Zamknij

Jakie są przeciwwskazania do botoksu?

20:04, 27.04.2022 . Aktualizacja: 20:05, 27.04.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Botoks to jedna z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych substancji w medycynie estetycznej. Wielu ludziom przywraca uśmiech na twarz, innych przeraża już sama myśl o zabiegu. Ale czy wiesz, że botoks wykorzystywany jest również w leczeniu niektórych przypadłości czy łagodzeniu uciążliwych objawów chorób? Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do botoksu i sprawdź, czy botoks jest dla Ciebie bezpiecznym rozwiązaniem. Na nasze pytania odpowiedzieli eksperci kliniki Biogenica

Co to jest botoks?

Wiele obaw związanych z zastosowaniem botoksu wiąże się z brakiem świadomości, czym właściwie jest ta substancja. Wiele osób wie już, że „botoks”, a właściwie „botox”, to jedynie nazwa marketingowa. Jednak nazwa właściwa, czyli „toksyna botulinowa”, budzi jeszcze większą niechęć. Zupełnie niepotrzebnie. Prawdą jest, że substancja ta jest neurotoksyną pochodzącą z jadu kiełbasianego. Jednak substancja ta będzie niebezpieczna dla człowieka przede wszystkim w wyniku spożycia. Wstrzykiwanie niewielkich ilości w kontrolowanych warunkach, wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę, nie powinno nikomu zaszkodzić. Oczywiście pod warunkiem przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem, wykluczenia przeciwwskazań oraz trzymania się zaleceń lekarza – uczulają specjaliści kliniki Biogenica w Poznaniu . Należy jednak pamiętać, że zadaniem tego preparatu jest osłabienie pracy konkretnego mięśnia (jego rozluźnienie). Co więcej, procedura przebiega z, co prawda niewielkim, ale jednak naruszeniem ciągłości tkanki. Dlatego też istnieje lista przeciwwskazań co do wykonania zabiegu z jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem – stany i choroby

Przeciwwskazaniem do zabiegu botoksem będzie przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Wszystko ze względu na brak badań wykluczających negatywny wpływ zarówno na płód czy noworodka, jak i na ewentualną pacjentkę. Dlatego kobietom zaleca się wtedy po prostu poczekać do odpowiedniego momentu. Ważnym przeciwwskazaniem będą również niektóre schorzenia neurologiczne nerwowo-mięśniowe. Szczególnie wskazuje się tu na dwa schorzenia. Pierwszym z nich jest Miastenia Gravis, dla której charakterystyczna jest zwiększona nużliwość mięśni. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Chorzy często cierpią na zaburzenia mowy, a także muszą borykać się z częstymi upadkami czy opadaniem powiek. Drugim schorzeniem jest zespół Lamberta Eatona, również o podłożu autoimmunologicznym. Inaczej nazywana zespołem miastenicznym choroba występuje bardzo rzadko, a jej objawy to przede wszystkim osłabienie mięśni szkieletowych, zwłaszcza ud i kolan, nadmierna suchość w ustach, zaparcia, impotencja i zmniejszone wydzielanie potu. Do kolejnych przeciwwskazań należą schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienie czy miażdżyca, a także zaburzenia krzepliwości krwi, np. w przebiegu hemofilii lub przypadłości, które wymagają stosowania leków rozrzedzających krew. Przeciwwskazaniem będzie również nieustabilizowana cukrzyca ze względu na konieczność przerwania tkanki łącznej podczas zastrzyku. Zabiegu nie wykonuje się też u pacjentów onkologicznych oraz osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu.

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem – leki

Przeciwwskazaniem do zabiegu botoksem jest również stosowanie niektórych leków. Zaliczamy do nich przede wszystkim leki antykoagulacyjne, które rozrzedzają krew. Niebezpieczne może być nawet zażycie popularnej aspiryny – uprzedzają specjaliści kliniki Biogenica. Należy również pamiętać, że niektóre preparaty mogą mieć wpływ na metabolizm neurotoksyny. Należą do nich choćby:

  • aminoglikozydy – substancje stosowane głównie przy zakażeniach bakteriami Gram-ujemnymi;
  • chlorochina, hydroksychlorochina – leki pierwotniakobójcze, stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenie stawów kręgosłupa czy różnych typów tocznia;
  • tetracyklina – antybiotyk używany głównie w terapii trądziku;
  • cyklosporyna – lek o działaniu immunosupresyjnym;
  • linkomycyna – naturalny antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń paciorkowcowych i gronkowcowych oraz chorób wywołanych przez bakterie beztlenowe;
  • D-penicylamina – wykorzystywana do leczenia zatruć ołowiem, miedzią czy rtęcią, reumatoidalnym zapaleniu stawów, a niekiedy także w chorobie Wilsona (zwyrodnienie soczewkowo–wątrobowe).

Lista ta zawiera jedynie niektóre leki wykluczające stosowanie botoksu. Ostateczną decyzję co do przeprowadzenia zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%