Zamknij

Jak zrobić w domu rogale świętomarcińskie?

11:05, 05.04.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:08, 05.04.2019
Skomentuj

Upiecz samodzielnie słynne poznańskie rogaliki i dziel się z bliskimi ich fenomenalnym smakiem.

Tradycyjny wypiek

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny poznański przysmak przygotowywany z okazji Dnia Świętego Marcina 11 listopada. Tradycja sięga roku 1891, kiedy to proboszcz Parafii św. Marcina w Poznaniu zaapelował do ludzi, by zrobili coś dobrego dla potrzebujących. Cukiernik Józef Melzer upiekł na ten cel 3 blachy zawijanych rogali z makiem i dostarczył na teren parafii. W kolejnym roku również inni dołączyli się do akcji pieczenia rogali, by starczyło dla wszystkich biednych. Zwyczaj ten stał się silnym elementem poznańskiej tradycji, wręcz charakterystycznym symbolem tego miasta. W województwie Wielkopolskim każdego roku na Świętego Marcina zjadanych jest kilkanaście ton rogali. Jest to regionalny zwyczaj przypominający tłusty czwartek.

Składniki na rogale

Ciasto
Oryginalna receptura bazuje na cieście półfrancuskim, do którego wykonania potrzebne są:

1 kg mąki pszennej
6 jaj
0,5 kostki masła
2 łyżki cukru
50 g drożdży
1 szklanka mleka
szczypta soli

Nadzienie natomiast, to przede wszystkim:
1,5 szklanki cukru pudru
200 g migdałów i orzechów
100 g białego maku
śmietana

Opcjonalnie: rodzynki, zmielone daktyle, figi, skórka pomarańczowa, masa marcepanowa, pokruszone biszkopty, czy orzechy.

Gotowe rogale wyglądają i smakują obłędnie. Osiągnięcie takiego efektu wymaga nieco pracy, na szczęście wszystkie produkty są łatwo dostępne w każdym pobliskim markecie. Biedronka gazetka promocyjna często zawiera większość z tych składników w atrakcyjnych cenach. Podobnie gazetka Lidl, zawsze pełna jest ciekawych propozycji, szczególnie jeśli chodzi o bakalie i inne dodatki.

Jak zrobić rogale Świętomarcińskie?

Za przygotowanie ciasta należy się zabrać dzień wcześniej. Rozprowadź drożdże w niewielkiej ilości mleka. Rozpuść masło i dodaj do utartych z cukrem jajek. Ubijając dosypuj stopniowo, przesianą mąkę, a następnie dolewaj mleko wraz z drożdżami. Wyrabiaj ciasto rękami do momentu  pojawienia się pęcherzyków powietrza. Przykryj je i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Mak zalej gorącą wodą i odstaw na 15 minut. Przemiel go dwukrotnie (możesz tu dodać również migdały, orzechy, marcepan) i utrzyj z cukrem oraz śmietaną na gładką masę.

Gdy ciasto już wyrośnie, rozwałkuj je na stolnicy i wytnij kwadraty. Na każdy nałóż sporą porcję nadzienia i zwijaj zaczynając od jednego z rogów w kierunku do przeciwległego. Na koniec posmaruj roztrzepanym jajkiem, by uzyskać błyszczącą, chrupiącą skórkę. Rogale piecz w temperaturze 180 stopni ok. 20 minut lub do osiągnięcia złotego koloru.

Z cukru pudru i gorącej wody przygotuj lukier, polej nim rogale, a następnie możesz udekorować kandyzowaną skórką z pomarańczy, drobnymi kawałkami orzechów lub pokruszonym biszkoptem.

Kupne, czy domowe?

Zasada jest taka jak w przypadku większości innych wypieków, rogale wykonane samodzielnie będą znacznie smaczniejsze, szczególnie jedzone jeszcze ciepłe. Przepis zawsze możesz zmodyfikować według własnych upodobań, dodać to co lubisz, czy zrezygnować z tego, za czym Twoi domownicy nie przepadają. Dzień Świętego Marcina to również doskonały pretekst do wspólnego, rodzinnego pieczenia. Zaangażuj wszystkich, nawet najmłodsze dzieci. Wspólnie spędzony czas i radość najmłodszych są tym, czego nie kupisz w żadnej cukierni, ani markecie.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%