Zamknij

Umowa o pracę ? dlaczego tak trudno ją zdobyć

artykuł sponsorowany + 11:39, 23.04.2018 Aktualizacja: 12:20, 23.04.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Istnieje kilka form zatrudnienia. Wśród nich wyróżniamy umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne. Dlaczego coraz częściej spotykamy się z pracownikami zatrudnionymi w ramach umowy zlecenie lub umowy o dzieło w sytuacji, gdy powinni oni posiadać umowę o pracę?

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę jest silnie wiążącym stosunkiem. Z momentem jej podpisania zarówno pracodawca, jak i pracownik biorą na siebie szereg zobowiązań. Umowa taka zobowiązuje pracodawcę do wypełnienia zobowiązań składkowych i szkoleniowych wobec pracownika. Ten z kolei dobrowolnie i w należyty sposób zgadza się wykonywać powierzoną mu pracę.
Czym różni się umowa o pracę od umów cywilnoprawnych? Przede wszystkim relacją pomiędzy jej stronami. W umowie tej dokładnie jest wskazany cel, sposób oraz miejsce wykonywania pracy. W zamian pracodawca zobowiązuje się do:

  • regularnej wypłaty wynagrodzenia,
  • pokrycia kosztów związanych z ubezpieczeniem pracownika,
  • zapewnienia mu odpowiedniego miejsca oraz warunków pracy,
  • przyuczenia do zawodu,
  • przeprowadzania regularnych szkoleń,
  • udzielania dni wolnych.

Niektóre z elementów umowy o pracę są podobne do tych obejmujących umowę zlecenie. Umowa o pracę gwarantuje jednak większą stabilizację, dzięki czemu możliwe jest np. wzięcie kredytu. Ponadto, podpisując ją mamy konkretnie wyznaczony czas jej trwania oraz dłuższy okres wypowiedzenia. Z pewnością jest ona najkorzystniejszą formą zatrudnienia dla pracownika.

Koszty

W przypadku umowy o pracę ważną rolę odgrywają koszty, które zobowiązuje się ponosić pracodawca. W ich skład wchodzą:

  • składka na ubezpieczenie emerytalne,
  • składka na ubezpieczenie rentowe,
  • składka na ubezpieczenie chorobowe,
  • zaliczka na podatek dochodowy,
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Przykładowo. Za pracownika, który otrzymuje do ręki wynagrodzenie w wysokości równej 2300 zł netto, pracodawca płaci 3 870,19 zł brutto. Tak duże koszty, to jednak nie jedyny powód, dla którego pracodawcy unikają podpisywania umów o pracę. Dodatkowo zatrudnienie kilku osób na stałe związane jest z prowadzeniem księgowości, a to kolejny koszt.

Większe obowiązki pracodawcy

Umowa o pracę zobowiązuje pracodawcę do przestrzegania ściśle określonego regulaminu dotyczącego czasu pracy, ilości przerw oraz warunków, jakie panują w firmie. Wadą umowy o pracę jest obowiązek stosowania się do określonej długości okresu wypowiedzenia takiej umowy. Jest to niekorzystne w sytuacji, gdy pracodawca chce zwolnić pracownika, a nie może lub nie chce tego zrobić w trybie dyscyplinarnym.

Kolejnym mankamentem umowy o pracę z punktu widzenia pracodawcy są urlopy oraz zwolnienia, które przysługują pracownikom. Są to dni, za które pracodawca zobowiązany jest zapłacić, a w rzeczywistości nie otrzymuje nic w zamian. Zdarza się często, że pracownik nienależycie wykonuje powierzone mu obowiązki. W przypadku umowy o dzieło wypłata wynagrodzenia uzależniona by była od jakości jego wykonania. Z kolei osobie zatrudnionej na umowę o pracę trzeba zapłacić bez względu na wyniki w pracy.

Umowa o pracę jest rzeczą, na której zależy każdemu pracownikowi. Najlepiej, gdyby była zawarta na czas nieokreślony. Dla pracodawcy podpisanie takiego dokumentu związane jest jedynie z dodatkowymi obowiązkami i kosztami związanymi z ubezpieczeniami, zatrudnieniem księgowej oraz podatkiem. Według większości pracodawców taką umowę warto podpisać jedynie z pracownikiem, który sprawdził się na swoim stanowisku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%