Zastanawiasz się, jakie są najciekawsze atrakcje i zabytki w Polsce? Koniecznie sprawdź region Dolnego Śląska. Zabytki i ciekawe miejsca w tej lokalizacji wyróżniają się nie tylko na tle Polski, ale też całej Europy. Oczywiście Wrocław to pięknie miasto, ale co jeszcze warto zobaczyć? Jakie są najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska?
Geograficzne położenie Dolnego Śląsku to niewątpliwie ogromny atut nie tylko Wrocławia, ale też innych okolicznych miejscowości. Dolny Śląsk to kraina pięknych miejsc, tajemniczych zamków i magicznych krajobrazów. Uznaje się, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych i różnorodnych lokalizacji w kraju.
Dolny Śląsk jest położony w południowo-zachodniej części Polski, dzięki czemu wyróżnia się nie tylko pięknym krajobrazem, ale też walorami historycznymi. Na Dolnym Śląsku znajdują się najciekawsze atrakcje i zabytki dla wielu osób, wśród których nie sposób wymienić wszystkich. Unikatowe na skalę kraju są między innymi:
Zamki na Dolnym Śląsku najlepiej zwiedzać z Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców, który pozwala na idealne zagospodarowanie czasu, a także w łatwy i płynny sposób prowadzi przez najpiękniejsze dolnośląskie perły architektoniczne, a także urocze miasta i miasteczka, w których można poznać wspaniałe zabytki i wielokulturową historię, a także odpocząć w otoczeniu dzikiej, pięknej i wyciszającej natury.
Dodatkowo, w ramach projektu Castles and Palaces – Shoot and Win, osoby zwiedzające i podróżujące po trasie zabytków Dolnego Śląska, mogą wziąć udział w konkursie przesyłając kreatywne zdjęcie, zrobione podczas zwiedzania jednego z zamków.
Dolny Śląsk to miejsce, w które warto zaplanować podróż z przyjaciółmi czy rodziną. Wiele atrakcji czeka nawet na najmłodszych towarzyszy podróży, którzy szybko się nudzą i męczą. Wybierając się w podróż wraz z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi, warto zrobić pamiątkowe zdjęcie przy murach zamku lub wykorzystać scenerię na naprawdę ciekawe zdjęcie i wysłać je jako zdjęcie konkursowe.
W Polsce jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć, jednak miłośnicy aktywnego spędzania czasu, podziwiania krajobrazu, a jednocześnie poznawania historii i zwiedzania zamków często na swoje ulubione miejsce podróży wskazują Dolny Śląsk. Obcowanie z monumentalnymi, pięknymi i zabytkowymi zamkami to doskonała okazja do zobaczenia jednych z najpiękniejszych zamków w Europie.
Urok efektownych zamków i pałaców zlokalizowanych z urokliwych miejscach dostrzegło wielu reżyserów filmowych i telewizyjnych, którzy na miejsce kręcenia filmów wybrali właśnie dolnośląskie zamki.
Dolny Śląsk to polska kraina zamków, która w Europie ma swoje małe Hollywood, a nazywa się tak miasteczko Lubomierz. Jest to miejsce, w którym kręcono “Nie ma mocnych”, “Sami swoi” czy “Kochaj albo rzuć”. Przykładem jest też Zamek Czocha, który na przestrzeni lat był wykorzystywany już wielokrotnie między innymi do takich produkcji jak “Wiedźmin”, “Tajemnica twierdzy szeryfów”, czy “Dolina szczęścia”. Zwiedzając znane z planów filmowych miejsca, można znaleźć inspiracje na oryginalne zdjęcie pamiątkowe.
Dolny Śląsk to region, który zachęca do podróży z wielu powodów. Jednym z największych atutów tego regionu są jednak niesamowite perły architektury, których na Dolnym Śląsku nie brakuje. O ich randze świadczy między innymi wpisanie wielu budynków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to np. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze wybudowane na mocy Pokoju Westfalskiego w XVII.
Zwiedzając Dolny Śląsk warto zobaczyć też Szlak Cystersów w Lubiążu, Trzebnicy, Henrykowie i Krzeszowie. Na mapie wycieczki nie może oczywiście zabraknąć stolicy regionu, czyli Wrocławia, a szczególnie zabytkowych kamieniczek rynku.
Podróże po Dolnym Śląsku to przygoda, która zmusza do prób wytłumaczenia niewyjaśnionych zagadek, rozpracowania tajemnic i pochylenia się nad historią. Piękna architektura i występowanie miejsc, które mają duszę to niewątpliwie atuty tej krainy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to też region wielu najazdów i wojen.
Piękne, ale opuszczone pałace, efektowne zamki, ale często też ich ruiny, tak samo jak fortece czy warownie to elementy historii, które budują naszą tożsamość. Przenikanie się na Dolnym Śląsku wielu kultur, stylów i tradycji sprawia, że zwiedzanie dolnośląskich zamków to przygoda, która pozwala na poznanie duchów ze starych czasów, które często jeszcze żyją w naszej świadomości.
Malowniczo położony Dolny Śląsk to miejsce, w którym dla przyrody czas się zatrzymał. Robiące wrażenie monumentalne pasma górskie, malownicze kotliny, rwące potoki, strumyki i rzeki to miejsca, w których żyją niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt. Unikatowe na skalę światową są np. gatunki z Gór Sowich, paśmie górskim położonym na terenie Dolnego Śląska, gdzie występuje wiele gatunków objętych ochroną z powodu zagrożenia wyginięciem. Chociaż dolnośląskie podróże zwykle mają na celu oglądanie zamków, to warto pamiętać, że Dolny Śląsk to nie tylko kraina zamków, ale też pięknych krajobrazów, które warto docenić.