Przeprowadzanie rozmowy rekrutacyjnej bywa stresujące nie tylko dla kandydata, ale również dla rekrutera. Spotkanie powinno przebiegać zgodnie z założeniami savoir-vivre. A zatem należy utrzymywać kontakt wzrokowy i dbać o to, aby na spotkaniu panowała życzliwa atmosfera. Sprawdź, jakie jeszcze zasady obowiązują podczas tego typu spotkań!
Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem zasad savoir-vivre. Najprościej można powiedzieć, że to zbiór dobrych manier, których należy przestrzegać w danej kulturze. Pojęcie savoir-vivre odnosi się do różnych sfer naszego życia, w tym również do relacji biznesowych. Zasady te mają również spore znaczenie podczas rozmowy o pracę. Dzięki znajomości obowiązującej etykiety rekruter dba o wizerunek firmy i jednocześnie potrafi stworzyć życzliwą atmosferę podczas oficjalnego spotkania.
Jeśli jesteś osobą rekrutującą, to musisz w odpowiedni sposób przygotować się do spotkania z potencjalnym kandydatem. Zasady savoir-vivre obejmują między innymi odpowiedni strój. Najlepiej postawić na elegancką stylizację w stonowanych kolorach. Konieczne jest również, aby punktualnie pojawić się na spotkaniu. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie dotrzeć na czas, zadbaj o to, aby podczas Twojej nieobecności ktoś zaopiekował się kandydatem i poinformował go o wszystkim.
Do zadań rekrutera należy też zadbanie o odpowiednią atmosferę podczas spotkania rekrutacyjnego. Przed rozpoczęciem rozmowy należy przedstawić się, podać rękę kandydatowi i wskazać mu miejsce, na którym może usiąść. Warto pamiętać o uśmiechu i zaproponować rozmówcy coś do picia. Jeśli w spotkaniu biorą udział również inne osoby z firmy, koniecznie je przedstaw. Następnie możesz krótko wspomnieć o planie całego spotkania, aby kandydat wiedział, czego może się spodziewać. Powinieneś również opowiedzieć krótko o historii firmy oraz jej planach rozwojowych. Warto też opisać obowiązki na rekrutowanym stanowisku oraz wspomnieć o wynagrodzeniu i dodatkowych benefitach, aby w dalszej rozmowie móc do tego nawiązać.
Szukasz pracowników do swojej firmy? Dodaj ofertę pracy, a następnie wybierz odpowiednich kandydatów!
Podczas rozmowy z kandydatem bardzo ważne jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy i uważnie słuchać swojego rozmówcy. Warto też pamiętać o uśmiechu. Istotne jest również, aby poinformować kandydata, kiedy może spodziewać się odpowiedzi z wynikami rekrutacji. W tej sposób dba się o wizerunek firmy, a także okazuje się szacunek kandydatom.
Warto również pamiętać, aby pytania podczas rozmowy nie były stresujące dla rozmówcy - aby nieco rozluźnić atmosferę, warto zapytać na przykład o jego zainteresowania, mocne strony. Ważnym punktem spotkania rekrutacyjnego są także pytania zadawane przez kandydata. Należy dokładnie na nie odpowiadać, a w razie wątpliwości rozmówcy dodatkowo rozwinąć niektóre kwestie, pamiętając o zachowaniu kontaktu wzrokowego.
Sprawdź inne porady rekrutacyjne i dowiedz się, jak poprowadzić rozmowę rekrutacyjną zgodnie z zasadami savoir-vivre!
Na koniec rozmowy rekrutacyjnej warto podsumować warunki współpracy, w tym wysokość wynagrodzenia oraz przypomnieć o terminie wyników rekrutacji. Należy też upewnić się, czy wszystko jest dla niego zrozumiałe i czy nie ma dodatkowych pytań. Następnie koniecznie trzeba podziękować za rozmowę. W dobrym tonie jest również odprowadzenie kandydata do drzwi.
Rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona zgodnie z zasadami savoir-vivre jest mniej stresująca dla kandydata. Należy pamiętać, aby z uśmiechem zadawać mu kolejne pytania, dzięki czemu spotkanie przebiegnie w życzliwej atmosferze. Ważne jest także informowanie go o następnych etapach rozmowy oraz rzetelne odpowiadanie na ewentualne wątpliwości kandydata.
Zupa, żeberka i serdeczne powitanie. Tak wyglądał...
A ofiarę klecha pozbierał
Gregor
07:52, 2025-07-08
Polonezem przez pół Europy i tureckie bezdroża...
Poldek da rade, byle kowal naprawi a zepsuć się nie ma zabardzo co, prosta konstrukcja, ja swoim w jeden dzień zrobilem 1200 km jechał jak po szynach i był wygodny, miał coś w sobie, pzdr.
Polonez 1.5 lpg oczy
03:05, 2025-07-08
W ostatnich latach odnotowano podejrzenia przemocy...
Jakie dziennikarstwo, zbieranina nie umiejacych pisać poprawną polszczyzną, klecących mierne babole ludzi pod wodzą równie miernego pseudodziennikarza redaktura, zezwalajacego na manipulacyjne teksty byle tylko przyciągnąć uwage, niestety albo stety większość zauważa ta tanią socjotechnikę, może lepiej kierownik lepiej zajmie sie tym galartem ze świnioka.
Mani-palanci
01:54, 2025-07-08
Zupa, żeberka i serdeczne powitanie. Tak wyglądał...
A może szykujmy się na przyjęcie zmęczonych pielgrzymów po ewentualnej powodzi która nad nami wisi? A pewnie znów zaskoczenie będzie wielkie.
Addi
00:02, 2025-07-08