Zamknij

Jakie pasze dla krów mlecznych są najlepsze?

. + 11:46, 01.02.2022 Aktualizacja: 11:46, 01.02.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Podobnie jak w przypadku ludzi, by bydło mogło cieszyć się dobrym zdrowiem i i dużą wydajnością oraz najwyższą jakością mleka, kluczową kwestią jest ich żywienie.

Podobnie jak w przypadku ludzi, by bydło mogło cieszyć się dobrym zdrowiem i i dużą wydajnością oraz najwyższą jakością mleka, kluczową kwestią jest ich żywienie. Bydło mleczne posiada swoje specyficzne wymagania. Jakie pasze dla krów mlecznych są najlepsze? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Czym karmić krowy mleczne by dawały dużo mleka? 

Żywienie bydła mlecznego powinno bazować na paszach, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału genetycznego krów. Przede wszystkim należy tak zbilansować dawkę pokarmową, by była adekwatna do potrzeb zwierząt wynikających z przebiegu cyklu produkcyjnego. 

Podstawową paszą w jadłospisie bydła jest pasza objętościowa. Ich ilość powinna być dobrana w taki sposób, by zaspokoić odpowiednią strukturę dawki żywieniowej, jak również poprawny przebieg procesów fermentacji. W tym celu warto zastosować prosty stosunek suchej masy pasz objętościowych do suchej masy pasz treściwych. W zależności od faz laktacji bydła mlecznego, stosunek powinien wynosić:

  • w I fazie 40%-50%, do 60%-50%,
  • w II fazie 60%-70% do 40%-30%,
  • w III fazie 80%-100% do 20%-0%,
  • w fazie zasuszenia 90%-100% do 10%-0%

Skład i jakość paszy 

Skład oraz jakość paszy ma bezpośrednie przełożenie na dwa podstawowe parametry mleka: białko i tłuszcz. By cieszyć się odpowiednią ilością tłuszczu w mleku od naszych krów, należy zagwarantować bydłu pasze objętościowe w postaci siana, sianokiszonki bądź słomy. Jakie pasze obniżają zawartość tłuszczu w mleku? Przede wszystkim zbytnio rozdrobnione pasze suche, zbyt duży udział pasz treściwych, czy zbyt mały udział pasz objętościowych. 

Co konkretnie dawać jeść bydłu mlecznemu?

Zagadnieniu żywienia bydła mlecznego poświęca się  ogromną dozę uwagi. Każdy hodowca pragnie, by jego bydło dawało pyszne mleko. Dieta krów mlecznych powinna być zbilansowana i dostarczać im odpowiednią ilość składników pokarmowych, minerałów oraz witamin. Co ważne, krowy muszą mieć przez cały czas dostęp do świeżej wody. 

Pasze objętościowe możemy podzielić na:

  • soczyste (kiszonki, zielonki, okopowe),
  • suche (siano, słoma).

Pasze treściwe to nic innego jak ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne (np. sojowe, rzepakowe) czy też nasiona roślin motylkowych, takie jak np. bobik, groch. 

Wśród hodowców zauważyć można, że najczęściej decydują się na kiszonki z kukurydzy oraz sianokiszonki. 

Dodatki paszowe 

W żywieniu bydła mlecznego niezwykle ważną funkcję pełnią dodatki paszowe. Ich głową rolą jest uzupełnienie niedoborów aminokwasów (chronionych), składników mineralnych, witamin oraz białka (chronionego). Takie żywienie skutecznie zapobiega występowaniu chorób metabolicznych. 

Systemy żywienia bydła 

Wyróżnić możemy trzy systemy żywienia bydła mlecznego:

  • tradycyjny,
  • TMR,
  • PMR 

System tradycyjny polega na oddzielnym podawaniu pasz objętościowych i treściwych. Może prowadzić do wyjadania smakowitych przysmaków i chorób metabolicznych.

System TMR jest najbardziej popularnym i powszechnie stosowanym systemem żywienia w dużych gospodarstwach. Karmi się bydło rozdrobnioną, wymieszaną, pełnoporcjową paszą.

System PMR polega na dawkach paszowych pół kompletnych. Krowy karmi się jedną dawką kompletną. W przypadku krów produkujących więcej niż 25kg mleka dziennie podaje się dodatkową pasze treściwą. 

Wozy paszowe i ich rewelacyjne zastosowania

W każdym gospodarstwie rolnym, gdzie hoduje się bydło mleczne, warto wykorzystywać wozy paszowe. Korzystanie z innowacyjnych, nowoczesnych wozów paszowych stanowi gwarancję zachowania zdrowia zwierząt oraz osiągnięcia zysku hodowców. Paszowozy wyposażone są w niezwykle funkcjonalne systemy EDS, dzięki którym pasza jest odpowiednio dozowana. Dostępny jest szeroki wybór różnorodnych modeli wozów paszowych, co skutkuje możliwością idealnego dopasowania do własnych potrzeb i preferencji. 

Żywienie bydła mlecznego to dla hodowców jedna z najbardziej ważnych aspektów. Każdy pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem własnych zwierząt oraz wysoką jakością produkowanego mleka. 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%