. W tym momencie trunek staje się formą relaksu, nagrodą, drogą ucieczki, a nie zwykłym dodatkiem do spotkań towarzyskich.

Etap drugi — ostrzegawczy — znany również jako zwiastunowy. Potencjalni alkoholicy spędzają więcej czasu na piciu i uczęszczaniu na wiele imprez. Swoje szybsze picie często inicjuje tworzeniem kolejki, a najczęściej chodzi na spotkania już pod wpływem alkoholu, by wejść tam w dobrym nastroju. Nie widzi problemu w swoich działaniach i stale usprawiedliwia nadużywanie alkoholu. Odpycha od siebie myśl, że może to być zalążek choroby.

Faza trzecia – krytyczna – alkoholicy w tej fazie spędzają znaczną część swojego życia na piciu. Zaczynają zaniedbywać swoje zainteresowania i rzeczy, którymi kiedyś się cieszyli. Rodzina dostrzega problem uzależnienia, ale pacjent, mimo obietnic, zawsze wraca do picia. Coraz częściej odczuwa głód alkoholu, pojawia się też tak zwany urwany film. Oznacza to, że pacjenci spożywają tyle alkoholu na raz, że nie pamiętają, co się wydarzyło w stanie nietrzeźwym. Chociaż wyrzutów sumienia jest wiele, osoby z tym schorzeniem wciąż starają się uzasadnić i zracjonalizować swoje działania.

Etap czwarty - chroniczny - ostatni etap alkoholizmu, kiedy znikają wszelkie wyrzuty sumienia. Każda dziedzina życia staje się podatna na alkohol, a chory spędza większość swojego czasu na poszukiwanie funduszy na kupno trunku. Najtańsza i często niebezpieczna forma alkoholu, np. denaturat towarzyszy życiu chorego, gdyż ze względu na to, że zaniedbał pracę nie ma już środków na kupno substancji psychoaktywnej. Charakterystycznym dla osób w ciągu alkoholowym jest opuchnięta i zaczerwieniona twarz, a ich tolerancja na alkohol jest zmniejszona, więc nawet mała jego ilość może upić.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%