Zamknij
NEWS

Ministerstwo uspokaja, aptekarze potwierdzają. Problem z dostępem do niektórych leków jest, tyle, że pacjenci nie powinni panikować

14:46, 19.10.2022 Aktualizacja: 10:41, 23.10.2022
Skomentuj Foto: arch. Gostyn24.pl Foto: arch. Gostyn24.pl

Media ogólnopolskie alarmują, że w aptekach brakuje niektórych leków. Chodzi o te przeciwko cukrzycy, przeciwpadaczkowych, przeciwmigrenowych i przeciwbólowych, hormonalnych oraz antybiotyków. Ministerstwo zdrowia uspokaja, aptekarze w Gostyniu potwierdzają, że problem jest, tyle, że pacjenci nie powinni panikować. A jak sytuacja wygląda w gostyńskim szpitalu?

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok. 16 tys. produktów leczniczych i ponad 55 tys. leków.

- Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych. Aktualnie nie ma systemowych problemów z dostępnością do leków  - mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji dotyczącej dostępności leków w Polsce.

Jak zaznacza Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, ze względu na sytuację geopolityczną, z podobnymi problemami borykają się wszystkie kraje UE.

- Nie mamy sytuacji wyjątkowej, ani krytycznej. Czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać - mówiła  Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

W przypadku popularnych antybiotyków, np. z substancją czynną Amoxicillinum, dotychczas w 2022 roku sprzedano ponad 2,7 mln opakowań, a dostępnych jest wciąż ponad 1,75 mln opakowań. Dla porównania w całym 2021 r. pacjenci wykupili prawie 3 mln opakowań takich leków. Na rynku obecnie dostępnych jest też ponad 2,23 mln antybiotyków z substancją czynną Amoxicillinum + Acidum clavulanicum.

– Zapotrzebowanie na popularne antybiotyki jest istotnie wyższe, niż w latach ubiegłych. Mamy jednak wciąż zabezpieczonych miliony opakowań - zapewniał wiceminister Miłkowski.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację.

- Będziemy w dwutygodniowych odstępach informować lekarzy i farmaceutów o możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych produktów leczniczych. Wprowadzimy w aplikacjach gabinetowych specjalną funkcjonalność, która na bieżąco dostarczy informacji o dostępności leków. Żaden lekarz nie wypisze leku, którego może brakować - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Jak sytuacja wygląda w naszym regionie?

O problemy z dostępnością leków zapytaliśmy Justynę Kliasoras - właścicielkę aptek "Kalisoras" ktora potwierdza, że widać braki, ale pacjenci nie powinni panikować.

- Mam na liście braków około 100 pozycji, które powinny być, a ich nie ma. Są zamienniki leków. Rzadko zdarza się, że konkretnego leku nie ma, ale takie sytuacje też mają miejsce. Wtedy pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy wpadać w panikę - mówi Justyna Klisoras, która dodaje, że robi wszystko, by zabezpieczyć gostyńskich pacjentów.

- Rozmawiamy z hurtowniami. Prosimy o leki - kontynuuje nasza rozmówczyni i dodaje. - Codzienne wysyłamy raporty do Ministerstwa Zdrowia o brakach. Ministerstwo widzi nasze stany magazynowe, a i tak nic z tego nie wynika - dodaje Justyna Kalisoras. 

 Z czego wynikają braki leków?

- Część firm farmaceutycznych ma fabryki na Ukrainie. Części substancji czynnych nie ma. Transport z Chin czy Indii trwa dłużej. Do tego dochodzi kwestia niewydolności finansowej aptek. Bardzo często jedna apteka nie może sobie pozwolić na kupno leków na zapas, na pół roku - mówi Justyna Kalisoras. 

Co z dostępnością do leków w szpitalu?

Pacjenci gostyńskiego szpitala, jak zapewnia dyrektor Zbigniew Hupało z SPZOZ, są bezpieczni.

- Nie mamy na dziś problemów z dostępnością leków. Funkcjonujemy w ramach umów przetargowych - powiedział nam dyrektor Zbigniew Hupało.

[ALERT]1666180996440[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

do  Last Onedo Last One

3 3

Durniu płaci ci ktoś za te wypociny?

15:52, 19.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TtagediaTtagedia

5 4

Dyrektor szpitala nie ma problemów, a pacjenci? Tyle co wróciłam zez szpitala i rodzina musiała mi donosić tabletki bo nie ma, słyszałam od personelu latającego.

22:20, 19.10.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do tragediaDo tragedia

0 3

Ja leżałam na gin 5 lat temu w ciąży, lekarka powiedziała do piguły że mają mi dać tabletki, które biorę na co dzień a ta do niej że mam sobie swoje brać bo mam na pewno że sobą... Ta pigula to ogólnie zachowanie jakby ważniejsza od lekarza byla.

18:03, 20.10.2022

MrrrMrrr

0 5

Lepiej nocne dyżury niech wprowadzono na siłe a jak nie to koncesje na prowadzenie apteki zabrac

05:41, 20.10.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Benedykt XVIIBenedykt XVII

6 1

Na prowadzenie apteki nie wydaje się koncesji.

08:31, 20.10.2022

CiekaweCiekawe

0 0

Jakoś szczepionek na rynku nie brakuje ale leków tak... No ciekawe to bardzo...

14:55, 01.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%