Zamknij

Dom bez pozwolenia - wszystko co musisz wiedzieć na temat domu na zgłoszenie

00:00, 10.02.2024 art. sponsorowany

Budowa domu to etap możliwy do zrealizowania dopiero po uzyskaniu pozwolenia wydanego przez odpowiedni organ administracyjny. Jak się okazuje, nie zawsze taka decyzja jest potrzebna. Możliwe jest bowiem zbudowanie domu bez pozwolenia, ale trzeba przy tym spełnić kilka kryteriów. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu!

Dom bez pozwolenia - co to właściwie oznacza?

Podczas tradycyjnej procedury budowy domu, musimy uzyskać pozwolenie. Wydaje je odpowiedni organ administracyjny, właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Ale nie zawsze musimy się starać o uzyskanie decyzji w takiej formie. Możemy także dokonać zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia. Dzięki temu nie musimy oczekiwać na decyzję, prowadzić dziennika budowy, a także zatrudniać kierownika. Prace możemy rozpocząć nawet na drugi dzień od dokonania formalnego zgłoszenia.

Jakie kryteria musi spełniać dom, aby można było go wybudować bez pozwolenia?

Samo określenie „dom bez pozwolenia” brzmi intrygująco. Musimy jednak pamiętać, że powinny być spełnione odpowiednie kryteria, abyśmy mogli skorzystać z omawianej formy budowy. Procedura ta dopuszcza możliwość budowy:

  • domu mieszkalnego bez pozwolenia, którego powierzchnia zabudowy nie będzie większa niż 70 m kw., a sam budynek będzie zaspokajać nasze potrzeby mieszkaniowe. Konstrukcja może być maksymalnie dwukondygnacyjna, a także nie może wykraczać poza teren naszej działki.
  • domu rekreacyjnego na zgłoszenie, przy czym jego powierzchnia zabudowy również nie będzie przekraczać 70 m kw. Budynek taki może mieć tylko jedną kondygnację. Dom rekreacyjny możemy zbudować 1 na 500 m kw. działki.

Sprawdź artykuł: Jaki dom bez pozwolenia na budowę?

Dom bez pozwolenia - co dołączyć do zgłoszenia?

Zamiast starać się o pozwolenie na budowę domu, możemy skorzystać z formy uprzywilejowanej - o ile nasz budynek spełniać będzie wyżej wymienione wymagania. Ze zgłoszeniem powinniśmy wystąpić do organu architektoniczno-budowlanego, właściwego dla miejsca, gdzie planujemy budowę. Jeśli działka znajduje się w mieście na prawach powiatu, dokumentację powinniśmy złożyć do prezydenta miasta. W przeciwnym razie musimy wystąpić do starosty.

Wraz ze zgłoszeniem powinniśmy złożyć komplet dokumentacji, czyli:

  • oświadczenie o tytule prawnym nieruchomości,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • oświadczenie o realizacji budowy domu bez pozwolenia w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową, o ile nie chcemy zatrudniać kierownika budowy i płacić mu za pełnienie tej funkcji,
  • oświadczenie o potwierdzeniu złożenia kompletu dokumentów.

Ten temat może Cię zainteresować: Kiedy kupić komin do nowego domu?

Dom na zgłoszenie - kiedy można zacząć się budować?

Decydując się na budowę domu bez pozwolenia, możemy rozpocząć prace już na drugi dzień od dokonania formalnego zgłoszenia. Organ architektoniczno-budowlany co prawda ma 21 dni na rozpatrzenie naszego wniosku, ale nie może zgłosić sprzeciwu. Tym samym nie musimy czekać miesiąca (lub miesięcy), jak ma to miejsce w przypadku pozwolenia na budowę.

Planujesz budowę domu? Sprawdź ofertę nowoczesnych kominów Jawar: https://jawar.com.pl/

Podsumowanie

Budowa domu bez pozwolenia charakteryzuje się uproszczoną procedurą administracyjną. Nie trzeba czekać na wydanie pozwolenia, co zwykle trwa nawet kilka miesięcy. Można więc rozpocząć budowę domu na zgłoszenie, który spełnia odpowiednie kryteria, tuż po dokonaniu wszystkich formalności.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%