Zamknij

e-Recepty – jak ważną rolę odgrywają przy leczeniu niedoczynności tarczycy

14:40, 28.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:41, 28.03.2023

Niedoczynność tarczycy jest częstym stanem, w którym tarczyca nie wytwarza i nie uwalnia wystarczającej ilości hormonu tarczycy do krwiobiegu. Niedoczynność tarczycy może powodować zmęczenie, przybieranie na wadze i niezdolność do tolerowania niskich temperatur. Głównym sposobem leczenia niedoczynności tarczycy jest terapia hormonami, w postaci tabletek doustnych, przepisywanych przez endokrynologa na podstawie e-Recepty.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy zwykle rozwijają się powoli, czasem latami. Mogą to być:

  • Uczucie zmęczenia,
  • Zaparcia,
  • Przybieranie na wadze,
  • Stany depresyjne,
  • Nietolerancja na niskie temperatury,
  • Sucha, szorstka skóra,
  • Wypadanie włosów,
  • Zmniejszone libido.

Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?

W rzeczywistości diagnoza niedoczynności tarczycy może być trudna, ponieważ objawy można łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Jeśli masz jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Głównym sposobem diagnozowania niedoczynności tarczycy, jest badanie krwi zwane testem hormonu tyreotropowego (TSH). Twój lekarz może również zlecić badania krwi pod kątem schorzeń, takich jak choroba Hashimoto. Jeśli tarczyca jest powiększona, lekarz może to wyczuć, wykonując badanie fizykalne podczas wizyty.

Jak leczy się niedoczynność tarczycy?

W większości przypadków niedoczynność tarczycy jest leczona poprzez zastąpienie ilości hormonu, którego tarczyca już nie wytwarza. Zwykle odbywa się to za pomocą leków. Jednym z powszechnie stosowanych leków jest przepisywana na podstawie e-Recepty lewotyroksyna. Przyjmowany doustnie, zwiększa liczbę hormonów tarczycy wytwarzanych przez organizm, wyrównując ich poziom.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, którą można opanować. Konieczne jest jednak stałe przyjmowanie leków, w celu znormalizowania liczby hormonów w ciele. Dzięki wdrożeniu do swojej codzienności dobrych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej oraz regularnym wizytom kontrolnym u endokrynologa, możesz prowadzić normalne i zdrowe życie.

Czy przez całe życie będę otrzymywać tę samą dawkę leków na niedoczynność tarczycy?

Dawka leku może się zmieniać z czasem. W różnych momentach życia może być konieczna zmiana leku, lub zwiększenie bądź zmniejszenie dawki, aby poradzić sobie z objawami. Może być to spowodowane chorobą, zmianą masy ciała lub ciążą. Twoje wyniki krwi, będą musiały być sprawdzane oraz monitorowane przez całe życie, aby upewnić się, że lek działa prawidłowo.

Czy można leczyć niedoczynność tarczycy za pomocą konsultacji online?

To zależy. W początkowej fazie choroby zalecane jest, aby wraz z kontrolą wykonywać USG tarczycy. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy mamy naszą tarczycę „pod kontrolą”. Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy od kilku lat, Twoje wyniki krwi są w normie oraz stale przyjmujesz tę samą dawkę leku, nie ma konieczności, aby na każdą kontrolną wizytę przybywać do stacjonarnego gabinetu.

Dzięki rozwojowi usług medycznych świadczonych na odległość możesz połączyć się ze swoim lekarzem z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Podczas e-Wizyty, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny oraz skonsultuje wyniki badań. Jeżeli wszystko będzie bez żadnych niepokojących zmian, wystawi kolejne e-Recepty na potrzebne leki.

W niektórych łagodnych przypadkach objawy mogą z czasem zanikać. W innych, objawy charakterystyczne niedoczynności tarczycy ustępują wkrótce po rozpoczęciu leczenia. W przypadku osób ze szczególnie niskim poziomem hormonów, niedoczynność tarczycy jest stanem trwającym całe życie. Należy regularnie ją kontrolować, wykonując badania krwi, USG, wykupywać e-Recepty z lekami oraz być w stałym kontakcie z endokrynologiem. Można „nauczyć się” swojej niedoczynności tarczycy i prowadzić normalne życie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%