Woda przyciąga szczególnie wtedy, gdy za oknem jest piękna pogoda. W pełnym słońcu najczęściej korzystamy z kąpielisk, ale też odwiedzamy przystanie wodne i wsiadamy na łodzie. Niezależnie od aury podstawą jest tu bezpieczeństwo. Nie ma chyba przedmiotu, który byłby nad wodą bardziej potrzebny od koła ratunkowego. Na co uważać przy jego wyborze?
Dobrej jakości koło ratunkowe jest niezbędnym wyposażeniem pływalni, kąpieliska lub łodzi. Chodzi tutaj nie tylko o przepisy prawne, ale i o zdrowy rozsądek. Dzięki temu niepozornemu przedmiotowi można uratować komuś życie. Jednocześnie koło ratunkowe do wykorzystania na wodach śródlądowych musi mieć pewne charakterystyczne cechy. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.
Czemu koło ratunkowe jest tak ważne? Niezależnie od tego, nad jakim typem zbiornika wodnego się znajdujesz, możesz być świadkiem lub uczestnikiem groźnego incydentu. Woda daje bowiem nie tylko okazję do wypoczynku i relaksu, ale pozostaje groźnym żywiołem. W sytuacji, w której ktoś tonie, właśnie koło ratunkowe jest tym akcesorium, którym możemy mu szybko pomóc. Jednocześnie zachowujemy własne bezpieczeństwo zwłaszcza w sytuacji, gdy sami nie dość dobrze potrafimy pływać.
Koło ratunkowe jest specyficznym przyrządem, który musi jednocześnie być mocne i bardzo lekkie tak, aby mogło stanowić skuteczną pomoc dla tonącego. Bardzo ważna jest przy tym odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu do produkcji kół ratunkowych wykorzystuje się dobrej jakości tworzywa sztuczne. Zwykle ich wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa.
Bardzo istotne jest to, aby taki produkt powstawał w przemyślany sposób i przy wykorzystaniu nowoczesnych metod. Chodzi tu m.in. o technologie wtrysku i formowania rotacyjnego. Bardzo ważna jest to, żeby sprzęt został poddany testom przed dopuszczeniem do użytkowania.
Co wpływa na skuteczność koła ratunkowego jako podstawowego narzędzia w pomocy osobom tonącym? Akcesoria takie są powszechnie rozpoznawalne nie tylko dzięki swoim kształtom, ale także charakterystycznej pomarańczowej barwie. Jej wykorzystanie jest istotne po to, by koło było dostrzegalne w trudnych warunkach. Bardzo ważne jest tu zastosowanie wstawek z taśmy odblaskowej.
Sztywne koło ratunkowe posiada dookoła linkę pochwytową, która ułatwia uczepienie się go przez osobę tonącą. Warto dołączyć do niego zasobnik z dodatkową linką asekuracyjną. Dzięki niej można łatwiej holować tonącego człowieka.
Standardowo koło ratunkowe jest dość ciężkie, bo waży ponad 3 kg i ma spore rozmiary. Jego średnica zewnętrzna ma najczęściej ok. 75 cm. Wielkość i ciężar koła przekładają się na odległość, na którą można nim rzucić. Zwykle jest to od 10 do 15 m w zależności od modelu, jego rozmiarów i wagi.
Odpowiednio dobrane koło ratunkowe powinno być przechowywane w widocznym miejscu. Przepisy prawne regulują ilość kół niezbędną na danym odcinku wybrzeża lub przypadającą na konkretną ilość pasażerów statku.
Materiał partnera
Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej – jest propozycj
IM WCIĄŻ MAŁO.... DOADATEK ZA STAŻ, 13- KI ZA WYSŁUGĘ LAT I ODPRAWA PROCENOTOWO WIĘKASZA ANIŻELI W INNYCH FIRMACH.
PODATNIK1
12:52, 2025-07-13
Radny Stróżyński:Nie jesteśmy przeciw migrantom, ale...
To niech sobie zaprosi pod swój dach. Wy...ć stąd
Won stąd
12:06, 2025-07-13
Zbóje porwali tłum! Jorrgus dobił serca hitami ...
Oglądając filmy i zdjęcia z pogorzelskiej 2 dniowej biesiady widać jak na dłoni komu zależy na tego typu imprezach. Pierwsze rzędy to niepracujący elektorat PiS, matki samotnie wychowujące, discopolowa młodzież i emeryci. Czy ci którzy na to wszystko pracują powinni się godzić żeby miasto liczące 2 tys mieszkańców wydawało 150 tys zł na tego typu wątpliwą rozrywkę?
Podsumowanie
11:10, 2025-07-13
Miliony na szkoły. Ale kto będzie się w nich uczył?
SZELEJEWO a nie Szalejewo
M
10:50, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz