Zamknij

Ashwagandha i inne adaptogeny – w czym mogą Ci pomóc?

09:29, 21.01.2023 . Aktualizacja: 09:29, 21.01.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Adaptogeny są ostatnio niezwykle popularne. Nic dziwnego – te naturalne substancje są w stanie znacznie podnieść jakość życia, wpływając pozytywnie na zdrowie ludzkiego organizmu. Jednym z najczęściej podawanych przykładów adaptogenów jest ashwagandha. Przekonaj się, czym są adaptogeny i jakie mają właściwości.

Pośród wszystkich suplementów, które można stosować, adaptogeny zajmują szczególne miejsce – są składnikami roślinnymi, które łagodnie, nie uzależniając, mogą oddziaływać na zdrowie i samopoczucie przyjmującej je osoby. Niektórzy cenią je sobie za codzienny zastrzyk energii, inni – za zwalczenie problemów z zasypianiem. Pozytywnych właściwości adaptogenów jest jednak znacznie więcej. Poznaj je!

Czym są adaptogeny?

Nasze organizmy różnie radzą sobie w niecodziennych sytuacjach czy w wyniku reakcji na niektóre bodźce. W innym stopniu jesteśmy podatni na stres, zaburzenia rytmu dnia czy stany depresyjne. Adaptogeny są tymi substancjami, które zwiększają zdolności przystosowania organizmu do różnego rodzaju niekorzystnych warunków. Nie są magicznymi tabletkami leczącymi wszelkie schorzenia, ale mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje funkcjonowanie w sytuacjach przemęczenia czy zwiększonego stresu.

Ashwagandha – królowa adaptogenów?

Niektórzy są z jej nazwą oswojeni, inni spojrzą na nią jak na egzotyczną ciekawostkę. Ashwagandha jest wykorzystywana w branży farmaceutycznej od dłuższego już czasu – w ostatnich latach jednak, wskutek zwrócenia się wielu osób w kierunku natury, przeżywa swoje pięć minut. Ale czym właściwie jest ashwagandha?

Ashwagandha jest rośliną wykorzystywaną m.in. w medycynie ajurwedyjskiej. Inne jej nazwy: wiśnia zimowa, żeń-szeń indyjski, witania ospała, śpioszyn lekarski. W medycynie używa się jej korzenia i, w mniejszym stopniu, owoców.

Działanie ashwagandhy jest niezwykle szerokie. Przy jakich problemach najczęściej poleca się jej przyjmowanie?

  • przy skłonności do stanów depresyjnych i lękowych,
  • w reumatyzmie i artretyzmie,
  • przy bezsenności i przewlekłym zmęczeniu,
  • w sytuacjach życiowych obfitujących w stres.

Adaptogenów nie stosuje się jak leków – ich przyjmowanie można na jakiś czas włączyć do swojej codziennej rutyny, by przekonać się, jak na nas działają. Osoby aktywne fizycznie mogą być pozytywnie zaskoczone poprawą wydolności, zwiększeniem siły mięśniowej i wytrzymałości. Ashwagandha bywa także polecana do stosowania przy problemach z erekcją.

Inne adaptogeny, które warto poznać

Poza ashwagandhą warto przyjrzeć się też kilku innym adaptogenom. Oto najpopularniejsze z nich:

  • cytryniec chiński, który działa m.in. antyoksydacyjnie,
  • różeniec górski, który poprawia funkcje poznawcze i wspomaga pracę serca,
  • korzeń maca – szczególnie polecany do wsparcia zdrowia kobiet na różnych etapach życia.

Czy adaptogeny są bezpieczne?

Adaptogeny – zakładając, że pochodzą ze sprawdzonego źródła – są bezpieczne, nietoksyczne i nie uzależniają. Zawsze warto upewnić się, że wybrany przez nas preparat jest przebadany. Przyjmowanie adaptogenów, tak jak wszystkich suplementów, należy skonsultować z lekarzem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%