Gospodarowanie gruzem i śmieciami na placu budowy odbywa się na innych zasadach niż gospodarowanie ściekami komunalnymi. Skąd bierze się ta różnica i w jaki sposób postępować ze śmieciami budowlanymi, aby było to zgodne z obowiązującym prawem?
To, co rozumiemy przez pojęcie odpadów budowlanych, to bardzo urozmaicona grupa śmieci. W rozumieniu ogólnym są to wszystkie te odpady, które generowane są podczas budowy, nadbudowy, rozbiórki, wyburzenia czy remontu. Specjaliści w branży gospodarowania odpadami wyróżniają ponadto frakcje odpadów budowlanych: czysty gruz, gruz zmieszany, gruz zanieczyszczony. Bez problemu więc rozróżnimy śmieci z budowy od śmieci bytowych. Te drugie bowiem są wynikiem codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Każdy z nas z pewnością wie o konieczności segregowania odpadów komunalnych na papier, plastik i metal, opakowania szklane, odpady bio oraz odpady zmieszane. Śmieci, które kategoryzujemy wg tych frakcji to odpady komunalne, którymi gospodarowanie odbywa się najpierw w gospodarstwie domowym, a następnie trafiają one do przydomowych albo osiedlowych altanek śmietnikowych. Co innego śmieci z budowy. W ich zagospodarowaniu niezbędne są specjalne kontenery na śmieci, umieszczanie ich bowiem w zbiorczych kubłach na odpady komunalne jest niezgodne z prawem. Umieszczenie odpadów z budowy w śmietniku na odpady bytowe uniemożliwia późniejszy prawidłowy recykling, a więc działa na szkodę środowiska. Z tego tytułu postępowanie to jest karalne.
Miejscem, gdzie powinny trafić odpady pod postacią gruzu, jest kontener na gruz. Tam mogą być umieszczane wszelkie odpady z betonu, tynk, gruz ceglany, ceramika, w tym odłamki przyciętych kafelków, płytek podłogowych. Odpady po budowie, oprócz gruzu, to też różnego rodzaju śmieci jak opakowania po cemencie, folie malarskie, płyty wiórowe, elementy zbrojeniowe, elementy instalacji gazowych, kanalizacyjnych itp. Nierzadko również ziemia, jeżeli dopiero przygotowywany jest teren pod fundamenty. Oprócz kontenerów na gruz wykorzystuje się więc duże kontenery na śmieci po budowie, kontenery do wywozu ziemi lub tak zwane worki bigbag, których dodatkową zaletą jest bardzo dobra ustawność. Nie trzeba posiadać pojemnika na odpady budowlane na własność, aby gospodarować odpadami zgodnie z prawem. Istnieją firmy zajmujące się wywozem śmieci z budowy, które odpłatnie wynajmują różnego rodzaju kontenery. Firmy podstawiają kontener na określony czas, a po jego upływie odbierają wraz z zawartością i kierują na miejsce utylizacji. Niektóre firmy, świadome ekologicznie, takie jak ekogruz.pl, mające taką możliwość i posiadające odpowiednie zezwolenia, za pomocą specjalistycznych kruszarek szczękowych, same dokonują recyklingu odebranego gruzu. Kruszywo powstałe dzięki takiemu recyklingowi może posłużyć na inne cele budowlane przy kolejnych przedsięwzięciach.
Niedopuszczalne jest zakopywanie, porzucanie lub jakiekolwiek inne postępowanie z odpadami po budowie, niż umieszczenie w przeznaczonych do tego pojemnikach. Odpadów nie można składować luzem nawet na terenie, którego jesteśmy właścicielem. Kontenery na gruz obowiązują zawsze, kiedy prowadzona jest budowa. Kontener, ewentualnie worek bigbag, postawić można na posesji w dogodnym logistycznie miejscu. Pamiętać trzeba, aby pojemnik nie zastawiał drogi pożarowej i bram. Zapewnić trzeba swobodny przejazd pojazdów uprzywilejowanych (pogotowie, policja itd.).
Po zapełnieniu pojemnika firma, od której wynajęty został kontener, w ramach usługi odbiera go wraz z całą zawartością i dostarcza zawartość do sortowni celem recyklingu odpadów.
Materiał partnera
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz