Współczesne place zabaw to rewelacyjnie zaprojektowane i doskonale wyposażone miejsca dla dzieci. Atrakcyjne urządzenia umożliwiają podejmowanie rozmaitych aktywności, sprzyjają integrowaniu się rówieśników oraz dają ogromne pole do popisu dziecięcej wyobraźni. A co z bezpieczeństwem? Producenci placów zabaw oferują nie tylko urządzenia i konstrukcje zabawowe, ale również różne rodzaje specjalistycznej nawierzchni, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci korzystających z danego placu zabaw. Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw powinna skutecznie amortyzować wszelkie upadki, przede wszystkim te z wysokości - z najwyższych dostępnych dla dzieci punktów i platform poszczególnych urządzeń i konstrukcji. Odpowiednio dobrane nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw pozwalają minimalizować skutki upadków, znacząco ograniczając ryzyko wystąpienia poważnych uszkodzeń ciała, stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia dzieci.
Plac zabaw to inwestycja, która powinna być zgodna z wszelkimi przepisami, wytycznymi oraz odpowiednimi normami. Wszelkie kwestie związane z urządzeniami i nawierzchnią bezpieczną na plac zabaw regulują dwie normy unijne: PN-EN 1176 (dotycząca wyposażenia placów zabaw oraz nawierzchni bezpiecznych) oraz PN-EN 1177 (dotycząca wyłącznie nawierzchni bezpiecznych na place zabaw).
Norma PN-EN 1176 to zbiór wytycznych dotyczących bezpieczeństwa placów zabaw dla dzieci. W normie znajdziemy szczegółowe informacje na temat cech i parametrów różnego rodzaju urządzeń oraz konstrukcji zabawowych, a kolejne części normy dotyczą: huśtawek, zjeżdżalni, kolejek linowych, karuzel, urządzeń kołyszących.
Dzięki wskazówkom i metodom badawczym opisanym w poszczególnych częściach normy możliwe jest prawidłowe wyznaczenie stref bezpieczeństwa wokół poszczególnych urządzeń, a co za tym idzie - właściwe zaprojektowane placu zabaw w kontekście zachowania odpowiednich odległości między nimi.
Ponadto w dokumencie znajdują się wytyczne dotyczące instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji elementów małej architektury.
Norma PN-EN 1177 to zbiór wytycznych dotyczących metod dobierania amortyzujących nawierzchni na place zabaw. Norma PN-EN 1177 określa zarówno ogólne wymagania dotyczące nawierzchni bezpiecznych na placach zabaw dla dzieci, jak i szczegółowe wymagania dotyczące konkretnych urządzeń i stref bezpieczeństwa wokół nich.
W dokumencie wskazano czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania nawierzchni na plac zabaw, scharakteryzowano cechy nawierzchni naturalnych (gleby, piasku, kory, wiórów, żwiru) oraz opisano metody obliczeniowe, które umożliwiają analizę cech nawierzchni syntetycznych i określenie stopnia wytłumienia uderzenia.
Nawierzchnie bezpieczne dzieli się na nawierzchnie naturalne i nawierzchnie syntetyczne. Bezpieczne nawierzchnie naturalne to darń /gleba, piasek, żwir, wióry i kora, a nawierzchnie bezpieczne syntetyczne to m.in. maty przerostowe, sztuczna trawa, płytki gumowe, Rubber Mulch oraz nawierzchnie wylewane. Sypkie nawierzchnie naturalne, w zależności od grubości warstwy (minimum 20 lub minimum 30 cm), posiadają HIC o wartości do 200 lub 300 cm, a HIC dla darni / gleby wynosi maksymalnie 100 cm. HIC dla nawierzchni syntetycznych jest obliczany według odpowiednich wzorów z normy PN-EN 1176 i 1177.
Montaż bezpiecznej, odpowiednio dobranej nawierzchni amortyzującej na placu zabaw to obowiązek każdego inwestora. Najlepsi producenci placów zabaw posiadają w swojej ofercie nie tylko urządzenia i konstrukcje zabawowe, ale również nawierzchnie bezpieczne. Inwestor wybierający współpracę z takim producentem może otrzymać kompleksową usługę i fachowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu, zlecając wykonawcy urządzeń również instalację nawierzchni bezpiecznej o odpowiednich dla poszczególnych urządzeń / konstrukcji parametrach.
Jak dopasować nawierzchnię bezpieczną do danego placu zabaw lub konkretnego urządzenia / konstrukcji, by zapewniała ona optymalną amortyzację upadków? Kluczowymi parametrami są HIC i WSU.
HIC (z j.ang: Head Injury Criterion) - to tzw. kryterium urazu głowy, określające maksymalną wysokość upadku, w konsekwencji którego uderzenie głową w podłoże nie spowoduje utraty życia. HIC jest najważniejszym parametrem opisującym nawierzchnię bezpieczną i jest wyrażane w centymetrach.
WSU, czyli wysokość swobodnego upadku - WSU oznacza maksymalną wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała do punktu upadku położonego najniżej. WSU jest najważniejszym parametrem opisującym urządzenie w kontekście doboru nawierzchni bezpiecznej i jest wyrażane w centymetrach.
Jak analizować te dwa kluczowe parametry i jak dobierać nawierzchnię bezpieczną do stref bezpieczeństwa poszczególnych urządzeń i konstrukcji? Zasada jest dość prosta: im wyższa jest wartość WSU dla danego urządzenia, tym wyższa powinna być wartość HIC nawierzchni. Nawierzchnia bezpieczna powinna być bezwzględnie zastosowana w całej strefie bezpieczeństwa danego urządzenia. W strefach bezpieczeństwa niedopuszczalne jest stosowanie nawierzchni twardych, m.in. betonu czy ubitej ziemi (mogą one znaleźć się na placu zabaw, ale poza strefami bezpieczeństwa urządzeń i konstrukcji).
Przyjmuje się, że wszystkie urządzenia i konstrukcje z WSU większym niż 60 cm oraz urządzenia i konstrukcje wymuszające ruch użytkowników (n.in.: huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki, karuzele) wymagają zastosowania odpowiednio dobranej nawierzchni amortyzującej.
Na placu zabaw liczy się dobra zabawa i... bezpieczeństwo! Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw są kluczowym elementem w kontekście dbania o bezpieczeństwo dzieci korzystających z urządzeń i konstrukcji znajdujących się na placu zabaw. Dobranie do konkretnych urządzeń / konstrukcji z określonym WSU nawierzchni bezpiecznej o odpowiednich parametrach HIC oraz zastosowanie tej nawierzchni w całej strefie bezpieczeństwa wokół urządzenia / konstrukcji zapewnia optymalną amortyzację podczas ewentualnych upadków.
Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Panu Marcinowi Taczalskiemu z Activeline, producentowi nowoczesnych placów zabaw dla dzieci z najwyższej jakości bezpiecznymi nawierzchniami.
Materiał partnera
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz