Kreatyna należy do czołówki najpopularniejszych suplementów treningowych. Jej głównym zadaniem jest stymulowanie przemian energetycznych i zwiększanie stopnia odżywienia komórek mięśniowych, a co za tym idzie podnoszenie wydolności fizycznej. Jej atutem jest duża skuteczność działania, która idzie w parze z uniwersalnością i bezpieczeństwem stosowania. Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych preparatów w suplementacji sportowej. Przy właściwym dozowaniu i połączeniu z odpowiednim planem treningowym daje doskonałe rezultaty, jednak niekiedy może też powodować pewne skutki uboczne.
Kreatyna, czyli kwas ß-metyloguanidynooctowy, to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Produkowana jest w wątrobie, a kumulowana głównie w mięśniach i ścięgnach. Składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny.
Suplementacja kreatyny prowadzi do nasilenia produkcji ATP, czyli głównej cząsteczki energetycznej. Kreatyna ulega procesowi fosforylacji przy udziale kinazy kreatynowej, stając się finalnie fosfokreatyną. W takiej postaci magazynuje energię w tkance mięśniowej. Zadaniem kreatyny, oprócz zwiększania zasobów energetycznych komórek mięśniowych, jest też uwalnianie energii koniecznej do przeprowadzenia wielu procesów, w tym również procesu syntezy białek mięśniowych.
Innymi słowy, kreatyna to związek, który stymuluje wzrost masy mięśniowej i poprawia wydajność treningową poprzez:
Ważną rolą kreatyny jest także pobudzanie procesu regeneracji mięśni po wysiłku.
Cytując informacje ekspertów z portalu Zielares.pl: „Kreatyna dostępna jest w wielu różnych formach. Może występować samodzielnie lub być elementem wieloskładnikowych preparatów.”
Najpopularniejsze frakcje kreatyny:
Około 5 g na dobę to uśredniona zalecana dawka kreatyny. Istnieje jednak kilka sposobów aplikowania kreatyny, w ramach których spożywa się jej znacznie więcej. Popularną metodą jest na przykład stosowanie kreatyny przez okres 4-7 dni w dawce 20 g (tzw. faza nasycenia). Następnie schodzimy do 10 g dziennie na okres kilku tygodni. Inny znany sposób to przyjmowanie kreatyny wyłącznie w dni treningowe (np. 5 g przed treningiem i 5 g po treningu).
Kreatyna daje efekt anaboliczny. Zarówno dla osób dążących do rozbudowy muskulatury lub wyrzeźbienia sylwetki, jak i dla osób, których celem jest poprawa wytrzymałości, szybkości, zdolności wysiłkowych bądź ogólne polepszenie kondycji, kreatyna może okazać się bardzo przydatnym narzędziem.
Główne korzyści ze stosowania kreatyny to:
Kreatyna, jak każdy inny suplement, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Aby ich uniknąć, warto korzystać tylko ze sprawdzonych preparatów dobrej jakości, nie stosować zbyt dużych dawek oraz robić sobie przerwy w suplementacji.
Możliwe skutki uboczne stosowania kreatyny to:
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
jak jest segregacja to prawie zmieszanych sie nie wywala ja wystawiam smieci zmiszane raz na 3 miesiace bo co miesiac kosz jest pusty przy segregacji a place co miesiac a wy jeeszcze chcecie wiecej weezcie sie za osiedla tam jest najwiecej smieci w domkach jednorodzinnych tego nie ma jak sie segreguje
domu
08:59, 2025-07-09
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Wszystkim nie dogodzisz - dal jednych jesteś BE a dla innych CACY. Takie to nasze życie już jest!
hejka
07:35, 2025-07-09
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
Od lat odstawiam tyle samo śmieci - zgodnie z harmonogramem wystawiam max pełen jeden kubeł - czasem do połowy zapełniony, ale opłata jest za pełny, wystawiam też po jednym worku plastików i szkła. Nie zauważyłem abym produkował więcej śmieci!!! Wiadomo, że są nowi produkujący, ale oni też płacą.
hejka
07:27, 2025-07-09
Koła poza obrysem, tłumik jak armata. Sprawdzili ich...
Przez Bodzewo też jakiś baran jeździ wieczorami na krosie który ma na 100% wydech nie spełniający żadnych norm ... czy on czuje jakąś radość z tego powodu?
hehe
07:18, 2025-07-09