Zamknij

Konsultacja dermatologiczna – jak przebiega i kiedy się zgłosić?

07:49, 13.09.2023 . Aktualizacja: 07:49, 13.09.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Wygląd skóry odzwierciedla ogólny stan zdrowia, wiele też mówi o naszej diecie i stosowanej pielęgnacji. Nie powinniśmy więc bagatelizować problemów dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, łysienie plackowate czy pokrzywka. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty, aby pomóc specjaliście w postawieniu trafnej diagnozy!

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Podczas konsultacji dermatolog przeprowadzi wnikliwy wywiad, podczas którego ustali, kiedy pojawiły się zmiany skórne czy zmieniały swój wygląd na przestrzeni czasu. Oprócz tego specjalista zapyta, czy wykwity swędzą, bolą, krwawią lub sączy się z nich ropna wydzielina. Ważne jest również, aby poinformować lekarza o ostatnio przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, schorzeniach przewlekłych, a także przypadkach nowotworu skóry w rodzinie. Następnie specjalista przeprowadzi badanie dermatologiczne, podczas którego dokładnie obejrzy zmiany skórne. Jeśli lekarz wykryje niepokojące zmiany barwnikowe, wykona dermatoskopię. W ten sposób może je sprawdzić w wielokrotnym powiększeniu. Dzięki temu specjalista stwierdzi, czy mają one niepokojące cechy.

Nierzadko wypryski spowodowane są alergią kontaktową lub nietolerancją pokarmową, w takiej sytuacji dermatolog skieruje Cię do innego specjalisty.

Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie grzybicze skóry, wykona badanie lampą Wooda. Przeprowadza się je w ciemnym pomieszczeniu. Urządzenie umieszcza się około 20 cm od zmiany skórnej, którą następnie dermatolog dokładnie ogląda. Lampa Wooda wykorzystuje zjawisko fluorescencji, dzięki czemu specjalista rozpozna rodzaj problemów skórnych.

Kiedy warto zgłosić się do dermatologa?

Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić przebarwienia, narośl, wysypka, trądzik, nacieki i nadżerki. Kolejnym wskazaniem do konsultacji dermatologicznej są zmiany atypowe, na które wskazuje zmiana koloru, kształtu i wielkości. Należy zaznaczyć, że nie zawsze mają one charakter złośliwy.

Warto jednak je przebadać, ponieważ wcześnie wykrytego czerniaka można wyleczyć w prawie 100%. Często w tym miejscu pojawia się obrzęk, ból i świąd. Do lekarza warto również zgłosić się wtedy, gdy zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów lub zauważymy zmiany na paznokciach. Jeśli mamy jakieś znamiona, powinniśmy raz w roku umówić się na kontrolę dermatoskopową.

Jeśli codziennie stosujesz kosmetyki do pielęgnacji skóry, a mimo to nie przynoszą one spodziewanych efektów, umów się do dermatologa. Ekspert ustali przyczynę przesuszonej lub przetłuszczonej cery, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Często drobne zmiany w diecie lub rytuale pielęgnacyjnym przynoszą świetne efekty.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Przygotuj listę przyjmowanych leków i kosmetyków pielęgnacyjnych. W ten sposób lekarz sprawdzi, czy wchodzą ze sobą w interakcje. Jeśli masz wyniki morfologii, lipidogramu, glukozy, witaminy D3, prób wątrobowych, TSH, ferrytyny i żelaza, koniecznie weź je ze sobą. Pamiętaj, że wyniki mają być aktualne, czyli wykonane najpóźniej na 12 tygodni przed konsultacją. Nieprawidłowości mogą przyczyniać się do problemów z włosami, skórą i paznokciami. Aby tego uniknąć, wykonuj badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku.

Pamiętaj, żeby na wizytę przyjść bez makijażu, dzięki czemu umożliwisz dermatologowi wykonanie badania. Jeśli dokucza Ci łupież lub masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, nie myj ich przynajmniej dzień przed planowaną wizytą. W ten sposób dermatolog dokładnie zbada stan skóry głowy. Z tego samego powodu zrezygnuj z kosmetyków do stylizacji na kilka dni przed konsultacją. Aby umówić się na wizytę, kliknij TUTAJ: https://www.welbi.pl/dermatolog-online-konsultacja-dermatologiczna/

Bibliografia

  • R.J. Nowicki, S. Majewski, Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019, s. 251–263.
  • A. Lallas, E. Errichetti, D. Ioannides, Dermatoskopia w dermatologii ogólnej, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2023.
(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%