Zamknij

Dlaczego banki coraz częściej przegrywają z frankowiczami?

15:19, 09.09.2021 J.J Aktualizacja: 15:20, 09.09.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Frankowicze - wszyscy już chyba wiedzą o jakich osobach jest dokładnie mowa. Są to wszyscy klienci banków, którzy zdecydowali się na wzięcie umowy we franku szwajcarskim. O tego typu kredytach słyszy się bardzo dużo i to często w niekorzystnym świetle. Klienci postanowili dochodzić swoich praw. Dlaczego banki coraz częściej przegrywają z frankowiczami? Warto się temu przyjrzeć.

Katastrofa finansowa

Dla wielu osób kredyty zaciągnięte we franku szwajcarskim miały okazać się wielkim zbawieniem, które miały pozwolić na realizację marzeń. Do pewnego czasu tego rodzaju formy kredytowania były zdecydowanie lepsze, ponieważ cena franka szwajcarskiego była bardzo mała. Tylko, że coś, co w pewnym momencie kosztowało 2zł nagle zaczęło drożeć. Na rynku walutowym można było zauważyć taką sytuację, kiedy to cena franka podskoczyła aż do 5zł. Różnica kolosalna, która w przypadku kredytu hipotecznego sprawiła, że ludzie zaczęli płacić większe raty, niż na początku się spodziewali. Często jedna rata dorównywała dwóm ratom lub nawet większej sumie. Dla wszystkich klientów, którzy zaciągnęli kredyt na początku lat 90. i później, okazało się to wielką katastrofą finansową.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów

Na szczęście nikt nie pozostał bierny na tego typu sytuację. Klienci czuli się oszukani. Postanowili więc założyć sprawę przeciwko bankom, domagając się zwrotu niesłusznie zapłaconych pieniędzy. Co więcej, sprawa znalazła się nawet w TSUE - Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dla wszystkich frankowiczów okazało się to sporą nadzieją na to, że ich sprawa zostanie w pozytywny sposób rozwiązania. I wcale się nie pomylili. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że jeżeli pierwotna umowa kredytowa była nieuczciwa, to można ją unieważnić, nawet jeżeli potem były do niej dołączane różne aneksy. Dalej można było przeczytać, że kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy. Jaki z tego wszystkiego jest wniosek? Należy walczyć o swoje prawo. Dlatego też wielu klientów postanowiło złożyć sprawę do sądu.

Powróćmy do pytania, które zostało zawarte na samym początku - dlaczego banki coraz częściej przegrywają z frankowiczami? Ponieważ coraz więcej klientów postanowiło walczyć o swoje prawa. Ponieważ coraz więcej polskich sądów znajduje nieprawidłowe zastosowania w umowach, jakie banki kazały podpisywać swoim klientom. Odpowiedź jest prosta - banki stosowały nieuczciwe kroki, dając do podpisania umowę, nie mówiąc o pewnych klauzulach, które dla klientów nie do końca były jasne. Prawo tym razem stanęło po stronie klientów. Jest to kolejny dowód na to, że naprawdę warto walczyć o swoje. Tak, w związku z wniesieniem pozwu przeciwko bankowi, każdy klient musi liczyć się z pewnymi kosztami. W końcu żadna kancelaria nie będzie pracować za darmo. Ale te koszta są tak naprawdę niczym, jeżeli porówna się je do zysków, jakie klient może otrzymać od banku. Jeżeli jest tylko nadzieja, to jak najbardziej trzeba walczyć o swoje pieniądze.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://kancelariafrankowicza.pl/

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%