Zamknij

Jakiego stanowiska wymagają sadzonki porzeczki?

07:41, 01.12.2021 . Aktualizacja: 07:43, 01.12.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Porzeczki są krzewami jagodowym i zaliczanymi do rodziny agrestowatych. Naturalnie występują na terenie Europy, jak i Azji. Poza tym czarne porzeczki, są szeroko rozpowszechnione nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na profesjonalnych plantacjach. Krzewy porzeczek, mogą dorastać do 2 metrów wysokości (o ile nie są cięte). Mają tendencję do tworzenia wielu pędów u ich nasady. Wytwarzają 3-5 klapowe, dłoniaste liście. Sadzonki porzeczek, posiadają zebrane po parę w grona, niepozornie wyglądające, żółtawe i drobne kwiaty. Porzeczka na pniu i nie tylko, kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Latem zawiązuje czarne, kwaskowate jagody. Cały krzew wydziela intensywny i dosyć specyficzny zapach.

Jakiego stanowiska wymagają sadzonki porzeczki? 

Porzeczki nie mają nazbyt dużych wymogów co do gleby. Mogą być one uprawiane na każdym podłożu, jednakże w wypadku gleby mniej zasobnej, warto je zasilać organicznym nawozem, na przykład obornikiem czy kompostem. Tylko czarne porzeczki, mają nieco większe wymogi - lubią bardziej żyzne podłoże. Porzeczki najlepiej będą rosnąć na podłożu mającym lekko kwaśny odczyn albo też obojętny. Ziemia pod uprawianie porzeczek, winna zostać odchwaszczona. 

Pozostałe wymagania 

Nawożenie 

Zalecane jest zasilanie co 2-3 lata porzeczek nawozem organicznym. Natomiast każdego roku, również nawozem mineralnym (na przykład nawozem granulowanym do krzewów i drzew owocowych). Trzeba także uzupełniać wszelkie niedoboru magnezu w podłożu. 

Odpowiednie przycinanie 

Wśród niezbędnych zabiegów o charakterze pielęgnacyjnym, należy wymienić regularne usuwanie chorych, starszych, uschniętych i złamanych pędów. Usuwać należy też większość spośród pędów jednorocznych, pozostawiając wyłącznie te najsilniejsze. 

Przeprowadzenie ściółkowania 

Tego typu zabieg, ma za zadanie podnieść temperaturę gleby, utrzymywać wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów. Zimą zaś pomaga w ochronie korzeni przed mrozami. W roli ściółki, może być stosowany kompost, trociny czy kora. 

Zastosowanie

Czarna porzeczka, uprawiana jest z uwagi na jej jadalne, cenne owoce (na potrzeby własne albo na sprzedaż). W 100 gramach owoców, znaleźć można prawie 180 mg witaminy C, zatem wielokrotnie więcej, aniżeli w przereklamowanych cytrusach. To doskonały środek na grypę, przeziębienie, jak i ogólne zwiększanie naszej odporności. 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się również liście (znacznie rzadziej) celem leczenia układu moczowego. Czarna porzeczka nierzadko służy do produkowania nalewek, win, soków i dżemów. W ogrodzie możemy ją wykorzystywać celem wytwarzania niskich, naturalnych żywopłotów (na przykład w połączeniu z aronią, dziką różą albo porzeczką krwistą). 

Najczęstsze szkodniki 

Wielkopączkowiec porzeczkowy 

Na skutek rozwoju i bytowania tego szkodnika, liściowe pąki porzeczek nabrzmiewają i dosyć słabo się rozwijają. Mocno zarażone pąki, mogą zaschnąć. 

Mszyce 

Te występujące powszechnie szkodniki, mogą bytować na wszystkich częściach roślin, między innymi na liściach, czy pędach. Owady te, lubią także żerować na spodniej części liści. W przypadku masowego występowania, mogą prowadzić do przebarwień i zniekształceń liści. 

Przeziernik porzeczkowiec 

Uszkodzenia pędów, powodowane są przez żerujące w ich środku gąsienice. Wygryzają one kanały w pędach. Zarażone przez te szkodniki pędy, są bardzo osłabione, mogą zasychać albo się łamać. 

Brzęczak porzeczkowy 

Larwy tychże błonkówek, należących do rodziny pilarzowatych, bytują na liściach, wygryzając w nich coraz większe dziury, a w sytuacji intensywnego zarażenia, mogą zupełnie zjeść liście, prowadząc tym samym do gołożeru. Na skutek żerowania, nie rozwijają się owoce albo opadają z krzewów. 

Najczęstsze choroby 

Antraknoza liści 

Na liściach porzeczki, występować mogą małe żółtawe, zaś później nieco ciemniejsze plamki. Silne zarażenie prowadzić może do uschnięcia i przedwczesnego opadnięcia liści. Żeby zapobiegać temu schorzeniu, trzeba unikać zbyt dużego zagęszczenia krzewów. Trzeba także koniecznie pozbyć się zarażonych, opadniętych już liści. 

Rdza porzeczkowo-wejmutkowa 

Symptomy tego schorzenia, widoczne są nie tylko na górnej, ale również i na dolnej części liści. Na części górnej, będą to żółte, małe plamki, zaś na dolnej, brązowo-pomarańczowe brodawki. Mocno zarażone liście, mogą po pewnym czasie opadać. Z chwilą zauważenia pierwszych symptomów, warto jest zastosować jak najszybciej fungicydy. 

Sadzonki porzeczki - gdzie kupić? 

Na rynku dostępnych jest wiele odmian porzeczki. Ceny porzeczki czarnej albo czerwonej, zależne będą od wybranej przez nas odmiany. 

Takie sadzonki, warto jest kupować od sprawdzonych sprzedawców. Mogą to być nie tylko sklepy stacjonarne, ale również te w formie internetowej, takie jak Podkarpackie Sady, gdzie można bez problemu nabyć sadzonki porzeczek w różnym przedziale cenowym, jak również o różnej wielkości. Zakup zrobiony przez internet, ma sporo zalet. Między innymi, będzie to możliwość dostawy prosto pod nasze drzwi. Dzięki temu zakupy są komfortowe i wygodne. 

źródło: https://ogrodnik-konstancin.pl/agrest.html

Materiał partnera

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%