Ścianka kolankowa znajduje się nad najwyższym stropem oraz stanowi oparcie dla dachu. Tego rodzaju element konstrukcyjny pełni zatem istotną rolę w każdym budynku. Podczas wyboru gotowego projektu domu z poddaszem użytkowym warto zatem zwracać uwagę na jej wysokość, która przekłada się na funkcjonalność wnętrza. Warto dodać, ze wielu inwestorów zastanawia się nad tym, kiedy podnieść ściankę kolankową w domu z poddaszem i jakie korzyści płyną z tego rodzaju działania.
Jak wspomniano powyżej, ścianka kolankowa to ściana nośna poddasza, która wznoszona jest na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Tego rodzaju element konstrukcyjny obecny jest w domach z dachami dwuspadowymi i położony jest równolegle do kalenicy. Co ważne, wysokość ścianki kolankowej wpływa na funkcjonalność danego wnętrza. Warto zatem na etapie projektu zwracać szczególną uwagę na ten aspekt i w razie konieczności dążyć do zwiększenia jej wysokości. Zmiana ta przekłada się bowiem na wzrost dostępnej powierzchni oraz możliwości aranżacyjnych.
Tego rodzaju element konstrukcyjny stanowi oparcie dla dachu. Przenosi on obciążenia z dachu na strop oraz ściany niższych kondygnacji. Musi on być zatem wykonany z należytą troską i starannością. Wysokość ścianki kolankowej przekłada się na funkcjonalność pomieszczeń oraz możliwość ich aranżacji.
Ścianka kolankowa jest zalecana w przypadku wznoszenia budynków z poddaszem użytkowym. Jej brak może się w tym wypadku przekładać na występowanie dużych skosów, które w znacznym stopniu pogarszają funkcjonalność wnętrza.
Ścianki kolankowe muszą być wykonywane z wysokogatunkowych materiałów, które wpływają na ich trwałość. Mogą być one dodatkowo wzmacniane przez wieniec lub słupki. Ścianki zazwyczaj wznoszone są z cegły, bloczków, pustaków lub żelbetu. Poza tym, ścianka może być wykonywana z drewna oraz wykańczana płytami z regipsu.
Wysokość ścianki kolankowej jest ustalana na etapie projektowania danego budynku. W tym momencie mogą być dokonywane wszelkie zmiany. Poza tym, poddasze może być adoptowane na cele mieszkalne w okresie późniejszym, w tym nawet kilka lub kilkanaście lat upływających od zakończenia budowy.
Wysokość ścianki kolankowej zależy od przeznaczenia danego wnętrza. W przypadku poddaszy nieużytkowych ścianka może wynosić od 50 do 70 cm, zaś w przypadku poddasza użytkowego jej wysokość nie powinna być niższa niż 80 cm. Ścianka kolankowa o wysokości od 100 do 120 cm pozwala na ustawienie łóżka lub biurka, a także montaż toalety w łazience. Warto dodać, że tego rodzaju rozwiązanie nie tylko zwiększa możliwości aranżacyjne w zakresie wyboru mebli i innych elementów wykończeniowych, ale również umożliwia montaż okien pionowych. Stosowanie ścianek o wysokości około 150 cm znacznie zwiększa funkcjonalność przestrzeni i umożliwia ustawienie pod skosami stołu z krzesłami, szafy na ubrania czy montażu blatu roboczego. Ściankę kolankową warto podnosić w przypadku niskich poddaszy, które mają być wykorzystywane na cele mieszkaniowe. Oczywiście możliwość tego rodzaju zmiany musi być skonsultowana ze specjalistą, który oceni ich zasadność oraz koszt. Należy również sprawdzić informacje dotyczące wysokości domów uwzględnione w dokumentacji, w tym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Poza tym, zmiana wysokości ścianki kolankowej powinna być konsultowana z architektem, ponieważ może ona wpływać na estetykę budynku. Zazwyczaj zmiana wynosząca około 50 cm nie pogarsza wyglądu bryły budynku.
Podniesienie ścianki kolankowej umożliwia zwiększenie funkcjonalności i powierzchni użytkowej poddasza. Zwiększają się również możliwości jego aranżacji. Staje się ono bardziej przyjazne dla domowników, którzy nie mają problemów ze swobodnym poruszaniem się po wnętrzu. Zmiana wysokości ścianki wpływa również na brak konieczności montażu przedścianek.
Podnoszenie wysokości ścianek kolankowych przekłada się na wyższy koszt inwestycji. Poza tym, tego rodzaju działanie stanowi poważną ingerencję w konstrukcję danego budynku oraz może mieć negatywny wpływ na jego wygląd. Inwestorzy muszą liczyć się z trudnościami związanymi z odpowiednim dopasowaniem okien połaciowych oraz zwiększeniem kubatury budynku, co przekłada się na wyższe koszty związane z jego ogrzaniem.