Na Świętej Górze rozpoczęła się 18. edycja Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana". Wydarzenie otworzył koncert w wykonaniu orkiestry AUKSO i chóru Camerata Silesia. Został on dedykowany zmarłemu w tym roku prof. Jarosławowi Brękowi, który był związany z festiwalem od początku i miał śpiewać podczas tegorocznej edycji.
Festiwal "Musica Sacromontana", jak co roku, odbywa się w dwa weekendy, na przełomie września i października. Tegoroczna, 18. edycja wydarzenia rozpoczęła się w sobotę 30 września koncertem "Nieznany Józef Zeidler - skarby biblioteki świętogróskiej", podczas którego wystąpiła orkiestra AUKSO i chór Camerata Silesia.
- Dzisiejszym koncertem otwieramy tegoroczną edycje festiwalu, a każdy z wieczorów na jaki zapraszamy państwa do bazyliki świętogórskiej, to nie tylko koncerty, ale oratoryjne spotkania na wzór tych, które organizował św. Filip Neri - nasz założyciel. (...) Będziemy prezentowali ważne dla naszej wiary, dla przesłania chrześcijańskiego, dla kościoła Chrystusowego treści - mówił ks. Jakub Przybylski, dyrektor festiwalu.
[FOTORELACJA]10489[/FOTORELACJA]
Koncert zadedykowano zmarłemu w tym roku prof. Jarosławowi Brękowi, który przez wiele lat współtworzył festiwal.
- W tym roku został powołany na wieczny koncert w niebie. Jarek - tak mogę o nim powiedzieć, to był dla nas wszystkich przyjaciel, profesjonalista, który brał udział niemal we wszystkich edycjach festiwalu i prawie we wszystkich nagraniach płytowych. Jarosław Bręk miał też inaugurować swoim śpiewem dzisiejszy koncert, tegoroczną edycję festiwalu, ale Boże plany okazały się inne. Zapamiętamy Jarka jako wspaniałego artystę, przyjaciela, niezwykle mądrego i wrażliwego, gotowego do rozmowy człowieka - mówił ks. Jakub Przybylski, dyrektor festiwalu i wręczył bukiet kwiatów obecnej w bazylice mamie zmarłego profesora.
Następnie głos zabrał prof. Julian Gembalski, który wprowadził zebranych w nastrój festiwalu oraz pokrótce przybliżył klimat niektórych utworów. Potem scena zawładnęli artyści.
[ALERT]1696154588377[/ALERT]
pan do14:12, 01.10.2023
a w Dąbrowie Górniczej byli
💪14:37, 01.10.2023
Piotr Nioska miejsce 11 bezpłodna przyszłość Polaków. Głosuj na Damiana Garlickiego.
66622:24, 01.10.2023
*%#)!& mnie obchodzi kto firla i drze ryja w tym kiosku, przekaz jest prosty raus do watykanu mafio nie jesteście z Polski nie jastescie polakami, nie działacie w interesie kraju, nie stosujecie się do naszego prawa, nie placicie podatków, jesteście finansowani z budżetu państwa, karzecie ludziom klęczeć jak niewolnikom... Precz z naszego kraju zarazo
RODRIGO10:36, 02.10.2023
Miejsce festiwali to: Opole ,Sopot ,Kołobrzeg ,Zielona Góra i .t. d.
Brak moejsc19:13, 27.10.2023
To śmieszne ze tylko żałosne elity mogą tam wejsc. Wszedzie w miastach są plakaty: Leszno, Kościanie, gostyn... a kto siedzi tam zawsze? No kto? Nigdy nie byłam a zawsze chciałam, jednak słuchanie ze brak miejsc, brak miejsc jest już przykre.
1 0
Byli,byli tylko zabraklo koki bo bieda i musieli ćpać braweran albo awiomarin jak tak dalej pójdzie to będą sie inchalowac butaprenem jak za komuny, yebane punki w kieckach