Zamknij

Plan jest dobry, ale nie jest doskonały. Takiego porozumienia jeszcze u nas nie było. Podpisali wszyscy

15:38, 18.01.2023 AP Aktualizacja: 13:23, 22.01.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Milowy krok w sprawie ochrony środowiska? Samorządy z powiatu gostyńskiego podpisały dziś porozumienie w sprawie Klastra Energii. W skali ogólnopolskiej podobne projekty już istnieją, ale w powiecie gostyńskim taki klaster to nowość.

Wszystkie samorządy z powiatu gostyńskiego zjednoczyły siły w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. W Starostwie Powiatowym w Gostyniu podpisano dziś porozumienie wzmacniające gospodarkę lokalną i mające wpływ na środowisko naturalne. Dużą rolę w podjęciu tej ważnej decyzji odegrały oszczędności, ponieważ koszty energii, w budżetach poszczególnych gmin pochłaniają coraz więcej pieniędzy.

Wszyscy dobrze wiemy jak wygląda w tej chwili rynek, jakie są ceny. Posłużę się przykładem powiatu gostyńskiego, ale myślę że one są analogicznie w stosunku do wszystkich samorządów. Jeśli chodzi o plany budżetowe i przyjęte już budżety to wartość środków jakie zamierzamy przeznaczyć w roku bieżącym na energię szeroko rozumianą energię wzrośnie o 300 procent. Zobowiązania wynikające z konieczności gospodarowania energią są olbrzymie, kładą się cieniem nie tylko na gospodarstwa domowe ale i także na zarządzanie samorządach. - mówił Robert Marcinkowski, starosta gostyński

Podpisane dziś porozumienie w perspektywie najbliższych lat, może mieć duże znaczenie zwłaszcza w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Może dlatego uchwały o przystąpieniu do klastra przyjęły wszystkie samorządy w powiecie gostyńskim.

To jest ważny krok w kierunku poszanowania energii w kierunku oszczędności . Jesteśmy przekonani że ten temat będzie się rozwijał. Mało tego dzisiaj środki unijne, które miejmy nadzieję do Polski spłyną również są w znacznym stopniu skierowane na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dzięki funkcjonowaniu klastra te środki będą teoretycznie łatwiejsze do pozyskania. Niech Moc będzie z nami ! - przekonywał Robert Marcinkowski, starosta gostyński

Póki co, nie wiadomo na jakie oszczędności mogą liczyć samorządowcy. Prognoz jeszcze nie ma. Jednym założeń klastra jest szukanie oszczędności poprzez budowę instalacji np. fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej.

To wydaje się najszybsze do zrealizowania. Na tym etapie nie da się określić czy np. 30 procent energii na terenie danej gminy da się zbilansować na potrzeby JST przez instalacje fotowoltaiczne czy 70 procent. To jest zależne od dotacji . - mówił Wojciech Chowniak, DOEKO Group Sp. Z o.o.

Wygląda na to, że na efekty, będzie trzeba poczekać, nawet kilka lat.

- Jest jak najbardziej realny scenariusz w którym samorządy w powiecie gostyńskim mają 100 procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. To jest scenariusz na od 3 do 5 lat. Tego nie da się po prostu fizycznie szybciej zrobić - dodał Wojciech Chowaniak, DOEKO Group Sp. z o.o.

W gminie Krobia plany i założenia dotyczące klastra już istnieją. Przedstawiono je w przygotowanej kilka tygodni temu strategii energetycznej.

Mamy w planie budować kolejne instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii na terenie gminy Krobia. Mówimy tu przede wszystkim o budynkach użyteczności publicznej czyli o szkołach, przedszkolach i innych budynkach którymi zarządza gmina gdzie na dachach możemy instalować instalacje fotowoltaiczne oraz mówimy też tutaj o działkach, polach które są własnością gminy Krobia, na których możemy budować np. farmy fotowoltaiczne, wiatrowe czy nawet biogazownie rolnicze czy nawet biometanownie. Strategia określa już konkretne lokalizacje które są preferowane w zależności od rodzaju odnawialnego źródło energii - przekonywał Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi

Już teraz w Gostyniu na kilku obiektach pożyteczności publicznej planowane jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, między innymi na jednym z budynków liceum. Podobne plany mają też pozostałe samorządy w powiecie gostyńskim .

[ALERT]1674113831445[/ALERT]

(AP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OliOli

0 0

Oby nie było tak jak z wywozem odpadów (śmieci). Spółka z Leszna działa prawie tak , jak Obajtek z paliwem. Wat wzrósł, a cena nie uległa zmianie. Koszty wzrastają, a koszt odbioru śmieci bez zmian. Cud w Orlenie i cud w Komunalnym Związku. 22:26, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Goduroski BlokmenGoduroski Blokmen

3 1

Ale gadanie...Zrobili to co musieli bo innego wyjścia nie mają a artykuł ubrany w tekst jakby fajni niczym kapitan planeta. Każdy kto się orientuje wie, że najbliższe lata to rozpoczęcie wielkiego procesu dekarbonizacji nieruchomości i dostosowania ich do polityki klimatycznej UE. Nowe budynki będą musiały spełniać rygorystyczne normy, a stare będą musiały być modernizowane aby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo od 2028 r. nowe budynki użyteczności publicznej będą musiały być budynkami zero emisyjnymi, a od 2030 roku wszystkie pozostałe budynki, w tym domy i budynki deweloperskie. Porozumienie państw członkowskich UE zawarte pod koniec października przewiduje wymóg instalacji fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach użyt. publicznej i niemieszkalnych powyżej 250 m2 do końca 2026 roku oraz na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych do końca 2029 r. 02:11, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%