Zamknij

Czym jest domek letniskowy w rozumieniu prawa?

12:53, 13.09.2021 J.J Aktualizacja: 14:22, 13.09.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Domki letniskowe zazwyczaj są rozumiane jako domki, w których ich właściciele przebywają tylko w okresie urlopowym. Jednak takie określenie nie do końca jest zgodne z prawem, bowiem definicja domku letniskowego jest dość wyraźna. Zwłaszcza w odniesieniu do zmian które w ostatnich latach zostały wprowadzone w prawie budowlanym stało się konieczne dokładne określenie tego, czym jest domek letniskowy i jakie budynki spełniają takie warunki, aby mogły być za nie uznane.

Wielkość  letniskowego a przepisy

Obecnie pod pojęciem domku letniskowego prawo przewiduje budynki, które można stawiać bez konieczności uzyskania pozwolenia na ich budowę. Wystarczy odpowiednie zgłoszenie do urzędów, aby dzięki temu mieć możliwość postawienia takiego domku. Przepisy w przypadku tych właśnie domków nie wymagają również tego, aby ich wznoszeniem zajęły się specjalistyczne ekipy, każdy właściciel może to zrobić samodzielnie. Takie ułatwienia sprawiły, że domki letniskowe stają się coraz popularniejsze, ponieważ przede wszystkim koszty związane z jego budową są znacznie obniżone. Wpływa na to brak konieczności uzyskania pozwolenia, a tym samym brak konieczności wykonywania drogiej dokumentacji projektowej, jak również ponoszenia kosztów za wydanie pozwolenia. Także możliwość samodzielnego montażu takiego domku powoduje, że koszty jego ustawienia na działce są o wiele niższe. Aby budynek był zgodny z przepisami, istotne są jego wielkości. Może mieć powierzchnię zabudowy nieprzekraczającą 35 metrów kwadratowych, przy czym należy odróżnić powierzchnię zabudowy od powierzchni użytkowej. Często taki problem mają osoby zainteresowane domkami z tarasem, może się bowiem okazać iż taras również wliczany jest do tej powierzchni. Wszystko zależy od tego, czy stanowi integralną część konstrukcji domku. Warto więc przed zakupem dokładnie sprawdzić interesujący projekt i to, czy pozostaje w zgodzie z przepisami dotyczącymi domków letniskowych. Domek letniskowy może być także wyłącznie budynkiem parterowym, jednokondygnacyjnym. Dlatego wszelkie propozycje oferujące użytkowe poddasze nie mogą być traktowane jako domek letniskowy stawiany bez zezwolenia, prawo bowiem jasno wskazuje, że w takich domkach nie może być ono stosowane. Jedyna możliwością uzyskania dodatkowej przestrzeni w takich domkach jest wykonanie wewnątrz domku antresoli. Domek nie może być także częścią innego budynku, musi być samodzielną budowlą. Ponadto ważne jest dopasowanie domku do wielkości działki, na każde 500 metrów kwadratowych działki może przypadać jedna  budowla tego typu. Tutaj nie można zapominać o tym, że na takich samych zasadach jak domki letniskowe wznoszone są obecnie altany czy garaże. Dlatego jeśli na działce znajduje się już jedna taka konstrukcja, nie jest możliwe postawienie drugiej, jeśli powierzchnia działki jest zbyt mała. 

Dopasowanie domku do działki

Obecnie jest bardzo wiele firm, które oferują możliwość kupna gotowego domku do samodzielnego montażu. Mają one różne wielkości, pomimo tego, że nie przekraczają określonej ustawowo wielkości 35 metrów zabudowy całkowitej. Jednak domek musi być posadowiony na działce z zachowaniem odległości od granic działki, dlatego wybranie właściwego modelu wpływa na jego możliwość postawienia na konkretnej działce. Ogólne przepisy nakazują zachowanie odległości 4 metrów od granicy działki, jeśli na ścianie znajduje się okno, z możliwością zmniejszenia do 3 metrów, jeśli ściana jest go pozbawiona. Właściciele działek powinni jednak sprawdzić obowiązujące w rejonie usytuowania działki plany zagospodarowania miejscowego, niektóre bowiem dopuszczają zmniejszenie tej odległości na przykład do 1,5 metra. Firmy zajmujące się produkcją domków często pomagają również w określeniu, czy wybrany model może być postawiony na posiadanej działce. W tym celu często wystarczy przesłać jedynie mapkę, co pozwoli na dokładne określenie możliwości. Z każdym rokiem rośnie także ilość osób, które decydują się na samodzielne postawienie domku, bez zatrudniania profesjonalnej ekipy.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%