Zamknij

Co powinien jeść kot - karma sklepowa czy domowe jedzenie?

18:15, 23.04.2021 Aktualizacja: 18:16, 23.04.2021
Skomentuj

Żywienie kota ma bezpośredni wpływ na jego stan zdrowia i samopoczucie. Co tak naprawdę powinny jeść koty – gotowe karmy czy domowe, specjalnie przygotowane przez opiekuna jedzenie? Która opcja lepiej odpowiada na potrzeby żywieniowe tych zwierząt?

Żywienie kota domowym jedzeniem – czy warto?

Istnieje wiele teorii dotyczących prawidłowego żywienia kota. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham są zgodni, że optymalna dla mruczków jest dieta bazująca na pełnoporcjowej karmie gotowej. Jednak część opiekunów wybiera inne rozwiązanie i  karmi kota domowym jedzeniem. Czy to dobry pomysł?

Z pewnością dużą zaletą karmienia kota domowym jedzeniem jest kontrola nad każdym składnikiem, który znajduje się w jego diecie. Wiele osób również twierdzi, że to tańsze rozwiązanie. Jednak nie zawsze tak jest. Dodatkowo domowe jedzenie dla kota, które przyrządzają opiekunowie, bardzo trudno jest zbilansować. Wybierając surowce, jakich używamy do gotowania posiłków dla czworonoga, często nie znamy ich dokładnego składu: ilości i proporcji zawartych w nich substancji odżywczych. Nie wiemy też, jakie zmiany zachodzą podczas obróbki termicznej domowego jedzenia. Z tego powodu takie żywienie często jest nieoptymalne wobec potrzeb pupila, co wiąże się z koniecznością dodatkowej suplementacji niektórych witamin i minerałów. Suplementy nie należą do tanich składników diety. Cena domowego posiłku dla czworonoga nie jest więc tak niska, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo warto pamiętać, że obliczając koszty żywienia kota, należy brać pod uwagę składniki, które kupujemy dla całej rodziny – np. mięso z kurczaka, ryż czy warzywa.

Zdecydowanie odradza się żywienie kota surowym mięsem, którego stosowanie wiąże się z zagrożeniem mikrobiologicznym nie tylko dla mruczka ale także dla ludzi.

Karma dla kota i jej zalety

Zarówno podawanie, jak i przechowywanie karmy dla kota, jest proste i wygodne dla opiekuna. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach gotowych pokarmów dla zwierząt. Kluczowe znaczenie przy ustalaniu optymalnej diety ma stosowanie pożywienia, które odpowiada potrzebom mruczka z uwzględnieniem jego wieku, poziomu aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Karmienie kota gotowym pożywieniem pozwala mieć pewność, że nasz pupil otrzymuje 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla niego ilościach i proporcjach. Nie wymaga też kupna żadnych suplementów.

Prawidłowe karmienie kota i jego zapotrzebowanie energetyczne

Podstawą prawidłowego żywienia kota powinno być pełnoporcjowe jedzenie dla kota. W suchej masie powinno ono zawierać:

  • min. 25% białek dla zwierząt aktywnych i min. 33,3% białek dla tych mało aktywnych,
  • min. 9% tłuszczów.

Kocie jedzenie powinno także zawierać taurynę – aminokwas egzogenny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Optymalne ilości tej substancji znajdują się w pokarmach pełnoporcjowych dla kotów (jest to jeden z powodów, dla których nie zaleca się podawania kotom karmy przeznaczonej dla psów). Bardzo ważnym składnikiem diety mruczka jest także witamina A (w formie retinolu). Niezbędne są też inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (D, E, K) oraz witaminy z grupy B. Jedzenie dla kota powinno także zawierać optymalne ilości i proporcje następujących minerałów: wapń, fosfor, potas, sód, miedź, żelazo, chlor, magnez, jod, mangan, cynk, selen. 

Pamiętajmy, że dieta kota w 90% powinna składać się z pokarmu mokrego, a w 10% z suchego (pod względem masy podawanych produktów). Oba rodzaje pożywienia mają swoje zalety. Nasi mruczący ulubieńcy często piją zbyt mało wody. Dbając o zdrowie ich układu moczowego, powinniśmy więc opierać ich dietę na pokarmach mokrych, których wilgotność wynosi około 80% . Jedzenie tego typu jest również niskokaloryczne i lekkostrawne, co sprzyja utrzymywaniu szczupłej sylwetki kota. Z kolei suche granulki wspierają zdrowie jego jamy ustnej – dzięki chrupaniu zwierzę redukuje odkładający się na szkliwie osad nazębny.

Wiele czynników ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne kota. Przyjmuje się jednak, że zdrowy, dorosły i przeciętnie aktywny fizycznie kot powinien dostarczać dziennie organizmowi:

  • 120 kcal przy masie ciała 2 kg,
  • 160 kcal przy masie ciała 3 kg, 
  • 190 kcal przy masie ciała 4 kg, 
  • 220 kcal przy masie ciała 5 kg, 
  • 260 kcal przy masie ciała 6 kg.

Pamiętajmy, że zapotrzebowanie to może się różnić w zależności od rasy kota, stanu zdrowia czy wieku. Jeśli nie wiemy, jaką karmę wybrać, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%