Zamknij
NEWS

Transformacja energetyczna Polski. Co trzeba zrobić?

Źródło: gov.pl/klimat 14:24, 21.10.2023 Aktualizacja: 19:59, 21.10.2023
2 Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

- Kwestia sprawiedliwej transformacji powinna być jednym z istotnych elementów polityki klimatycznej – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podczas szczytu „Bloomberg New Energy Finance” (BNEF). Szczyt odbył się w Londynie. 

Zdaniem wiceministra należy przygotować rozwiązania, które w adekwatny sposób zniwelują obciążenia społeczne, wprowadzane w ramach polityki klimatycznej, a przede wszystkim sprawiedliwie rozłożą obowiązki pomiędzy państwa członkowskie i grupy społeczne.

Ogromne znaczenie ma uwzględnienie społecznych skutków „zielonej polityki” i zadbanie o to, aby transformacja nie miała negatywnego wpływu na społeczeństwo. Musimy położyć większy nacisk na łagodzenie negatywnych skutków społecznych i zadbać o to, aby polityka nie wzbudzała obaw ani oporu wśród społeczeństw

– powiedział Adam Guibourge-Czetwertyński

Jak dodał, polityka klimatyczna powinna nie tylko przeciwdziałać zmianom klimatycznym, ale także tworzyć możliwości dla europejskich przedsiębiorstw i ułatwiać rozwój nowych, niezbędnych produktów.

Wiceminister Guibourge-Czetwertyński zwrócił uwagę na szybki postęp Polski w rozwoju infrastruktury energetyki odnawialnej.

- W ciągu zaledwie trzech lat potroiliśmy swoją moc odnawialnych źródeł energii. Oprócz tego kładziemy duży nacisk na rozwój energii jądrowej – do 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej. Bogate zasoby węglowe Polski będą odgrywać rolę wspierającą w tej transformacji - wyjaśnił.

- Co najważniejsze, przejście to jest organizowane w tempie zapewniającym akceptację społeczną, bezpieczeństwo energetyczne i stabilność całego systemu energetycznego, przy założeniu osiągnięcia znacznego udziału energii jądrowej i OZE do roku 2040 – wskazał.

Podczas rozmowy poruszono także kwestię toczących się w UE dyskusji na temat nowej struktury rynku energii elektrycznej. Wiceminister wyraził ostrożny optymizm co do osiągnięcia porozumienia przed końcem roku, podkreślając znaczenie kompromisu satysfakcjonującego wszystkie państwa członkowskie.

Wiceminister klimatu i środowiska, zwrócił także uwagę na potrzebę zapewnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu w obliczu zielonej transformacji i omówił scenariusz geopolityczny dot. wprowadzonego przez UE i sojuszników z G7 limitu na rosyjską ropę.

(Źródło: gov.pl/klimat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

onon

1 0

Co trzeba zrobić? Wyjść z Unii Europejskiej i wyrzucić te wszystkie opłaty klimatyczne. Wtedy prąd będzie znacznie tańszy. Tańszy będzie także gaz , węgiel, ropa. Nie trzeba będzie zamykać HUTY w Gostyniu.

10:00, 22.10.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

DFDF

0 0

W krajach poza UE benzyna jest w przeliczeniu po ok. 4 zł.

10:32, 22.10.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%