Zamknij

Gdzie studenci Erasmusa mogą szukać zakwaterowania?

11:53, 28.09.2021 Aktualizacja: 11:55, 28.09.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Zbliża się rok akademicki i czas ten związany jest zarówno z ekscytacją, jak i obawą przed potencjalnymi trudnościami. Każdy jednak z pewnością przyzna, że okres ten jest niezwykle ciekawy pod wieloma względami. Nie obejdzie się bez dostępu do zakwaterowania, a jak w tej materii prezentują się opcje dla studentów Erasmusa? W niniejszym artykule przedstawimy najczęściej wybierane przez młodych żaków opcje.

Akademik podległy uczelni

Zazwyczaj studenci przed pierwszym (choć nie zawsze) rokiem studiów decydują się na sprawdzoną opcję w postaci uczelnianego akademika. Trudno się temu dziwić, bowiem ta w większości przypadków gwarantuje miejsce i ograniczoną do minimum kwestię zajmowania się opłatami. Co jednak najważniejsze, pokój w akademiku jest dość tani, dlatego jestem świetnym miejscem dla osób chcących przeznaczać na nocleg niewygórowaną sumę.

Przy czym zalety te musiały zostać zrekompensowane pewnymi brakami. Tak, otrzymanie kluczy do pokoju jest w miarę proste, ale musimy przygotować się na to, że będziemy go współdzielić z innym studentem. Kwater jednoosobowych jest niewiele i te przeznaczone są na szczególne wypadki. Co do ceny, to ta jest niska, ponieważ jakość pokoi niestety nie charakteryzuje się wysokim standardem.

Stancje oferowane przez prywatne osoby

Ach, stancje! Z jednej strony są często naturalnym wyborem właśnie dla studentów Erasmusa, ale z drugiej mowa o obiektach, w których jakość rezydowania uzależniona jest od groma czynników. Co ciekawe, niekoniecznie zależnych od nas samych.

Chodzi przede wszystkim o właścicieli. Oferta zareklamowana w Internecie, ba, nawet spotkanie na żywo połączone z oględzinami może obiecywać wiele po takim wynajmie. Niestety, w wielu przypadkach te obietnice zostają w przykry sposób weryfikowane. Zbyt głośni sąsiedzi, drobne kruczki w umowie, o których pierwotnie nie mieliśmy pojęciach, a co za tym idzie np. ukryte koszty, sprzęt mający tendencje do psucia się itd. Całości nie pomaga fakt, że nie każdy właściciel zna język angielski, przez co dochodzą problemy z komunikacją.

Prywatne akademiki

Dobrze, ale ciągle zależy nam na znalezieniu wysokiej jakości pokoju (najlepiej jednoosobowego) z przejrzystą umową. Na szczęście w Polsce od kilku ostatnich lat na znaczeniu i pozycji zyskuje opcja trzecia, czyli prywatne akademiki. Dlaczego?


Źródło: https://livinnxpoland.pl/en/student-rooms/

Takie obiekty zakładają równy podział „jedynek” i pokoi dla wielu osób, dlatego potencjalny student nie czuje się pokrzywdzony brakiem bardziej komfortowej dla niego powierzchni. Do tego dochodzi sam standard takich pomieszczeń, stawiający na wygodę i dostęp do nowoczesnego wyposażenia. Jeśli doliczyć do tego rozsądną cenę i liczne udogodnienia (sauna, pokój gier, nauki itd.) i dogodną lokalizację, to student Erasmusa ma już odpowiedź, gdzie szukać zakwaterowania.

Podsumowanie

Kwestia załatwienia sobie pokoju na czas studiów jest niezwykle istotna i w żadnym razie nie należy bagatelizować. Szczególnie w przypadku studentów zza granicy, którym tym trudniej będzie zaaklimatyzować się w obcym kraju. Grunt to dostęp do odpowiedniej przestrzeni, w której faktycznie poczują się, jak w drugim domu.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%