Zamknij

Jak znaleźć pracę w branży transportowej?

14:02, 12.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:02, 12.02.2024

Praca w sektorze transportowym – na przykład jako kierowca ce czy spedytor, może być interesująca i rozwojowa. Przede wszystkim wymaga bycia w ciągłym ruchu, nieustannej czujności, a także umiejętności działania pod presją czasu związaną chociażby z koniecznością zapewnienia terminowej dostawy towarów. Poza tym pracownicy muszą też dbać o to, by ładunki nie uległy uszkodzeniu w trakcie transportu i rozładunku.

Interesująca praca – kierowca c+e

Dla wielu osób praca kierowca ce jest spełnieniem marzeń i okazją do tego, by trochę więcej zobaczyć czy też codziennie mieć nieco inne zadania. Z drugiej strony branża transportowa wymaga posiadania niezbędnych umiejętności – na przykład uprawnień czy certyfikatów, często przejścia dodatkowych szkoleń. Może więc być satysfakcjonująca także pod kątem wynagrodzeń czy też możliwości rozwoju.

Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, że na zawodowym kierowcy kat ce ciąży bardzo duża odpowiedzialność. To dlatego według badań przeprowadzonych przez  Instytut Transportu Drogowego kandydaci na pracowników muszą wykazać się też sprawnością fizyczną, psychiczną, wiedzą oraz umiejętnościami. Ponadto istotna jest zdolność szybkiego reagowania, skupienie i doświadczenie. To właśnie one są najczęściej wymieniane w ogłoszeniach o pracę dla kierowców. Wiele firm wymaga co najmniej roku doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Oczekuje się też od kandydatów odpowiedzialności, ostrożności i umiejętności zachowania zimnej krwi, a od osób, które chcą pracować na trasach międzynarodowych także wytrzymałości. Czasem trzeba przeprowadzić samodzielny załadunek lub też współpracować ze spedytorami.

Ile zarabia pracownik fizyczny w spedycji

Przede wszystkim podstawowym dokumentem jest prawo jazdy w określonych kategoriach. Dla zawodowców jest to praca kierowca ce. Warszawa ma dość dużo ofert dla osób, które tego typu uprawnienia posiadają. Prawo jazdy kat B jest wymagane dla większości stanowisk, umożliwiając prowadzenie pojazdów o masie do 3,5 tony, co jest wystarczające dla pracy kuriera. Jeśli planuje się pracę z większymi pojazdami, potrzebne mogą być dodatkowe kategorie prawa jazdy. Na przykład, kategoria C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, natomiast C+E dodatkowo obejmuje prowadzenie zestawów pojazdów z przyczepami. Kierowcy autobusów oraz ci, którzy chcą przewozić pasażerów, muszą legitymować się prawem jazdy kat D. W tym też przypadku (jak i w C) konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzającego ukończenie odpowiednich szkoleń. Ważna jest karta kierowcy.

Jakie oferty pracy dla kierowców c+e ma Warszawa. Pracownik fizyczny – umowa o pracę

Wiele osób interesuje się ogłoszeniami w branży turystycznej. Kusi praca spedytor, kierowca posiadający określoną kategorię czy logistyk, ponieważ jest obietnicą całkiem przyzwoitych zarobków. Wynagrodzenia kierowców w branży transportowej różnią się głównie w zależności od rodzaju prowadzonego pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, im większy pojazd, tym wyższe zarobki. Poza tym, pomimo ciągłych zmian w przepisach, branża transportowa nadal dynamicznie się rozwija, a polskie firmy odnoszą sukcesy na rynkach europejskich. To prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów z zakresu spedycji. To jeden z trzech sektorów branży TSL (transport, spedycja, logistyka). W skrócie to działalność polegająca na planowaniu, organizowaniu i koordynowaniu transportu towarów oraz innych związanych z tym czynności, takich jak załadunek i rozładunek. Obowiązki spedytora są zróżnicowane, ale ogólnie polegają na organizowaniu, monitorowaniu i nadzorowaniu transportu towarów od początku do końca realizacji zlecenia. Do ich zadań należy również pozyskiwanie nowych klientów, negocjowanie stawek, sporządzanie dokumentacji i umów, wybór optymalnego pojazdu, koordynacja transportu, nadzór nad bezpieczeństwem oraz odprawa celna i monitoring magazynowania. Jest to też stanowisko, które pozwala się rozwijać w szeroko pojętej logistyce.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%