Zamknij
REKLAMA

Ubrania robocze – rodzaje, właściwości, zastosowania

10:55, 02.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:55, 02.02.2023
freepik.com freepik.com

Ubrania robocze to odzież o szerokim zastosowaniu. Ochronne spodnie, bluzy, kurtki czy obuwie noszą nie tylko pracownicy budowlano-remontowi. Kto jeszcze powinien wyposażyć się w wytrzymałą odzież roboczą?

Elementy odzieży roboczej

Ubrania robocze to niezwykle szeroka kategoria produktów. Zalicza się do niej zarówno koszulki, jak i bluzy, polary czy kurtki. To jednak nie wszystko. Wśród odzieży roboczej można znaleźć również spodnie i kombinezony ochronne, kamizelki odblaskowe czy fartuchy.

Do kategorii ubrań roboczych należą specjalna bielizna termoaktywna oraz odzież przeciwdeszczowa, które przydają się przy pracach zewnętrznych. Oprócz tego podczas niektórych czynności warto nosić ochronne buty i specjalne rękawice.

W celu zabezpieczenia pracownika przy ryzykownych działaniach stosuje się też kaski, specjalne czapki, przyłbice, nauszniki, maski czy okulary. Jednak te produkty można już zaklasyfikować bardziej jako akcesoria niż odzież.

W jakich branżach stosuje się ubrania robocze?

Ubrania robocze wykorzystuje się w wielu różnych branżach. Wbrew pozorom takiej odzieży nie noszą wyłącznie osoby, które pracują na budowie lub w tzw. wykończeniówce. Robotnicy, monterzy czy malarze wnętrz to tylko niewielka część użytkowników odzieży ochronnej.

Z ubrań roboczych korzystają również pracownicy branż związanych z gastronomią i przetwórstwem spożywczym, energetyką, medycyną, farmakologią czy pracą laboratoryjną. Odzież ochronna powinna znaleźć się także w garderobie rolników oraz ogrodników.

Oprócz tego ubrania robocze noszą osoby, które zajmują się kierowaniem ruchu lub pracami drogowymi. Odblaskowe odzienie to podstawowy element zapewniający im bezpieczeństwo w trakcie pracy. Z odzieży roboczej korzystają również służby ratunkowe, leśnicy, pracownicy świadczący usługi porządkowe czy osoby zajmujące się wywozem i segregacją śmieci.

Ubrania robocze – właściwości bezpiecznej i komfortowej odzieży

Odzież robocza jest niezbędnym elementem wielu pracowników z całkowicie odmiennych branż. Z tego względu nie da się jednoznacznie określić jednych prawidłowych właściwości, które powinny przyjmować wszystkie ubrania ochronne.

Można jednak zaznaczyć, że każdy rodzaj odzieży roboczej musi być wytrzymały. Dodatkowo ma też zapewniać bezpieczeństwo w warunkach, do których jest przeznaczony.

Oprócz tego ubrania robocze nie powinny ograniczać zakresu ruchów. Jeśli odzienie nie będzie wygodne, to pracownik może być bardziej podatny na ryzykowne sytuacje.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%