Zamknij

Rynek pracy na Dolnym Śląsku. Na jakie oferty można tu liczyć?

08:08, 12.10.2022 . Aktualizacja: 08:08, 12.10.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, ale to przede wszystkim stolica regionu przyciąga jako prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Może się okazać, że o zdobycie dobrej pracy będzie tutaj nieco łatwiej. Przy tym szczególnym wzięciem cieszą się niektóre zawody. Jakiej pracy warto szukać w województwie dolnośląskim? Podpowiadamy.

Jak prezentuje się rynek pracy we Wrocławiu i okolicach? Kogo szukają pracodawcy na Dolnym Śląsku? Od lat region ten przyciąga liczne osoby, które migrują w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. Coraz częściej nie chodzi tu tylko o Polaków. Czego spodziewać się po rynku pracy na Dolnym Śląsku? Oto kilka ważnych faktów.   

Dolny Śląsk i jego znaczenie gospodarcze

Rynek pracy na Dolnym Śląsku jest ściśle związany ze znaczeniem gospodarczym regionu. Oczywiście przewodnią rolę odgrywa w tym przypadku Wrocław, który jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem z 672 tys. mieszkańców. Samo województwo jest na drugim miejscu w Polsce jeśli chodzi o tworzenie PKB na 1 mieszkańca. Ponad 9% produkcji przemysłowej kraju odbywa się właśnie tutaj. Dodatkowo znajdują się w tym województwie specjalne strefy ekonomiczne, kopalnie i przedsiębiorstwa takie, jak browary czy winnice. Jednocześnie dolnośląskie jest silne produkcją rolniczą: znajdują się tu największe w Polsce uprawy kukurydzy.

Na rynek pracy na Dolnym Śląsku wpływa:

  • działalność 412 568 podmiotów gospodarki narodowej;
  • obecność 58 dużych pracodawców zatrudniających ponad 1000 osób;
  • funkcjonowanie 292 podmiotów o liczbie 250-999 pracowników.

Rynek pracy na Dolnym Śląsku

Jak prezentuje się rynek pracy na Dolnym Śląsku? Według danych z lutego i marca bieżącego roku stopa bezrobocia wynosiła tu 4,8%. Oznacza to, że województwo znajdowało się na 5 miejscu w kraju. Bezrobocie było przy tym bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym: zdecydowanie najmniejsze we Wrocławiu (1,6%). Najczęstszym problemem było przy tym bezrobocie długotrwałe. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że województwo dolnośląskie odznaczało się relatywnie wysokim poziomem przeciętnym wynagrodzeniem brutto w sektorze przedsiębiorstw. Było to  6421,56 zł brutto, czyli ponad 200 zł powyżej średniej krajowej.

Poszukiwane zawody na Dolnym Śląsku

Dość atrakcyjny rynek pracy na Dolnym Śląsku przyciąga przedstawicieli różnych profesji. W przypadku niektórych zawodów szansa na zatrudnienie bardzo wzrasta. Jacy specjaliści śmiało mogą szukać tu etatu dla siebie? W szczególności chodzi o przedstawicieli branż budowlanej, medycznej, gastronomicznej i sektora usług. 

Zwłaszcza we Wrocławiu nie powinno być problemów z pracą dla barmanów, kelnerów, cukierników, opiekunów osób niepełnosprawnych, pielęgniarek, wykwalifikowanych robotników, szefów kuchni czy fizjoterapeutów. Stale zgłaszane jest także zapotrzebowanie na księgowych, spedytorów i magazynierów. Okazuje się, że wolne miejsca pracy często pojawiają się także w edukacji. Gdzie szukać oferty dla siebie? Najlepszym rozwiązaniem od kilku lat jest skorzystanie z dobrego portalu z ogłoszeniami o wolnych miejscach pracy.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%