Zamknij

Wszywka alkoholowa Łódź to lek pomagający leczyć uzależnienie

10:30, 12.06.2022 . Aktualizacja: 10:31, 12.06.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Osoby uzależnione od alkoholu często z czasem nie potrafią poradzić sobie ze swoim nałogiem.

Ich zdrowie podupada, a oni czują się coraz gorzej. Istnieje wiele metod i form walki z chorobą alkoholową. Początki terapii najczęściej powinny być wspomagane środkami farmakologicznymi. Jedną z farmakologicznych metod stosowaną w kompleksowej walce z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa Esperal. Sprawdźmy dlaczego lek ten jest tak bardzo popularny i skuteczny oraz dlaczego warto się zdecydować na ten rodzaj terapii alkoholowej.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal Łódź to lek stosowany pomocniczo w leczeniu alkoholizmu. Jej aktywny składnik nosi nazwę: Disulfiram – i jest to chemiczna, a zarazem handlowa nazwa leku, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Lek ten występuje w postaci tabletek, które są wszywane pod skórę osoby chorej na alkoholizm i ma na celu wywołanie strachu przed spożywaniem nawet niewielkiej ilości trunków alkoholowych. Esperal najczęściej jest stosowany na samym początku walki z uzależnieniem. Jest swego rodzaju wstępem do kompleksowej walki o powrót do trzeźwości.

Kto powinien zgłosić się na leczenie Esperalem?

Leczeniu awersyjnemu powinny się poddać osoby, które chcą rozpocząć walkę z nałogiem alkoholowym, ale bardzo trudno jest im utrzymać całkowitą abstynencję. Disulfiram (aktywny składnik leku) przez swoje specyficzne właściwości wywołujące strach i awersję do spożywania alkoholu – przez co skutecznie pomaga w utrzymaniu trzeźwości. 

Jak należy przygotować się do zabiegu zaszycia alkoholowego?

Osoby zdecydowane na zabieg muszą być trzeźwe w dniu implantacji. Obowiązuje ich całkowity zakaz picia alkoholu na minimum 24 godziny przed wykonaniem zabiegu. Z zabiegu czasami wyklucza też stosowanie niektórych leków, które są na bazie alkoholu przez co mogą wejść natychmiastowo w reakcję z Disulfiramem. W takiej sytuacji lekarz zaleca zaprzestanie ich stosowania na minimum 7 dni przed wykonaniem procedury zaszycia.

Wszywka alkoholowa Esperal a picie alkoholu – skutki uboczne

Działanie wszywki polega na tym, że osoba uzależniona zdaje sobie sprawę jak bardzo źle może się czuć, jeżeli posiada w swoim ciele lek wszyty podskórnie i zdecyduje się spożyć alkohol. Alkoholik w takiej sytuacji woli przestać pić, niż odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne. Jakie objawy mogą się pojawić?

  • mdłości i wymioty,
  • silny ból oraz zawroty głowy,
  • znaczne osłabienie i gorsze samopoczucie,
  • zaburzenia rytmu serca (tachykardia),
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • silne zaczerwienienie twarzy,
  • nadpotliwość,
  • i wiele innych.

W skrajnych przypadkach podczas połączenia alkoholu z wszywką może wystąpić nawet zawał serca. Chociaż wyżej wymienione objawy w dużej mierze przypominają zwyczajnego kaca, należy wiedzieć, że są one dużo bardziej nasilone i o wiele dłużej trwają (nawet 12 godzin). Po tym czasie organizm alkoholika jest wycieńczony, a on zdecydowanie nie ma ochoty dalej pić. W takiej sytuacji wszywka spełnia całkowicie swoje zadanie, czyli wywołuje awersję do spożywania napojów alkoholowych, nawet w niewielkich ilościach. Należy wstrzymać się także ze spożywaniem produktów spożywczych z domieszką alkoholu (np. ciast i słodyczy z likierem), a także niektórych kosmetyków.

Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?

Pacjent zgłaszający się na zabieg musi być trzeźwy. Jeżeli ten warunek jest spełniony, chirurg rozmawia z nim żeby wykluczyć ewentualne inne przeciwwskazania do zaszycia. Jeżeli zostanie zakwalifikowany do implantacji, wypełnia stosowne dokumenty (zgodę na zabieg), jest również informowany o skutkach ubocznych terapii awersyjnej. W specjalistycznym gabinecie http://esperallodz.pl/ tabletki z Esperalem wszywa zawsze chirurg, który nacina minimalnie skórę, aby następnie pod nią umieścić Disulfiram. Wszywka alkoholowa Esperal implantowana jest najczęściej w okolicach łopatki lub na pośladku. Aktywny składnik leku umieszczony pod skórą alkoholika stopniowo uwalniany jest do krwiobiegu i cały czas obecny we krwi uzależnionego. Esperal działa przez okres od 8 nawet do 12 miesięcy po wykonaniu zabiegu. Nie jest to zabieg bolesny, ani inwazyjny. Wykonywany zawsze w znieczuleniu miejscowym, stąd nawet najbardziej wrażliwi Pacjenci twierdzą, że procedura jest całkowicie bezbolesna. Nie jest wymagana także rekonwalescencja po implantacji, uzależniony może wrócić do swoich zajęć bez konieczności zwolnienia lekarskiego. Rana po zabiegu goi się dość szybko (w ciągu 7 dni). Niepokojące objawy (np. wyciek płynu surowiczego z rany) powinny być zawsze natychmiast konsultowane z lekarzem wykonującym zabieg. Może się okazać, że konieczne będzie usunięcie leku. Aby zapobiec takim sytuacjom – ranę należy odpowiednio pielęgnować, często przemywać i uważać żeby się nie zabrudziła.

O co chodzi z tą terapią awersyjną?

Wszywka alkoholowa Esperal ma działać odstraszająco. Osoba uzależniona od trunków wysokoprocentowych na samą myśl o konsekwencjach, do których prowadzi połączenie nawet niewielkiej ilości alkoholu z Disulfiramem decyduje się na zaprzestanie picia. Założenie tego innowacyjnego leku jest takie, że poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet zagrożenie życia będzie skutecznie powstrzymywać przed piciem przynajmniej niektórych alkoholików. Najczęściej lek ten spełnia swoje zadanie, a osoby zaszyte z powodzeniem kontynuują kompleksowe leczenie alkoholizmu np. w zamkniętej placówce leczenia uzależnień.

Czy każdy może zgłosić się na zabieg zaszycia?

Chociaż zaszycie alkoholowe nie należy do inwazyjnych procedur, jak każdy zabieg, również implantacja posiada pewne przeciwwskazania do jej wykonania, a są to:

  • nietrzeźwość osoby uzależnionej od alkoholu w dniu zgłoszenia się na zabieg (wymagane min. 24 godziny całkowitej trzeźwości Pacjenta),
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niektóre choroby układu oddechowego,
  • nieleczona cukrzyca,
  • padaczka,
  • choroby nerek i wątroby, 
  • w przypadku kobiet jest to ciąża i karmienie piersią,
  • zażywanie niektórych leków.

Wszystkie ewentualne przeciwwskazania do zaszycia, zawsze są wykluczane w szczegółowym wywiadzie medycznym, przeprowadzonym za każdym razem gdy zgłosimy się na zabieg.

Jak długo działają tabletki z Esperalem?

Lek, jakim jest wszywka alkoholowa Esperal działa według producenta przez okres 8 miesięcy. Statystyki leczenia awersyjnego pokazują jednak, że  u niektórych osób uzależnionych Disulfiram wykazywał działanie nawet do roku czasu. Dlatego przez okres 12 miesięcy – jeżeli mamy podskórnie wszyty Esperal nie jest zalecane spożywanie nawet minimalnych ilości napojów alkoholowych. Dzięki tak długiemu okresowi działania oraz bardzo wysokiej skuteczności – wszywka współcześnie stała się tak popularnym elementem kompleksowej terapii alkoholowej. Na zabieg zaszycia alkoholowego zgłasza się coraz więcej Pacjentów, chwaląc sobie małą inwazyjność procedury i niezwykle dużą efektywność działania implantu, co idzie w parze z korzystną ceną wykonania zabiegu.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%