Zamknij

Gdzie do liceum lub technikum? Poradnik dla ósmoklasistów z Gostynia i okolic

10:30, 09.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:30, 09.01.2023

Rok szkolny trwa w najlepsze. Jedni, z lekką nutką przerażenia, odliczają dni do egzaminu kończącego podstawówkę, drudzy nie mogą się doczekać nowych wyzwań. Bez względu na to, w której grupie jesteś, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem dalszej drogi. Czy masz już upatrzoną szkołę średnią? Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru!

Jakie są Twoje zasoby? Zastanów się!

Mówiąc o „zasobach”, mamy na myśli nie tylko to, jakimi funduszami dysponujecie razem z rodzicami. Co może być Twoim zasobem jako ósmoklasisty? Oceny, umiejętności, zainteresowania, a także dodatkowe aktywności, które podejmujesz poza szkołą. Również Twoje cechy charakteru mogą stanowić cenny zasób. Zastanów się: które z nich chcesz rozwijać dalej? A może chcesz nabyć zupełnie nowe umiejętności? Weź kartkę i zapisz swoje przemyślenia, żeby o nich nie zapomnieć!

Dlaczego to ważne przy wyborze swojej dalszej ścieżki naukowej kariery? Kiedy uświadomisz sobie, co już masz i zaplanujesz, do czego chcesz dążyć, o wiele łatwiej wybierzesz właściwy profil liceum lub technikum. Co więcej – odpowiednio wykorzystana wiedza na temat własnych osiągnięć i mocnych stron pozwoli na udział w różnego rodzaju inicjatywach, które wspierają uczniów – także finansowo.

Poczytaj o Programie Stypendialnym Horyzonty – to stypendium skierowane do uczniów z małych miejscowości, chcących rozpocząć naukę w liceum lub technikum.

Czy warto dojeżdżać do szkoły? Trudny wybór!

Jeżeli jesteś z Gostynia lub okolic to z pewnością wiesz, że w Twoim rodzinnym mieście wybór jest niewielki. Chcąc zdobyć jednocześnie zawód i świadectwo dojrzałości, musisz myśleć o dojazdach do jednej z bliższych miejscowości. Gostyń leży niemal idealnie w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem. Codzienne dojazdy mogą być nie tylko kłopotliwe, ale także kosztowne.

Dorzucanie do puli rozważanych szkół placówek spoza Twojego miejsca zamieszkania, jest doskonałym wyborem, jeżeli patrzysz na to tylko przez pryzmat nauki. Zastanów się, czy będziesz w stanie znosić codzienne trudy dojazdów, niezależnie od pogody, pory roku i kapryśnych rozkładów komunikacji zbiorowej. Jeżeli uda Ci się znaleźć korzystne połączenie – z pewnością część czasu w transporcie możesz poświęcić na naukę, jednak licz się z tym, że czeka Cię po prostu kilka lat intensywnej pracy.

Nie bój się ryzykować! Świat należy do odważnych!

W końcu trzeba będzie podjąć jakąś decyzję. Jednak pamiętaj, że ścieżki życia potrafią plątać się na rozmaite sposoby, a rzadko która decyzja okazuje się ostateczna. Zainteresowania mogą się zmieniać – nie ma w tym nic złego ani dziwnego. Nie jesteś też w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności. Chcemy przez to powiedzieć, że nie stanie się nic złego, jeżeli w trakcie nauki w wymarzonej szkole zacznie kiełkować w Tobie ziarenko podejrzeń, że to nie to. Szkołę czy klasę zawsze można zmienić, a powody tych zmian mogą być różne: kiepska atmosfera, problemy finansowe lub zdrowotne, czy po prostu… zmiana pomysłu na własną przyszłość. Nie musisz trwać przy wyborze, który przestał Ci pasować.

Bez strachu, ósmoklasisto! Z pewnością uda Ci się wybrać dobrą szkołę średnią, a jeżeli okaże się ona nie tym, czym miała być – pamiętaj, że z każdej drogi możesz zawrócić i wybrać inną ścieżkę życia.

- Określ swoje możliwości: zastanów się, jakie masz oceny i rozważ sytuację materialną. Czy wiesz, że idąc do szkoły ponadpodstawowej, możesz liczyć na wsparcie z rozmaitych programów stypendialnych? Niektóre z nich są przeznaczone dla uczniów wybitnie uzdolnionych, inne dla tych w kiepskiej sytuacji materialnej, są także takie jak Program Stypendialny Horyzonty, w którym stypendium zdobywa ten, kto ma na siebie najciekawszy pomysł i spełnia warunki określone w regulaminie,

- Liceum, technikum czy zawodówka?

- W rodzinnej miejscowości czy w mieście?

- Wybierz profil klasy!

- Nie bój się – historia zna przypadki osób, które pod koniec trzeciego roku nauki nagle odkryły w sobie pasje do biologii czy chemii i – będąc w klasie humanistycznej – pisały z niej rozszerzoną maturę. Profil klasy, do której się zapisujesz nie musi Cię określać już do końca życia. Profil zawsze można zmienić, a nauczyciele na ogół życzliwie podchodzą do osób, które proszą ich o pomoc. Wybierając profil klasy w liceum, kieruj się tym, co Cię najbardziej interesuje w obecnej chwili. W trakcie nauki zawsze można się przenieść lub podjąć indywidualną współpracę z nauczycielem, prowadzącym dany przedmiot.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%