Zamknij

Twardość wody w Gostyniu. Jaką mamy wodę?

13:35, 12.10.2021 Aktualizacja: 13:36, 12.10.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Twarda woda to problem, z którym zmaga się większość mieszkańców Polski. Jaka jest twardość wody w Gostyniu? Czy i jak można skuteczne zmiękczyć wodą?

Czy w Gostyniu jest twarda woda?

Jaka zatem jest twardość wody? Gostyń jak wiele miast w Polsce zachęca swoich mieszkańców do picia wody z kranu. Po zmodernizowaniu systemu uzdatniania wody, nadaję się ona do stosowania w celach gospodarczych, jak i spożywczych. Mieszkańcy piją wodę, która dostarczana jest z głębokiego ujęcia. Te znajduje się w lesie niedaleko miasta i ma to pozytywny wpływ na jej jakość. Co więcej, filtracja wody jest prowadzona jedynie z wykorzystaniem naturalnych technik. Choć woda w Gostyniu spełnia wszelkie normy i w pełni nadaję się do spożycia, to cechuję się wysoką zawartością wapnia i magnezu. Są one korzystne dla zdrowia, jednak w nadmiernej ilości mogą okazać się szkodliwe. Odpowiadają też za tak zwaną twardość wody.

Jak sprawdzić twardość wody w kranie?

Z twardą wodą wiąże się cała masa codziennych problemów: ciężki do usunięcia kamień w czajniku, a także kamień na kranie i zlewie oraz białe plamy na naczyniach. Problemem jest też nieprzyjemny mętny film na powierzchni herbaty.

Aby wyrazić twardość wody w liczbach, wskaż w niej stężenie jonów wapnia i magnezu.

Uniwersalny system zaleca mierzenie twardości w molach. W Polsce używany do pomiaru twardości stopni sztywności i miligramów ekwiwalentów na litr (mEq / l). Jeden meq/l odpowiada zawartości 20,04 miligrama Ca2+ lub 12,16 miligrama Mg2+ w litrze wody. Według wartości tego wskaźnika woda dzieli się na 3 kategorie:

  • miękka: do 2°W
  • średnia twardość: 2-10 ° F
  • twarda:>10°W

W praktyce nawet „średnia” sztywność powoduje odczuwalny dyskomfort. Najdokładniejszą metodą określenia twardości wody jest pobranie jej do analizy w laboratorium. W domu możesz użyć pasków testowych, aby z grubsza oszacować twardość wody. Sprzedawane są w sklepie zoologicznym lub w sklepie z ekspresami do kawy, czasem w markowych sklepach AGD. Na papier nakładany jest odczynnik, który w kontakcie z wodą zmienia kolor. Pasek jest na chwilę zanurzony w wodzie, intensywność koloru będzie się zmieniać w zależności od stężenia substancji w wodzie.


Filtry do wody pod zlewem: jak to działa?

Aby zmniejszyć stopień twardości wody, stosowane są filtry do wody montowane pod zlew. Filtry są w stanie oczyścić wodę z piasku i rdzy, z rozpuszczonego w niej chloru, produktów naftowych, metali ciężkich, pestycydów itp. Na wyjściu uzyskuje się oczyszczoną wodę pitną, bez szkodliwych zanieczyszczeń i zapachów. W przeciwieństwie do dzbanków filtrujących i dysz na kranie, filtr przepływowy ma wysoką szybkość oczyszczania wody - od 1,5 do 3 l / min i dłuższy zasób - od 4 do 12 tysięcy litrów, w zależności od modelu (zasobu dzbanka to 350 l). Jednocześnie jakość wody przy takich filtrach jest wyższa, ponieważ przechodzi kilka etapów oczyszczania. Woda destylowana pozyskiwana jest praktycznie na wylocie. W przeciwieństwie do odwróconej osmozy filtry przetwarzają wodę na żądanie i nie wymagają zbiornika ani podłączenia do kanalizacji.

Konwencjonalny filtr podzlewozmywakowy pobiera wodę z podzlewozmywakowej rury zimnej wody, a następnie przesyła ją elastyczną plastikową rurką do filtra wody, opuszcza filtr wody przez elastyczną plastikową rurkę i jest dostarczana do użytkownika przez własny filtr specjalny kran, montowany na zlewie.

System jest pod stałym ciśnieniem, dzięki czemu, gdy użytkownik otworzy kran filtra przy zlewie, woda przepływa przez filtr i wypływa z kranu. Filtrowana jest tylko woda pitna dostarczana przez specjalny kran. Regularne funkcje zlewu zimnej i ciepłej wody pozostają niezależne od filtra. Prosty filtr pod zlewozmywakiem ma inny system dostarczania. W tym układzie cały dopływ zimnej wody do zlewu jest kierowany przez filtr, a przefiltrowana woda jest dozowana przez zwykły kran zlewu zimnej wody. Gorąca woda pozostaje niefiltrowana. Prosta wersja bez oddzielnego kranu na półce staje się coraz bardziej popularna i praktyczna wraz z pojawieniem się elastycznych, a nie twardych miedzianych rur podzlewozmywakowych. Elastyczne rury doprowadzające sprawiają, że montaż prostych jednostek podzlewozmywakowych jest bardzo łatwy i niedrogi. Dzięki zmniejszonemu przepływowi można uzyskać wodę o wyższej jakości. Większy przepływ sprawia, że niektóre zadania filtracyjne są mniej praktyczne. (Na przykład redukcja fluoru lub bakterii.) Można go zainstalować na dowolnym podzlewozmywaku, ale znacznie łatwiej jest zastosować elastyczne złącza. Należy używać tylko pełnowymiarowych filtrów z portami 3/8" lub większymi. Nowoczesna technologia filtracyjna pozwala zaprojektować filtry podzlewozmywakowe, które wykonują zadania, które kiedyś były możliwe tylko przy odwróconej osmozie. Przestrzeń pod zlewem pozwala na użycie wielu filtrów, które mogą służyć do osiągnięcia wiele celów.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%