Zamknij

Wszywka alkoholowa Katowice to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu

07:22, 14.06.2022 . Aktualizacja: 07:22, 14.06.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Jeżeli męczy Cię już długotrwałe spożywanie alkoholu. Jesteś chory na alkoholizm, ale chciałbyś coś zmienić w swoim życiu, ponieważ alkohol wyrządził już dużo szkód nie tylko w sferze fizycznej Twojego organizmu, ale również w psychicznej – zdecyduj się na awersyjną terapię Esperalem.

Dzięki tej innowacyjnej metodzie wspomagającej leczenie alkoholizmu masz szansę na całkowite zerwanie z nałogiem alkoholowym. Czym tak naprawdę jest wszywka alkoholowa i czy warto się na nią zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, z którym zachęcamy się zapoznać.

Czym właściwie jest Esperal?

Tabletki z Esperalem, Disulfiram lub też Esperal to lek , który w swoim składzie zawiera aktywny składnik leku o nazwie Disulfiram. Leczenie choroby alkoholowej za pomocą wszywki należy do farmakologicznych metod awersyjnych. Oznacza to, że jej głównym celem jest wywołanie wstrętu (strachu) przed spożywaniem jakichkolwiek napojów alkoholowych. Warto jednak pamiętać, że w żadnym wypadku wszywka nie powinna być stosowana jako jedyny element w terapii alkoholowej. Choroba alkoholowa jest na tyle poważna i postępująca, że tylko połączenie kilku form i metod leczenia daje 100% szansę na wyjście z nałogu.

Kiedy zaczyna działać i jak długo działa wszywka alkoholowa?

Tabletki z Esperalem zaczynają swoje działanie od razu po wykonaniu zabiegu zaszycia alkoholowego. Substancja czynna leku jaką jest Disulfiram natychmiastowo wchłania się do organizmu Pacjenta, następnie trafia do krwioobiegu i wstępuje w reakcję chemiczną tylko i wyłącznie z alkoholem, powodując bardzo nieprzyjemne doznania (skutki uboczne), przypominające objawy silnego zatrucia alkoholowego. Dlatego tak bardzo istotne jest aby Pacjent w dniu wykonywania implantacji był całkowicie trzeźwy. Zminimalizuje to możliwość wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych po zabiegu spowodowanych natychmiastowym połączeniem się Disulfiramu z alkoholem. Okres działania wszywki alkoholowej w organizmie osoby uzależnionej to od 8 nawet do 12 miesięcy (wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta). Jeżeli w późniejszym czasie Pacjent chce ponownie skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego – może oczywiście to zrobić.

Zalecenia przed zabiegiem wszycia Esperalu

Przede wszystkim Pacjent, który zgłasza się na zaszycie alkoholowe powinien być całkowicie trzeźwy w dniu zabiegu. Wymagana jest 24 godzinna abstynencja, lecz tak naprawdę im ona będzie dłuższa – tym lepiej. Uchroni to osobę uzależnioną przed natychmiastowym wejściem Esperalu w reakcję z alkoholem. Na zabieg nie jest wymagane skierowanie. 

Wszywka alkoholowa Katowice – jak przebiega implantacja?

Imlantacja tabletek z Esperalem to zabieg wyjątkowo krótki i mało inwazyjny. Trwa niecałe 30 minut (razem z dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności przed jego wykonaniem, związanymi z podpisaniem przez Pacjenta stosownych dokumentów oraz rozmowy z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań do jego wykonania). Dodatkowym atutem zaszycia jest wykonywanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, ze Pacjent przez cały czas jego trwania jest przytomny, a mimo to implantacja jest całkowicie bezbolesna. Lekarz po wykonaniu małego nacięcia na skórze uzależnionego wsuwa odpowiednią ilość tabletek (najczęściej dobieraną pod wagę danej osoby). Nacięcie zaszywane jest szwami, które się samodzielnie rozpuszczają. Wykonując zabieg w specjalistycznym gabinecie: https://esperalkatowice.pl/ mają Państwo gwarancję użycia oryginalnego leku Disulfiram WZF oraz sterylność wykonywania zabiegu, przez co zminimalizowane są praktycznie do zera ewentualne skutki uboczne po implantacji. Po zaszyciu każdy Pacjent w tym gabinecie otrzymuje stosowne zaświadczenie o odbytym zabiegu oraz zalecenia po zabiegu, których musi bezwzględnie przestrzegać aby Esperal działał prawidłowo.

Przeciwwskazania do wykonania implantacji wszywki

Wszywka alkoholowa (a właściwie jej wszycie) posiada kilka przeciwwskazań, wśród których można wymienić:

  • stan upojenia alkoholowego Pacjenta w dniu zabiegu,
  • uczulenie na aktywny składnik wszywki (Disulfiram), tiokarbaminiany lub jakikolwiek inny składnik leku,
  • ciąża i laktacja,
  • występowanie schorzeń sercowo-krążeniowych, w tym nadciśnienia tętniczego, 
  • niedawno przebyty zawał serca (okres 6 miesięcy od daty planowanego zabiegu),
  • niewydolność obwodowa krążenia,
  • i inne, które nie zostały tutaj wymienione, ale są każdorazowo wykluczane przed wykonaniem zabiegu podczas szczegółowej rozmowy Pacjenta z osobą uzależnioną zdecydowana na zabieg.

Dlaczego nie należy łączyć Esperalu z alkoholem?

Połączenie alkoholu z wszywką grozi wystąpieniem (zaledwie kilka minut po spożyciu alkoholu) bardzo uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości, a mogą to być:

  • nudności, a  w konsekwencji wymioty,
  • ból i zawroty głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia,
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • silne zaczerwienienie twarzy i nadmierna potliwość,
  • drgawki oraz drżenie mięśni,

W skrajnych przypadkach uzależnionemu może grozić też zawał serca. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać całkowitego zakazu picia alkoholu (nawet w niewielkich ilościach).

Rekonwalescencja po wykonaniu zaszycia

Pacjent po zaszyciu alkoholowym nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. Zabieg implantacji nie jest w żaden sposób zabiegiem ingerującym bardzo w organizm człowieka, co niewątpliwie jest jego dużą zaletą. Pacjent powinien jedynie odpowiednio pielęgnować ranę po zabiegu aby nie wdało się zakażenie. Rana powinna zagoić się w ciągu 7 dni od daty wykonania zabiegu. Jeżeli osoba poddawana zaszyciu zobaczy jakiekolwiek nieprawidłowości w jej gojeniu (np. wyciek płynu surowiczego) powinna od razu zgłosić się na konsultację lekarską. 

Kto powinien zdecydować się na zabieg?

Decyzja o implantacji wszywki alkoholowej nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili ani też przymusu np. ze strony najbliższej rodziny uzależnionego. Przymus w tym konkretnym przypadku nie tylko nic nie zdziała, lecz może spowodować uszczerbek na zdrowiu Pacjenta, który pomimo tego, że będzie miał wszyty lek Esperal pod skórę – zdecyduje się na wypicie alkoholu. Ważne jest też to, że Esperal nie jest lekiem na alkoholizm i nie powinna być tak traktowana. Nie ma takiej możliwości aby po zaszyciu osoba uzależniona nagle postanowiła żyć w trzeźwości nie wspomagając się innymi metodami (bazującymi szczególnie na psychice). Warto po wykonaniu zaszycia alkoholowego zastosować kompleksową terapię leczenia choroby alkoholowej. Można w tym celu zgłosić się np. do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, ponieważ to jednak w takich miejscach osoby uzależnione najczęściej osiągają sukcesy terapeutyczne. Początkowo można również wspomóc się spotkaniami w grupie Anonimowych Alkoholików. Wszystko tak naprawdę zależy od motywacji samego uzależnionego oraz jego indywidualnych preferencji leczenia. 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%