Zamknij

Co warto wiedzieć o Chainlink?

13:19, 17.01.2022 . Aktualizacja: 13:19, 17.01.2022
Skomentuj Foto: Canva Foto: Canva

Chainlink powstał w celu rozwiązania najbardziej dokuczliwych problemów, jakich doświadcza blockchain. Od początku swojego powstania, blockchain odnotował znaczących skok popularności. Po usłyszeniu słowa blockchain, na myśl przychodzą takie zwroty jak decentralizacja, anonimowość i bezpieczeństwo. Wraz ze wzrostem popytu na kryptowaluty, w tym bitcoiny, wzrasta rola blockchain w procesie weryfikowania transakcji i wydobywania nowych walut. 

Blockchain posiada jednak pewne ograniczenia, na które odpowiedzią ma być właśnie Chainlink. Te ograniczenia to ograniczenie ilości danych wejściowych, oraz odcięcie od reszty świata. Wielu ekspertów uważa, że blockchain potrzebuje pewnego połączenia, które pozwoliłoby na sprawdzenie sytuacji poza łańcuchem bloków oraz umożliwił zróżnicowanie danych, które przestałyby pochodzić z jednego źródła (i zapobiegając tym samym zbytniej “centralizacji” danych).

Co warto wiedzieć o Chainlink?

Mówiąc najprościej, Chainlink to zdecentralizowana sieć węzłów Oracle. Działa na zasadzie wyroczni, za której pośrednictwem dostarcza się dane i informacje ze źródeł poza blockchain do inteligentnych kontraktów w blockchain. Głównym celem Chainlink jest pomoc we wdrażaniu technologii blockchain w świecie zewnętrznym. Za pomocą Chainlink można dostarczać dane wejściowe do blockchain na temat innych źródeł danych. 

Blockchain ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest ta, dzięki której transakcje cyfrowe mogą tworzyć zdecentralizowaną i bezpieczną księgę. Mimo to blockchain ma problemy z przyjmowaniem danych wejściowych na temat tego, co dzieje się poza blockchain. A takich informacji jest sporo - są to na przykład kursy walut krajowych, warunki pogodowe, wyniki sportowe i inne dane, które mogą przydać się na przykład do zawierania inteligentnych kontraktów. Chainlink ma stanowić pomost między światem zewnętrznym i towarzyszącymi mu danymi, a blockchainem. 

Idea inteligentnych kontraktów została dobrze przyjęta w świecie biznesu, ponieważ w prosty sposób pomaga zawierać kontrakty oraz egzekwować ich wykonanie, oraz późniejszą płatność. O ile blockchain Bitcoin może przetwarzać wyłącznie niewielki zakres danych wejściowych, o tyle Ethereum poszerza te możliwości i umożliwia programowanie inteligentnych kontraktów. Chainlink zaczął działać w 2019 roku właśnie w sieci Ethereum, ale docelowo ma współpracować z innymi blockchainami.

Co warto wiedzieć o LINK?

Chainlink posiada swój natywny token pod nazwą LINK. Jego funkcja jest podobna do ETH czy BTC - LINK ma pomagać w finansowaniu rozwoju projektu Chainlink. Osoby, które chcą zawrzeć inteligentny kontrakt, używają tokenów LINK, aby zapłacić węzłom za ich pracę. Cena takiej usługi zależy od operatora danego węzła w Chainlink - wpływ na cenę ma między innymi ilość potrzebnych zasobów i danych.

Z drugiej strony operatorzy węzłów są zachęcani do deponowania swoich tokenów LINK w Chainlink, aby zademonstrować swoje zaangażowanie. To nie wszystko, ponieważ Chainlink karze nieuczciwe lub źle działające węzły, opodatkowując ich udziały w LINK za słabą obsługę. 

Tuż po wprowadzeniu na rynek w 2017 roku, cena LINK wynosiła około 0,20 dolara. W 2020 roku cena LINK zaczęła rosnąć, obecnie za LINK trzeba zapłacić około 23 dolarów (stan na wrzesień 2021).

Inwestowanie w LINK

Wartość LINK jest bardzo zmienna, dlatego zdaniem ekspertów z Bitcoin Revolution, nie warto inwestować w nią znacznych sum pieniędzy. Ryzyko nagłej utraty wartości tej kryptowaluty jest zbyt duże. Z drugiej strony Chainlink nawiązuje wiele znaczących partnerstw, które mogą poświadczać jego wiarygodność. Jednym z nich jest zawarte w 2019 roku partnerstwo z Google, w którym protokół Chainlink miał wspomagać zawieranie inteligentnych kontraktów firmy.

Jak kupić LINK?

Wybierz najlepszą platformę handlującą kryptowalutami lub giełdę kryptowalutową. Załóż na niej swoje konto.

Zastanów się, gdzie chcesz przechowywać swoją kryptowalutę. Jeśli planujesz często sprzedawać i kupować LINK lub jeśli chcesz zatrzymać dla siebie tylko niewielką ilość LINK, możesz zostawić go w swoim portfelu giełdowym. Jest to najmniej bezpieczny sposób przechowywania LINK. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portfeli kryptowalutowych - są one dostępne zarówno w wersji online (tzw. gorące portfele) oraz offline (tzw. portfele zimne, sprzętowe).

Zakup wybraną ilość kryptowaluty korzystając ze swojego konta i przelej środki na swój portfel.

Możesz trzymać je w ramach inwestycji długoterminowej, lub rozpocząć handel swoją kryptowalutą.

Na koniec

Sama idea Chainlink wydaje się jednak spełniać ważną funkcję wraz z tym, w jaki sposób kryptowaluty ewoluują. Technologie, takie jak Chainlink, pozwolą w osiągnięciu stabilności i rentowności kryptowaluty. Ponadto Chainlink rozszerza funkcje obecnych blockchainów, zwiększając ich elastyczność. Chainlink ułatwia firmom bezpieczne korzystanie z technologii blockchain w zaufany sposób, ponieważ użytkownicy mogą być pewni, że wszystkie dane, które dostają, są aktualne, poprawne i nieuszkodzone. W przypadku awarii pojedynczego węzła, system Chainlink od razu zastępuje go alternatywnym węzłem o wyższym rankingu.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%